Wielka Wrocławska na Partynicach już w niedzielę

RED.
Agata Władyczka
Udostępnij:
Już tylko dzień dzieli nas od najważniejszego wydarzenia sezonu 2018 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice. W niedzielę 2 września odbędzie się Wielka Wrocławska - międzynarodowa gonitwa z przeszkodami o najdłuższej tradycji i z najwyższą pulą nagród w sezonie – 175 000 zł.

Grupa najodważniejszych jeźdźców pokonuje 5-kilometrową trasę naszpikowaną przeszkodami, w tym tą najtrudniejszą – skok trybunowy, przy którym publiczność wstrzymuje oddech by po chwili nagrodzić dżokejów gromkimi brawami. Pokonanie żywopłotu wysokiego na 1,8m i szerokiego na 1,4m, za którym znajduje się suchy rów szerokości 2,5m i głębokości 0,9m, to prawdziwa sztuka. Konie muszą wykonać kilkumetrowy skok zakończony bezpiecznym lądowaniem. Najważniejsza gonitwa dnia poprzedzona jest uroczystą paradą, na tor wyjedzie powóz, w którym zasiądą przedstawiciele władz miejskich.

Nic dziwnego, że Wielka Wrocławska – międzynarodowa gonitwa z przeszkodami - bywa porównywana do legendarnej Wielkiej Pardubickiej. Wrocław posiada jedyny w Polsce tor przeszkodowy chętnie odwiedzany przez czeskich jeźdźców. Wiosną tego roku jeden z czeskich portali zwrócił uwagę na rosnącą popularność wrocławskiego hipodromu, który staje się coraz większą konkurencją dla czeskich Pardubic.

Poza Wielką Wrocławską w programie znalazły się również inne prestiżowe gonitwy, takie jak: Wielka Partynicka - międzynarodowa gonitwa z płotami, najważniejsza i najdłuższa w sezonie, dystans 4200 m, Nagroda Toru Wyścigowego w Pardubicach – międzynarodowa gonitwa z płotami na dystansie 2800 m, czy Nagroda Galeriusa – międzynarodowa gonitwa z przeszkodami na dystansie 3400 m. Atrakcją towarzyszącą niedzielnym wyścigom będzie pokazowa gonitwa kucy dosiadanych przez uczniów Wyższej Szkółki Jazdy.

Uroczysta parada, wyścigowa elegancja, woltyżerka i inne atrakcje Najważniejszą gonitwę dnia poprzedzi uroczysta parada. Na tor wyjedzie czterokonny zaprzęg prowadzony przez jednego z najbardziej utytułowanych powożących w Polsce – Piotra Mazurka. W bryczce zasiądą goście specjalni wydarzenia. Paradę poprowadzi dyrektor wrocławskiego toru – Jerzy Sawka - który tradycyjnie pojawi się na Damarze, legendarnym koniu Bohuna z filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.

2 września Partynice po raz kolejny będą najelegantszym miejscem we Wrocławiu, do czego z pewnością przyczyni się konkurs modowy „Wyścigowa elegancja”. Nagrodą główną jest wyjazd na jedną z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych gonitw przeszkodowych na świecie – Wielką Pardubicką. Co zrobić żeby wziąć udział w konkursie ? Wystarczy założyć wyścigową kreacją i dać się sfotografować w specjalnie na tą okazję ustawionej ramce w pobliżu trybuny głównej. W ciągu tygodnia po wyścigach organizatorzy opublikują wyniki.

Zanim na tor wybiegną konie startujące w pierwszej gonitwie, zgromadzona publiczność będzie mogła podziwiać pokaz woltyżerki – akrobatyki sportowej wykonywanej na poruszającym się koniu. Pokaz poprowadzi wielokrotny mistrz Polski – Tomasz Ogonowski, a w rolach głównych wystąpią uczennice sekcji woltyżerki sportowej, na co dzień trenujące na Partynicach.

WIELKA WROCŁAWSKA - PROGRAM
13:00 Początek dnia wyścigowego.
13:20 Pokaz woltyżerki (ćwiczenia akrobacyjne wykonywane na poruszającym się koniu).
13:45 Prezentacja koni biegnących w pierwszej gonitwie.
14:15 Nagroda Toru Wyścigowego w Pardubicach. Międzynarodowa gonitwa z płotami dla 3-letnich koni na dystansie 2800 m.
14:45 Nagroda Osady Śnieżka. Gonitwa dla 3-letnich i starszych koni wyłącznie IV grupy na dystansie 1907 m.
15:00 Uroczysta parada z udziałem przedstawicieli władz miejskich, poprzedzająca najważniejsze gonitwy dnia.
15:15 Wielka Partynicka. Międzynarodowa gonitwa z płotami dla 4-letnich i starszych koni na dystansie 4200 m.
15:30 Pokazowa gonitwa kucy.
15:45 Nagroda Militaria.pl. Gonitwa dla 3-letnich i starszych koni wyłącznie IV grupy na dystansie 1907 m.
16:00 Wyprowadzenie na tor uczestników Wielkiej Wrocławskiej w asyście konnego oddziału Straży Miejskiej.
16:15 WIELKA WROCŁAWSKA - NAGRODA PORTU LOTNICZEGO WROCŁAW. Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni na dystansie 5000 m.
16:45 Nagroda ADD MOTOR. Gonitwa dla 3-letnich i starszych koni III grupy na dystansie 1400 m.
17:15 Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 4-letnich koni na dystansie 3800 m.
17:45 Nagroda Galeriusa o Puchar Stajni Wyścigowej Kolesa. Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni na dystansie 3400 m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie