Więcej za wodę, ścieki i gaz. Mniej za energię elektryczną. Podwyżki i obniżki cen we Wrocławiu

Marcin Walków
Udostępnij:
Władze miasta nie zafundowały wrocławianom podwyżek czynszu w lokalach komunalnych. Wzrosną jednak opłaty za wodę, gaz oraz ciepło. Mniej zapłacimy za to za energię elektryczną.

Z początkiem 2014 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie w kraju - o 80 zł brutto. Teraz wynosi ono 1680 złotych. Więcej zarobią też osoby podejmujące po raz pierwszy pracę - 1344 zł. Wyższe wynagrodzenie minimalne nie oznacza jednak, że w naszych portfelach zostanie w tym roku więcej.

Sprawdziliśmy, za co zapłacimy więcej, za co mniej w 2014 roku.

Zmiany w podatkach
Nasz przegląd zaczynamy od zmian w podatkach, które weszły w życie 1 stycznia. Zła wiadomość dla tych, którzy korzystali z ulgi na internet. Od PIT-u za rok 2013, czyli składanego w tym roku, z odliczenia wydatków na internet będzie można skorzystać wtedy, jeśli nie odliczałeś ich w latach 2011 i 2012. Ulga ta pozwala obniżyć podstawę opodatkowania nawet o 760 zł.

Zmiany czekają również na tych, którzy we wcześniejszych latach korzystali z ulgi prorodzinnej. Można było odliczyć ponad 1100 zł na każde dziecko, nie biorąc pod uwagę dochodu w rodzinie oraz liczby dzieci. Od 1 stycznia 2014 przepisy się zmieniły. Z ulgi skorzystają ci rodzice, którzy mają więcej niż dwoje dzieci. Jej wysokość będzie też zależeć od liczby dzieci. Przykładowo, przy trójce dzieci za pierwsze i drugie z nich będzie można odliczyć taką wartość jak do tej pory, ale za trzecie już ponad 1668 zł.

Mniej zyskają również ci, którzy wysokie dochody uzyskują z tytułu praw autorskich i korzystający z 50% kosztów uzyskania przychodu. Od 1 stycznia nie mogą oni odliczyć więcej niż 42 764 zł.

Akcyza w górę
Więcej zapłacą konsumenci alkoholu i osoby palące papierosy. Wzrosła akcyza na te wyroby. Stawka dla wyrobów spirytusowych wzrosła o 15 proc., a w przypadku papierosów o 5 proc. To może oznaczać, że butelka wódki o pojemności pół litra może być droższa o około 1-1,5 zł, natomiast paczka papierosów o około złotówkę.

Jaka będzie rzeczywista skala podwyżki, przekonają się klienci w sklepach - o ostatecznej cenie zadecydują producenci i sprzedawcy.

Telewidzu i słuchaczu - płać więcej
Wzrosły opłaty z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego. W 2014 roku za posiadanie odbiornika radiowego należy wnieść opłatę 5,90 zł za miesiąc lub 63,70 zł za rok. Opłata za korzystanie z radia i telewizora wynosi natomiast 19,30 zł za miesiąc i 208,45 zł za rok. Jan Dworak z KRRiTV przypomina, że wniesienie tych opłat jest niezależne od tego, czy płacimy np. za kablówkę.

Tym samym wzrosły kary za używanie niezarejestrowanych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wynoszą one 30-krotność miesięcznej opłaty, a zatem w przypadku radioodbiornika to 177 zł, a telewizora to 579 zł.

Podatki miejskie nie wzrosły w 2014 r.
Po dodatkowe fundusze do kieszeni wrocławian na razie nie sięgną władze miasta. W magistracie dowiedzieliśmy się, że na ten rok nie przewidziano wzrostu tzw. podatków miejskich. Nie zapłacisz więc więcej np. z tytułu użytkowania gruntów ani czynszów w lokalach komunalnych.

Czytaj dalej: Więcej za wodę, ścieki, gaz i ciepło, mniej z prąd i roaming
Woda i ścieki - będzie drożej we Wrocławiu
MPWiK wprowadza podwyżki od 1 marca br. Przypomnijmy: od wiosny za metr bieżący wody i ścieków będziemy płacić we Wrocławiu 8,61 zł. To oznacza, że trzyosobowa rodzina, zużywająca miesięcznie około 10 metrów sześciennych wody, od marca zapłaci rachunek wyższy około 2,5 zł miesięcznie. Ale to nie ostatnia podwyżka, jaka czeka mieszkańców. MPWiK będzie podnosić wysokość opłat do 2018 roku. Wówczas stawka za metr bieżący wody i ścieków przekroczy 10 zł.

Drożej za gaz
W skrzynkach pocztowych znajdziemy w tym roku wyższe rachunki za gaz. Według danych przesłanych nam przez PGNiG, wysokość podwyżki zależy od tego, do jakich celów używamy w domach dostarczanego gazu. Jeśli w mieszkaniu gaz jest wykorzystywany tylko do gotowania posiłków na kuchenkach gazowych, rachunek wzrośnie średnio o 1,15 zł netto za miesiąc. Gdy gazem ogrzewamy również wodę w junkersach i gotujemy na kuchenkach gazowych, rachunek z gazowni będzie wyższy już o 3,76 zł netto miesięcznie.
Najbardziej podwyżkę odczują ci, którzy oprócz kuchenek gazowych i junkersów, korzystają też z centralnego ogrzewania zasilanego gazem. W ich przypadku przeciętny rachunek będzie wyższy o blisko 20 zł.

Ciepło - będzie drożej
Początek nowego roku przyniósł zmiany również w ciepłownictwie. Z informacji przesłanych nam przez Fortum Power and Heat Polska wynika, że stawka za przesył ciepła we Wrocławiu wzrosła o ok. 4,6 proc. Ponieważ stanowi ona około 1/3 ceny ciepła, jaką płaci wrocławianin, jego rachunek będzie wyższy średnio o 1,5 proc.

Niższe rachunki za prąd
Od początku 2014 roku obowiązują nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla firm: Enea SA, Energa - Obrót SA, PGE Obrót SA i Tauron Sprzedaż. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, średni spadek wysokości rachunku za prąd, jaki zauważy klient, wyniesie 2,5 proc.

Ile zaoszczędzi więc wrocławianin? Zapytaliśmy w spółce Tauron. Średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym to 2000 kWh. Wrocławianin, który korzysta z taryfy ze stałą stawką za prąd w ciągu doby, zapłaci miesięczny rachunek niższy o ok. 2,70 zł. Rocznie zaoszczędzi w ten sposób około 32 zł.

Kolejna obniżka stawek w roamingu
Ucieszą się z niej wrocławianie, którzy dużo czasu spędzają poza granicami kraju. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o planowanej kolejnej obniżce stawek maksymalnych za połączenia i SMS-y w roamingu w krajach należących do Unii Europejskiej, które wejdą w życie od 1 lipca 2014 r.

Maksymalna cena za minutę połączenia wychodzącego w roamingu spadnie o ok. 20 gr netto, za odebranie telefonu za granicą zapłacimy mniej nawet o 8 gr netto za minutę, podobnie jak za SMS-a. Najbardziej ucieszą się ci, którzy korzystali z transmisji danych w roamingu, na przykład przeglądając strony internetowe w telefonie lub łącząc się z firmową pocztą. Maksymalna stawka za 1 MB transferowanych danych spadnie o około 1 zł netto.

Czytaj dalej: Ile zapłacisz za bilety MPK i do muzeów, parkowanie, śmieci czy prawo jazdy
Bilety MPK - bez zmian
Ratusz nie planuje podnosić cen przejazdów komunikacją miejską we Wrocławiu. Tak, jak dotychczas, za bilet jednorazowy lub 30-minutowy wrocławianin zapłaci 3 zł.

Opłaty za parkowanie
ZDiUM poinformował nas, że w najbliższym czasie nie grozi nam również wzrost opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania.
Na razie nie ma również planów zwiększania liczby płatnych miejsc w dotychczasowej strefie.

Śmieci na razie bez zmian
Nie zanosi się na podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Nie znaczy to jednak, że do niej nie dojdzie. Nowe zasady gospodarowania odpadami weszły w życie w lipcu 2013 r. Anna Bytońska ze spółki Ekosystem tłumaczy, że dopiero po roku będzie można ocenić, czy opłata w dotychczasowej wysokości wystarcza na pokrycie kosztów usuwania odpadów.

Ilość śmieci jest różna w poszczególnych miesiącach. - Wkrótce mają być wprowadzone zmiany w tzw. ustawie śmieciowej, czekamy, co przyniosą - mówi Anna Bytońska, rzeczniczka Ekosystemu.

0 zł za bilety do muzeów
Od 1 stycznia więcej pieniędzy zostaje w portfelach wrocławian odwiedzających muzea. Z początkiem nowego roku wrocławski magistrat zniósł opłaty za wstęp na wystawy stałe, m.in. w Muzeum Miejskim Wrocławia, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Architektury. Urzędnicy podkreślają, że nie chcą, by akcja miała charakter czasowy - ma zachęcić mieszkańców Europejskiej Stolicy Kultury 2016 do bliższego kontaktu z nią.

Prawo jazdy - bez zmian
To informacja dla tych, którzy dopiero planują zdać egzamin na prawo jazdy. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego we Wrocławiu postanowił utrzymać wysokość opłat za egzaminy na ubiegłorocznym poziomie. Przykładowo, dla zdających na najpopularniejszą kategorię prawa jazdy - "B" - egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny 150 zł.

Więcej za wczasy
Wyższe rachunki zobaczą też osoby planujące w tym roku wczasy w górskich lub nadmorskich kurortach. Od początku roku wzrosła bowiem opłata klimatyczna, pobierana od turystów np. w Karpaczu. Najczęściej jest ona doliczana do ceny doby w hotelu czy na kwaterze. "Klimatyczne" skoczyło z poziomu 2,10 zł za dobę w 2013 r. do 2,19 zł.

Zmiany cen w 2013 r.
Ceny żywności wzrosły średnio o 2,2 proc. Najbardziej podrożały warzywa (o prawie 11 proc.), więcej klienci płacili też w sklepach za masło (o 4,2 proc.), mąkę, nabiał i mięso (średnio o prawie 2 proc.). Również w 2013 r. podwyżka dotknęła osoby spożywające alkohol i palące papierosy. Ich cena wzrosła wówczas o 7,5 proc. po podwyżce podatku akcyzowego. Ceny napojów alkoholowych były wyższe zaledwie o 1 proc.

Spadły natomiast ceny odzieży (o 5,0 proc.) i obuwia (o 4,6 proc.). Podrożało natomiast użytkowanie mieszkania, średnio o 2 proc.
Podwyżka opłat za wywóz nieczystości wyniosła średnio 29,9 proc. 2013 był rokiem, w którym potaniały usługi telekomunikacyjne - o 9 proc. Więcej natomiast płaciliśmy za usługi pocztowe - o ponad 23 proc. Według GUS więcej płaciliśmy także za usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne - średnio o 2,2 proc. Polacy więcej płacili również za usługi transportowe - o 3,1 proc. i komunikację miejską - o 5,8 proc., wyłączając jednak taksówki. Więcej kosztowały nas usługi zdrowotne, zwłaszcza stomatologiczne - o 3,3 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
buba
Korzeniowska-MPK, Szempliński-WI...
I
Iwo
był sylwester i bal "dobroczynny" - teraz przyjdą rachunki
m
marol
Teraz już mamy wymierną szkodę dla mieszkańców wrocławia, a że jest to szkoda w wielkich rozmiarach (8,5 mln musi odzyskać mpwik dzięki podwyżkom) to zgodnie z art. 296 par. 3 kodeksu karnego nawet przy działaniu nieumyślnym czyli np niedbalstwie, lub lekkomyślności w pożyczaniu pieniędzy można dostać 10 lat. A niewątpliwie lekkomyślna jest pożyczka dla klubu piłkarskiego zagrożonego upadłością i niewypłacalnością.
A tak na marginesie: jaki cwany zabieg medialny: że za to cen prądu nie podniesiemy! Tylko że o tym władze miasta nie decydują. Gdyby decydowały, to i za prąd by podniosły.
Za lokale komunalne nie podnoszą? No bo przecież tam mieszka po pańsku ich najwierniejszy elektorat! Już ze 120 mln ci ludzie są winni podatnikom, ale przed wyborami nic złego ich za to nie spotka. Za taką kasę mielibyśmy tańszą, wodę, ścieki i bilety tramwajowe przez 10 lat...
m
marol
Teraz już mamy wymierną szkodę dla mieszkańców wrocławia, a że jest to szkoda w wielkich rozmiarach (8,5 mln musi odzyskać mpwik dzięki podwyżkom) to zgodnie z art. 296 par. 3 kodeksu karnego nawet przy działaniu nieumyślnym czyli np niedbalstwie, lub lekkomyślności w pożyczaniu pieniędzy można dostać 10 lat. A niewątpliwie lekkomyślna jest pożyczka dla klubu piłkarskiego zagrożonego upadłością i niewypłacalnością.
A tak na marginesie: jaki cwany zabieg medialny: że za to cen prądu nie podniesiemy! Tylko że o tym władze miasta nie decydują. Gdyby decydowały, to i za prąd by podniosły.
Za lokale komunalne nie podnoszą? No bo przecież tam mieszka po pańsku ich najwierniejszy elektorat! Już ze 120 mln ci ludzie są winni podatnikom, ale przed wyborami nic złego ich za to nie spotka. Za taką kasę mielibyśmy tańszą, wodę, ścieki i bilety tramwajowe przez 10 lat...
z
zed
To dlaczego wzrasta??? Czysty przewał!!!
j
ja
Nie dość, że płacimy więcej, to bajzel ze śmieciami jest jeszcze większy jak przed tą "rewolucją śmieciową". Śmieci wywożą rzadziej, przyjeżdżają po nie kiedy im się podoba, a nie w określone dni o określonych godzinach tak jak dawniej, kontenery ciągle są przepełnione, przez co wala się wokół nich ciągle pełno śmieci. Kiedyś też np u mnie na osiedlu raz na 1-2 tygodnie przyjeżdżała ciężarówka i na pakę zabierała śmieci wielkogabarytowe. Jakieś stare meble itp rzeczy. Teraz przyjeżdża raz na przysłowiowy ruski rok i stare meble miesiącami walają się koło śmietnika. Po tej "rewolucji" zrobił się totalny bajzel ze śmieciami, a okolice śmietników wyglądają jak w jakichś krajach 3-ciego świata.
l
l
Adamski obiecał obniżkę cen za śmieci, jedne z najdrooższych w polsce. I CO!!!
e
emeryt
Dzięki wymyślonej podwyżce wrocławskiemu MPWiK przynajmniej choć częściowo zwróci się w bieżącym roku 12 milionowa "pożyczka - dotacja" udzielona dla WKS Śląsk. Mogli zakombinować tak aby im się to całkowicie zwróciło z kieszeni wrocławian w 2014 roku a nie tylko 8,5 miliona zł.
d
ddd
w tej wrocławskiej
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie