MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Większa elastyczność jeżeli chodzi o liczbę uczniów w klasie? Tak, ale nie dla wszystkich

Magdalena Konczal
Szykują się nowe przepisy.
Szykują się nowe przepisy. freepik
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą otrzymać wsparcie. Wyboru dotyczącego formy kształcenia dla swojego dziecka, dokonuje rodzic. „Już obecnie możliwe jest wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego na okres roku szkolnego” – podkreśla MEN. Jest szansa, że wkrótce zajdą kolejne zmiany w szkolnictwie specjalnym. Jakie dokładnie?

Spis treści

Wsparcie dla uczniów z niepełnosprawnością

Poseł Piotr Kandyba skierował do Ministerstwa Edukacji Narodowej pytanie dotyczące wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

dziewczynka z zeszytami
Szykują się nowe przepisy. freepik

– W nawiązaniu do licznych rozmów ze środowiskiem nauczycieli, rodziców i dyrektorów placówek oświatowych, w których realizowane są specjalne potrzeby nauczania, zwracam się z zapytaniem: Czy zebrane przez środowisko postulaty mogłyby, choćby po części, zostać przepracowane przez okres wakacyjny, tak aby spróbować choć w małym stopniu ułatwić i usprawnić prowadzenie zajęć oraz placówek od nowego roku szkolnego? – zaznaczył poseł.

Odpowiedzi na to zapytanie udzieliła Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w MEN, zaznaczając, że w resorcie edukacji „trwają prace nad całościową reformą systemu kształcenia i udzielania wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, aby w jak największym stopniu uwzględniać w procesie kształcenia i wychowania szczególne potrzeby edukacyjne uczniów, w tym wynikające z niepełnosprawności, problemów zdrowotnych, ale też uzdolnień uczniów”.

Przeczytaj także: Nowi uczniowie, stare problemy. Przepełnione klasy przyczyną kolejnego kryzysu w polskim systemie edukacji?

Wspomniała o zmianach w podstawach programowych, które miały za zadanie odciążyć uczniów ze zbyt dużej treści nauczania.

– Celem zmiany jest urealnienie dotychczas obowiązującej podstawy programowej przez ograniczenie zakresu treści nauczania – wymagań szczegółowych, co da nauczycielom i uczniom już od nowego roku szkolnego więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania (tj. zagadnień, które w podstawie programowej pozostaną) – zaznaczyła Ziętka.

Wiceminister przypomniała też, na jakich zasadach odbywa się nauka uczniów ze specjalnymi potrzebami.

– Dyrektor szkoły decyduje o sposobie realizacji potrzeb uczniów, jak również odpowiada za właściwą organizację kształcenia specjalnego oraz realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, podejmuje również decyzje m.in. dotyczące zatrudnienia nauczycieli i specjalistów, mających odpowiednie kwalifikacje, adekwatne do rozpoznanych potrzeb uczniów w tym zakresie – dodano w odpowiedzi.

Izabela Ziętka zapewniła również, że w przypadku uczniów z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, dostosowanie programu nauczania wynikającego z podstawy programowej odbywa się na podstawie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET), który zawiera niezbędne dostosowania programu nauczania.

Będą zmiany dla uczniów z orzeczeniem?

Okazuje się, że jest szansa na zmiany w zakresie szkolnictwa specjalnego.

– Postulaty w zakresie zmian organizacyjnych w szkolnictwie specjalnym, w tym dotyczące zwiększenia elastyczności w zakresie maksymalnej liczby uczniów w oddziałach specjalnych, zostaną szczegółowo przeanalizowane we współpracy ze środowiskiem nauczycieli szkół i placówek specjalnych, z uwzględnieniem m.in. danych zgromadzonych w pilotażach oceny funkcjonalnej – zapewniła Ziętka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska