Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzisz przemoc, której doświadczają dzieci? Możesz się zgłosić po pomoc pod specjalnym numerem telefonu. Ruszył nowy program wsparcia

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Urząd Marszałkowski i fundacja Non Licet uruchomiły specjalny program z pomocą psychologiczną dla dzieci i rodzin, które doświadczają przemocy.
Urząd Marszałkowski i fundacja Non Licet uruchomiły specjalny program z pomocą psychologiczną dla dzieci i rodzin, które doświadczają przemocy. Maciej Rajfur
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z fundacją Non Licet uruchomił pilotażowy program pomocy dla dzieci i rodzin doświadczających przemocy. Jak można się zgłaszać?

Program jest adresowany dla dzieci, młodzieży i rodzin także w różnych kryzysach emocjonalnych np. z doświadczeniem depresji.

- Koncentrujemy się na dzieciach, które doznają przemocy rodzinnej jak i rówieśniczej. Dzisiaj ruszył program, choć wstępne nabory zostały ogłoszone i mamy już osoby, które z konsultacji będą korzystać. Chcemy, żeby to wsparcie było dostępne nie tylko we Wrocławiu, ale także w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy. Tam będziemy wykorzystywać filie Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Po pomoc można zgłaszać przez telefon. Pierwszy kontakt po zarejestrowaniu się jest osobisty. - Pierwsza porada zawsze musi być w formule spotkania osobistego, aczkolwiek jesteśmy otwarci na dalszy tryb on-line. Zaczynamy od 400 godzin wsparcia w 4 miastach - informuje M. Krzyżanowski.

Fundacja Non Licet działa ponad 25 lat we Wrocławiu. Z jej doświadczenia wynika, że na Dolnym Śląsku poza Wrocławiem brakuje ośrodków pomocowych. Zaledwie 35 proc. instytucji, które udzielają pomocy dzieciom, ma przeszkolonych pracowników w tym temacie.

Jak skorzystać z pomocy? Można to zrobić na dwa sposoby. Należy się zarejestrować telefonicznie 572 108 352. Numer jest czynny w godzinach 16-20. Tam osoby pierwszego kontaktu udzielą wstępnego wsparcia oraz zarejestrują do projektu. Można także zgłaszać się mailowo [email protected]. Warunek - należy mieszkać na terenie województwa dolnośląskiego. Nie trzeba być ubezpieczonym.

- Podjęliśmy współpracę z urzędem i będziemy udzielać konsultacji specjalistycznych w miastach Dolnego Śląska na zasadzie pomocy interwencyjnej. Osoby, które się do nas zgłoszą, będą mogły skorzystać z pomocy psychologicznej w wymiarze 4 godzin. Może to być mniej albo i więcej w zależności od potrzeb - oświadcza Daniel Łukacki, prezes fundacji Non Licet.

Pod wskazany numer telefonu, jeśli zauważą problem przemocy u dzieci, mogą zgłaszać się pedagodzy, nauczyciele, sąsiedzi, opiekunowie, rodzice, a także dalsi krewni.

- Dajemy ważną przestrzeń do kontaktu. Pandemia mogła zintensyfikować problem przemocy rówieśniczej a także domowej. Osoby, które się zgłoszą, nie zostaną pozostawione same sobie. Będą informowane o wszystkim łącznie z poradnictwem prawnym. Zależy nam na jak najbardziej efektywnym wsparciu, bo ta sfera nie jest łatwa, zarówno dla osób krzywdzonych, jak i tych, którzy chcą im pomóc - dodaje Marcin Krzyżanowski.

Organizatorzy programu zaznaczają, że szczególnie ważne okazuje się wsparcie ludzi w mniejszych miejscowościach, którzy nie chcą ujawniać swoich problemów ze względu na niewielkie środowisko codzienne.

Konsultacje będą odbywały się w oddziałach DODN-u:
- ul. Trzebnicka 42/44 we Wrocławiu
- ul. 1 maja 43 w Jeleniej Górze
- Rynek 6 w Wałbrzychu
- pl. Zamkowy 1 (Zamek Piastowski) w Legnicy

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska