Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocna palma uchroni nas przed chorobami przez cały rok

Redakcja
Dariusz Gdesz
Palma chroni ogólnie przed złem i chorobami. Czasem łykano nawet bazie z niej, aby pozbyć się choroby czy bólu gardła. Palmę stawia się też w oknach (podobnie jak gromnicę), kiedy jest burza. Rozmowa z dr. Grzegorzem Dąbrowskim z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Skąd wziął się zwyczaj święcenia palmy w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc?
To zwyczaj jeszcze z czasów pogańskich, chociaż wielu z nas o tym zapomina. Bo pal-ma w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje też wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Kiedy Jezus wjeżdżał na osiołku, ucieszony tłum rzucał mu pod nogi gałązki palmowe. I często tylko o tym aspekcie mówi się w dzisiejszych czasach. W chrześcijaństwie palma to symbol nieśmiertelności i zwycięstwa.

Ale tradycja robienia palm jest starsza niż narodziny chrześcijaństwa?
Tak, jak mówiłem, sięga ona czasów pogańskich. Podczas wiosennego święta zmarłych chodziło się do świętych gajów, w których, jak wierzono, mieszkają dusze zmarłych. Z gaiku niosło się świeżą gałązkę do domu. Miała ona przynieść szczęście. Słowianie ozdabiali też wiosną dom świeżymi gałązkami i kwiatami, aby go chronić. Tu widać więc wyraźne analogie do tego, co robimy teraz. Wiele dawnych zwyczajów przetrwało do dzisiaj. Idziemy do kościoła, święcimy palmę i przynosimy ją do domu. A wielu z nas wierzy, że taka palma będzie nas chroniła. I chociaż to tradycja pogańska, to chyba chrześcijaństwo weszło z nią w dialog. Bo przecież palmy pali się w Wielką Sobotę, a popiołem z nich posypuje się głowy wiernych w kościołach w Środę Popielcową.

Przed czym, według tradycji, może chronić poświęcona palma i co dokładnie ona symbolizuje?
Palma chroni ogólnie przed złem i chorobami. Czasem łykano nawet bazie z niej, aby pozbyć się choroby czy bólu gardła. Palmę stawia się też w oknach (podobnie jak gromnicę), kiedy jest burza. Wierzy się, że chroni wtedy domostwo przed piorunem. Poświęconą palmę zanosi się też na wsiach na pole, aby był urodzaj. Na Wileńszczyźnie popularne jest dawanie palmy jako prezentu. Dzieci dostają ją od chrzestnych. Jest ona obecna w życiu przez cały rok. Wierzą, że chroni przed złym.

Czy są jakieś zasady, według których robi się palmę?
To w dużej mierze zależy od regionu. Tradycyjna palma powstaje jednak z gałązek wierzbowych, które są podstawą. Z czasem dodawano do wierzby gałązki malin i innych krzewów, bukszpan czy kwiaty. Dodatkiem są też zioła używane w ziołolecznictwie. Palmiarki pracują nad palmą od wiosny do jesieni: zbierają kwiaty, suszą je w odpowiednim czasie.

Rozmawiała Violetta Pietrzak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska