Większa dostępność do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla osób indywidualnych z województwa dolnośląskiego

Materiał informacyjny MEDYCZNE LABORATORIA DIAGNOSTYCZNE INVICTA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
We Wrocławiu przy ul. Fieldorfa 2 działa punkt pobrań COVID-19, prowadzony przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA, w którym każdy ma możliwość zlecenia komercyjnego badania molekularnego metodą rtPCR. To konkretne badanie genetyczne jest jedynym rekomendowanym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia infekcji.

Liczba zakażonych SARS CoV-2 z dnia na dzień rośnie, co analogicznie zwiększa ryzyko nowych zachorowań. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono ponad 395 tys. przypadków zakażenia COVID-19, a blisko 6 tys. osób zmarło wskutek zarażenia. Narastająca skala epidemii powoduje, że pacjenci coraz częściej poszukują możliwości diagnostycznych do testowania na obecność koronawirusa na własną rękę, tak aby w krótkim czasie bezpiecznie wykonać test i uzyskać wiarygodny wynik.

Dla kogo test?

Wykonanie testu molekularnego wykrywającego infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 zaleca się szczególnie osobom, które zaobserwowały u siebie typowe objawy tj. gorączka, kaszel, duszności, utrata smaku i/lub węchu bądź miały kontakt z osobą u której występują powyższe objawy choroby lub u której wykryto zakażenie SARS-CoV-2. Testy są przeznaczone również dla osób, które z racji wykonywanego zawodu mają kontakt z wieloma osobami i są narażone na ekspozycję wirusa. Oprócz wskazań diagnostycznych, pacjenci mogą wykonać test z powodu konieczności przedstawienia potwierdzenia braku infekcji, na etapie przygotowania się do zabiegu czy operacji lub by bezpiecznie móc wrócić do pracy.

Jak umówić się na badanie?

Punkt Pobrań we Wrocławiu mieści się przy ul. Fieldorfa 2, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 11.30. Aby ograniczyć do minimum kontakt międzyludzki i możliwość transmisji wirusa, rejestrację oraz płatność należy dokonać internetowo na stronie www.testujemy.org, a do punktu zgłosić się o wybranej przez siebie wcześniej dacie i godzinie. Na badanie można przyjechać samochodem lub przyjść pieszo.

Przebieg badania i wyniki

Pobranie wymazu trwa zaledwie ok 5 minut. – Materiał do badania pobieramy z gardła i z nosa przy użyciu specjalnej wymazówki, a następnie umieszczamy ją w probówce zawierającej substancje dezaktywujące wirusa oraz utrwalające jego RNA. Przeprowadzane w naszym laboratorium testy wykrywają RNA wirusa SARS-CoV-2 w próbce pobranej od pacjenta – wyjaśnia Agnieszka Staniszewska z INVICTA. Wynik badania pacjent może odebrać na platformie pacjenta medipoint.pl w ciągu 24-36 godzin. O fakcie ich udostępnienia w systemie pacjent zostaje poinformowany poprzez wiadomość SMS. Zaświadczenie o ujemnym wyniku testu w języku angielskim może zostać wydane na wniosek, co należy zaznaczyć na etapie rejestracji – dodaje.

Ile kosztuje badanie?

Laboratoria Medyczne INVICTA dzięki wysokiej przepustowości oraz optymalizacji procesów laboratoryjnych, oferują testy w konkurencyjnych cenach. Koszty jednostkowe badania molekularnego metodą rtPCR w ogólnokrajowych laboratoriach działających komercyjnie zaczynają się obecnie od 439 zł, a większość doświadczonych laboratoriów oferuje je za 495 zł. W punkcie pobrań INVICTA, we Wrocławiu, można je wykonać już za 399 zł. – Zależy nam na tym, aby każdy kto potrzebuje szybkiej diagnostyki, mógł sobie pozwolić na test. Taka jest też idea naszego projektu #testujeMY, aby zwiększać dostępność do specjalistycznej diagnostyki zakażeń i wspierać Polaków, a w szczególności służbę zdrowia w walce z epidemią SARS-CoV-2mówi Agnieszka Staniszewska.

Wiarygodność wyników

Laboratoria Medyczne INVICTA mają ponad 15 letnie doświadczenie w badaniach genetycznych. Dzięki nowoczesnej robotyzacji w procesie diagnostyki, laboratoria są w stanie wykonać nawet 8000 testów na dobę. Obecnie jedyną rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne ważne instytucje metodą potwierdzającą rozpoznanie COVID-19 są testy molekularne. – Badanie molekularne realizujemy w oparciu o metodę rtPCR, zgodnie z protokołem rekomendowanym przez WHO. Wykonywane przez nas testy charakteryzują się wysoką precyzją wyników – badanie wykrywa nawet jedną kopię RNA wirusa w próbce. Jako Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA jesteśmy wpisani przez Ministerstwo Zdrowia na listę laboratoriów wykonujących w Polsce badania na koronawirusatłumaczy Agnieszka Staniszewska.

***

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA od 15 lat pozostają liderem innowacyjnej diagnostyki genetycznej w Polsce. Ośrodek dysponuje wysokiej jakości sprzętem, w tym jako jeden z pierwszych w kraju zastosował w badaniach DNA technologię sekwencjonowania następnej generacji (NGS). Każdego roku wykonuje kilka tysięcy testów. Zespół Laboratorium INVICTA tworzy 70 osób: ekspertów, naukowców i wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków z wieloletnim doświadczeniem.

Jakość badań wykonywanych w laboratorium jest stale monitorowana i audytowana. Podmiot bierze udział m.in. w badaniu jakości LABQUALITY, kontrolach Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej oraz Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej. Wdrożył systemy norm jakościowych i posiada pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka Dodatkowo cyklicznie poddaje się kontrolom zewnętrznym organizowanym m.in. przez: GenQA (wcześniej CEQAS i UK NEQAS), QCMD (Quality Control for Molecular Diagnostics), EMQN (European Molecular Genetics Quality Network), CF Network (Cystic Fibrosis European Network), RIQAS (Randox International Quality Assessment Scheme), INSTAND (Gesellschaft zur Förderung der Qualitätssicherung in medizinischen Laboratorien), EQA (External Quality Assessment)

W kwietniu 2020 roku INVICTA została wpisana na listę Ministerstwa Zdrowia, jako podmiot wykonujący testy molekularne na obecność wirusa SARS-CoV-2. Obecnie testy te realizuje w Gdańsku, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu. Dziennie może zrealizować 4000 testów. Opis akcji testowania na obecność SARS-CoV-2 dostępna jest na www.testujemy.org.

Dodaj ogłoszenie