Wielka afera z lewymi zaświadczeniami dla ochroniarzy. Fala zatrzymań

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Dolnośląscy policjanci rozbili ogólnopolską grupę, która za pieniądze pośredniczyła w wyrabianiu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych dla ochroniarzy.
Dolnośląscy policjanci rozbili ogólnopolską grupę, która za pieniądze pośredniczyła w wyrabianiu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych dla ochroniarzy. KWP Wrocław
Udostępnij:
Dolnośląscy policjanci rozbili ogólnopolską grupę, która za pieniądze pośredniczyła w wyrabianiu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych dla ochroniarzy. W sprawę zamieszani są prezesi, dyrektorzy i menadżerowie dużych firm ochroniarskich z całego kraju. Prokuratura już wystąpiła z pierwszymi wnioskami o areszt. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń.

Uderzenie w zorganizowaną „ochroniarską” grupę w minionych dwóch dniach (25 i 26 stycznia) przeprowadzili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na terenie całej Polski. Jak przekazali nam policjanci i Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, która prowadzi tę sprawę, zorganizowana grupa działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się między innymi pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych.

Członkowie grupy wyszukiwali osoby, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za pieniądze osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie.

Film z policyjnej akcji przeciwko zorganizowanej grupie:

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Wśród zatrzymanych prezesi, dyrektorzy i menadżerowie dużych firm

"W sumie zatrzymano 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w wyżej opisanym procederze. Osiem osób otrzymało zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym właściciel firmy prowadzącej kursy - zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostali zatrzymani- zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. Jak na razie wystąpiliśmy do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania dla dwóch osób" – powiedział nam prokurator Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Decyzja sądu spodziewana jest jeszcze dziś. Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i menadżerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu. Prokuratura nie chce ujawnić, jakie to firmy. `

W mieszkaniach zamieszanych w sprawę osób oraz w siedzibie wałbrzyskiej firmy, która zajmowała się wyrabianiem zaświadczeń, zabezpieczono ponad 300 tys. zł, komputery oraz dokumentację księgową.

Jak twierdza policjanci i prokurator, sprawa jest rozwojowa. Z dotychczasowego zebranego materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń. Wartość uzyskanych korzyści to kilkaset tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prezesi !!
jeszcze tych waszych ukrów ...w ochronie wyposażyć w glock 19

to może sami się zastrzelą
G
Gość
Panie ale ostrzarz PAN !! https://www.facebook.com/komicznyszczecin/videos/panie-otwórz-pan/286063916852687/?locale=hy_AM
G
Gość
29 stycznia, 13:54, saper57:

Polskie Firmy ochroniarskie to zorganizowane grupy przestępcze,które jak na razie bezkarnie żerują na ludzkiej biedzie,naiwności bezczelnie wykorzystują luki w polskim prawie i znajomości w kręgach władzy robiąc to co robią.Grupa kanalii...!!!

10/10 ale to jest nie do ruszenia :)

G
Gość
Przyznaję się ze ta afera to moja robota :) przedstawiłem się za oficera policji :) a że potem chłopaki :( zaczęli wykołowywać głupie telefony do znajomych :) to już nie afera Degussa :) i nie żałuję bo w życiu :) PO Śląsku Rzić musi jakiś porządek być
s
saper57
Polskie Firmy ochroniarskie to zorganizowane grupy przestępcze,które jak na razie bezkarnie żerują na ludzkiej biedzie,naiwności bezczelnie wykorzystują luki w polskim prawie i znajomości w kręgach władzy robiąc to co robią.Grupa kanalii...!!!
G
Gość
28 stycznia, 18:40, Gość:

Jeśli to nie za pieniądze publiczne to mnie mało obchodzi. Obchodzi mnie kiedy zostanie rozliczone 70 milionów Sarsina za wybory, czy 280mln Ziorby. Interesuje mnie też czy handlarz bronią który sprzedał respiratory widmo siedzi w więzieniu i czy biznesmen który sprzedawał chińskie maseczki bez atestów oddał kasę.

I jeszcze skąd Obfrajtek ma tyle apartamentów i gdzie mogę kupić ziemię od kościoła za 1/10 ceny

G
Gość
Jeśli to nie za pieniądze publiczne to mnie mało obchodzi. Obchodzi mnie kiedy zostanie rozliczone 70 milionów Sarsina za wybory, czy 280mln Ziorby. Interesuje mnie też czy handlarz bronią który sprzedał respiratory widmo siedzi w więzieniu i czy biznesmen który sprzedawał chińskie maseczki bez atestów oddał kasę.
G
Gość
Bo tutaj Warszawka opanowała rynek :) Firma z siedzibą w Domku na kurzej łapce :) a trudniej jest aktywować kartę SIM :) niż załatwić Pracę dla Ukraińca :) spoko PIS obieca że wyślę tam ich szefów i Prezesów :)
B
Beata
Państwo Polskie działa. Brawo. Rozumiem gdyby te kwity ktoś rozdawał z dobrego serca. Ale za łapowkę? Ktoś się na tym procederze chciał dorobić.
o
obywatelska straż ogniowa
Ja tu czuję mocną przynętę Ratusza :) zastanawiam się gdzie jest haczyk :O ) ale spoko Banaś śpi na posterunku :)
s
się ma (kasę ), koledzy :)
Po pracujesz i sam zobaczy w hu.. nas interesują wasze opcję Polityczne :) robota może nie łatwa :) dla ogrodów ? tu nie ma jak w Kijowie :) kto dziś pamięta Andrzej Drawicz czy Pana Andrzeja Bryla ?
G
Gość
opcja koordynatorów https://www.youtube.com/watch?v=tTQJ3MUJVJc
G
Gość
To chyba Zemsta za Nowak :) i co panowie teraz :) Ukry chciały wam wymłócić interes ? od sprzątaczki do ochroniarza ?
G
Gość
Nie ma We Wrocławiu coś takiego jak ochroniarzy ?

Student z Ukrainy !!

i mundurowany cieć od Owsiaka :)

lub Tajfuny ci od niewygodnych gości z Gdańska :)
G
Gość
A obiecałem że wam Dopi... czy mam podać nazwę Firm !!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie