Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka woda na Odrze i dopływach. Gdzie jest najgorzej? Czy grozi nam powódź?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Fala kullminacyjna na Odrze w Oławie.
Fala kullminacyjna na Odrze w Oławie. Pawel Relikowski / Polskapress
Mimo że sytuacja na dolnośląskich rzekach powoli się normalizuje, to wciąż przekroczone są stany alarmowe w kilku miejscach na Odrze w Ścinawie i w Głogowie, na Oławie w Oławie i Zborowicach, na Ślęzie w Borowie, a także na Widawie w Krzyżanowicach i Zbytowej oraz na Czarnej Wodzie w Gniechowicach. W Kotlinie Kłodzkiej na tamtejszych rzekach woda opadła średnio o metr. W Kłodzku odwołano już alarm przeciwpowodziowy, ale niepokoi to, że w tym tygodniu czekają nas kolejne ulewne deszcze.

Kilkadziesiąt podtopionych gospodarstw i zalane pola uprawne – to dotychczasowy bilans ulewnych deszczy i podtopień w rejonie Kłodzka. Na wodowskazach systemu osłony przeciwpowodziowej w Kłodzku widać jednak, że minionej nocy stan wód w Kotlinie Kłodzkiej obniżył się o około metr w stosunku do tego co działo się w poniedziałek wieczorem. Stany ostrzegawcze na Nysie Kłodzkiej utrzymują się jeszcze w Żelaźnie (120 cm), Kłodzku (196 cm), w Szalejowie na Bystrzycy Dusznickiej (167 cm), a także na Białej Lądeckiej w Lądku Zdroju (96 cm).

Na Odrze i jej dopływach woda utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. We wtorek o godz. 13 stany alarmowe na Odrze przekroczone były w Ścinawie (434 cm) i w Głogowie (454 cm). Na Widawie stan alarmowy przekroczony jest w Krzyżanowicach (211 cm) i Zbytowej (370 cm), na Czarnej Wodzie w Gniechowicach (195 cm), na Ślęzie - w Borowie (260 cm) a na rzece Oławie w Oławie (265 cm) i Zborowicach (278 cm). W ostatnich godzinach te stany utrzymują się na podobnym poziomie.

Bezpiecznie jest we Wrocławiu. Odra w Trestnie ma obecnie 399 cm (stan alarmowy 450 cm), a w Oławie - 538 cm (stan alarmowy to 560). W obu miejscach poziom rzeki z godziny na godzinę opada.

Zobacz także

Jak informują Wody Polskie, monitorujące poziomy wody w dolnośląskich rzekach, w razie konieczności gotowe do gromadzenia opadów są suche zbiorniki przeciwpowodziowe Międzygórze na potoku Wilczka oraz Stronie Śląskie na Morawce. Niestety eksperci na podstawie prognoz IMGW spodziewają się - wraz z kolejną falą opadów w czwartek i w piątek - dalszych wzrostów stanów wód, miejscami gwałtownych, powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska