Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka historia dzieje się na naszych oczach. Udokumentujmy to! Akcja Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu

Janusz Wolniak
O akcji utrwalania pomocy dla Ukrainy mówili: (od lewej) dr Łukasz Kamiński z Instytutu Historycznego UWr., prof. Filip Wolański Dyrektor Instytutu Historycznego UWr. i Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość
O akcji utrwalania pomocy dla Ukrainy mówili: (od lewej) dr Łukasz Kamiński z Instytutu Historycznego UWr., prof. Filip Wolański Dyrektor Instytutu Historycznego UWr. i Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Ośrodek Pamięć i Przyszłość
Ze względu na fundamentalną rolę dzisiejszych wydarzeń dla stosunków polsko-ukraińskich Centrum Historii Zajezdnia, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Pawła Włodkowica powołało Archiwum Pomocy.

Celem przedsięwzięcia jest udokumentowanie wsparcia udzielanego Ukrainie przez Polskę. Większość działań opisywana jest i koordynowana online - jeśli nie zabezpieczymy tych źródeł, za kilka lat przestaną one istnieć. Tak stało się z poprzednią falą pomocy w 2014 r. czy ogromną pomocą dla Węgier w 1956 r., po której pozostały pojedyncze dokumenty – uważają organizatorzy.

- W czasie tej wielkiej akcji pomocy, którą Polacy udzielają w potrzebie Ukraińcom, apeluję aby to wszystko, co się dzieje, wszechstronnie dokumentować. Chcemy to robić po to, bo jesteśmy głęboko przekonani, że udokumentowanie tej historii będzie bardzo potrzebne dla budowania dobrej przyszłości naszych stosunków z Ukrainą. To absolutnie moment zwrotny, jeśli chodzi o relacje polsko-ukraińskie. W obliczu tej wielkiej tragedii, chcemy utrwalić to dobro, które się teraz dzieje – mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Dr Łukasz Kamiński z Instytutu Historycznego UWr. argumentuje, że jeśli nie zaczniemy tego materiału zbierać, archiwizować, za kilka lat może się okazać, że pozostanie ogólne wspomnienie i bardzo niewiele konkretnych materiałów.

-Stąd nasz apel, abyśmy wszyscy włączyli się w dokumentowanie i na adres Zajezdni [email protected] przesyłali wszelkiego rodzaju zdjęcia, filmy, zrzuty z ekranu dokumentujące to, co się dzieje, żebyśmy kiedyś to mogli dokładnie opisać dla potomnych zachęca naukowiec.

Prof. Filip Wolański Dyrektor Instytutu Historycznego UWr. zachęcając do udziały w akcji wyjaśnia, że właśnie pracownicy jego instytutu są metodycznie i naukowo przygotowani do tego, by taki materiał w przyszłości naukowo opracować.

- Nasi studenci przejawiają wielkie zainteresowanie w tych działaniach. Instytut Historyczny zajmuje się badaniem przeszłości, a teraz wielka historia staje się na naszych oczach w tej chwili i chcielibyśmy, aby po tej spontanicznej aktywności został ślad i zachował się dla kolejnych pokoleń, ale też dla badaczy, którzy specjalizują się w takich badaniach – podkreślał prof. Filip Wolański Dyrektor Instytutu Historycznego UWr.

W przesłaniu akcji czytamy:

  • Jeśli jesteś uczestnikiem akcji pomocy, demonstracji, koncertu itp. - wykonaj telefonem kilka zdjęć i wyślij do nas wraz z opisem (miejsce, data, rodzaj akcji) na adres [email protected] Jeśli nagrałeś film - wyślij go również, na przykład przy pomocy wetransfer.com. Jeśli masz zdjęcia/nagrania z wcześniejszych akcji, również wyślij je do nas.
  • Jeśli zauważyłeś plakat, transparent, napis na murze - sfotografuj telefonem i wyślij do nas z opisem (miejsce, data) na adres [email protected]
  • Jeśli w mediach społecznościowych widzisz post poświęcony pomocy, zawierający słowa solidarności i wsparcia - zrób printscreen i wyślij do nas z na adres [email protected]
  • Jeśli jesteś dziennikarzem i publikujesz online relacje z akcji pomocy, skopiuj je do pliku pdf i wyślij do nas z opisem (data, miejsce publikacji) na adres [email protected]
  • Jeśli działasz w komitecie pomocy, organizacji która włączyła się w akcję itp. - prosimy dbaj o zachowanie dokumentacji elektronicznej (w tym e-maili i dyskusji w komunikatorach) oraz papierowej (wszelkie notatki, plakaty, ulotki, korespondencja urzędowa itp.), a po zakończeniu działań prześlij je do nas na adres [email protected], a w przypadku dokumentacji papierowej na adres Centrum Historii Zajezdnia, 53-235 Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska