Wielka woda na Odrze i dopływach. Gdzie jest najgorzej? Czy grozi nam powódź?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Fala kullminacyjna na Odrze w Oławie.
Fala kullminacyjna na Odrze w Oławie. Pawel Relikowski / Polskapress
Mimo że sytuacja na dolnośląskich rzekach powoli się normalizuje, to wciąż przekroczone są stany alarmowe w kilku miejscach na Odrze w Ścinawie i w Głogowie, na Oławie w Oławie i Zborowicach, na Ślęzie w Borowie, a także na Widawie w Krzyżanowicach i Zbytowej oraz na Czarnej Wodzie w Gniechowicach. W Kotlinie Kłodzkiej na tamtejszych rzekach woda opadła średnio o metr. W Kłodzku odwołano już alarm przeciwpowodziowy, ale niepokoi to, że w tym tygodniu czekają nas kolejne ulewne deszcze.

Kilkadziesiąt podtopionych gospodarstw i zalane pola uprawne – to dotychczasowy bilans ulewnych deszczy i podtopień w rejonie Kłodzka. Na wodowskazach systemu osłony przeciwpowodziowej w Kłodzku widać jednak, że minionej nocy stan wód w Kotlinie Kłodzkiej obniżył się o około metr w stosunku do tego co działo się w poniedziałek wieczorem. Stany ostrzegawcze na Nysie Kłodzkiej utrzymują się jeszcze w Żelaźnie (120 cm), Kłodzku (196 cm), w Szalejowie na Bystrzycy Dusznickiej (167 cm), a także na Białej Lądeckiej w Lądku Zdroju (96 cm).

Na Odrze i jej dopływach woda utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. We wtorek o godz. 13 stany alarmowe na Odrze przekroczone były w Ścinawie (434 cm) i w Głogowie (454 cm). Na Widawie stan alarmowy przekroczony jest w Krzyżanowicach (211 cm) i Zbytowej (370 cm), na Czarnej Wodzie w Gniechowicach (195 cm), na Ślęzie - w Borowie (260 cm) a na rzece Oławie w Oławie (265 cm) i Zborowicach (278 cm). W ostatnich godzinach te stany utrzymują się na podobnym poziomie.

Bezpiecznie jest we Wrocławiu. Odra w Trestnie ma obecnie 399 cm (stan alarmowy 450 cm), a w Oławie - 538 cm (stan alarmowy to 560). W obu miejscach poziom rzeki z godziny na godzinę opada.

Zobacz także

Jak informują Wody Polskie, monitorujące poziomy wody w dolnośląskich rzekach, w razie konieczności gotowe do gromadzenia opadów są suche zbiorniki przeciwpowodziowe Międzygórze na potoku Wilczka oraz Stronie Śląskie na Morawce. Niestety eksperci na podstawie prognoz IMGW spodziewają się - wraz z kolejną falą opadów w czwartek i w piątek - dalszych wzrostów stanów wód, miejscami gwałtownych, powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie