Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, paraliż na drogach, tysiące ludzi bez prądu. Są ofiary śmiertelne [FILMY, ZDJĘCIA]

Węgry
Węgry OSP KSRG WĘGRY
Powalone drzewa, ciężarówki zdmuchnięte z drogi, wypadki, sparaliżowana komunikacja miejska i ogromne korki. To efekt wichury, która w czwartek (21 października) przeszła nad Dolnym Śląskiem. Niestety, są też ofiary śmiertelne.

Wichury na Dolnym Śląsku. Połamane drzewa, utrudnienia w ruchu

Podsumowanie czwartkowej wichury, która przetoczyła się przez Wrocław i Dolny Śląsk

Podczas czwartkowych wichur na Dolnym Śląsku dziewięć osób zostało rannych, z czego dwoje to strażacy OSP. W Świdnicy drzewo spadło na dwie dziewczynki (zostały zabrane przez zespół ratownictwa medycznego do szpitali). Dwóch mieszkańców Wałbrzycha zostało przygniecionych konarami drzew. W miejscowości Żmigródek (powiat trzebnicki) drzewo spadło na busa, w związku z czym została poszkodowana jedna osoba. Ucierpieli również mieszkaniec Trzebnic (powiat polkowicki) i Bogatyni (powiat zgorzelecki). Niestety, ale cztery osoby zginęły.

Więcej o ofiarach śmiertelnych przeczytasz poniżej:

Obecnie na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska strażacy usuwają skutki wczorajszej wichury. Służby straży pożarnej odnotowały do godz. 8 rano 195 uszkodzonych dachów, z czego 40 zostało zerwanych. Zgłoszenia dotyczyły także uszkodzonych pojazdów, powalonych drzew i uszkodzonych linii energetycznych.

- Na terenie województwa dolnośląskiego zanotowaliśmy wczoraj (21 października) ponad 2500 interwencji. Głównie dotyczyły powiatu wrocławskiego, wałbrzyskiego, świdnickiego, legnickiego - przekazuje nam st. str. Magdalena Cwynar z zespołu prasowego Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Poważniejsze zdarzenie odnotowano w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy przy ul. Armii Krajowej. W czwartek (21 października) po godz. 17 w placówce zabrakło prądu i Wojewódzka Państwowa Straż Pożarna zadysponowała przyczepę z agregatem z Wrocławia.

W piątek (22 października) do dolnośląskich służb wpłynęło jeszcze ponad 100 zgłoszeń w związku z silnymi wiatrami.

Służby miejskie monitorują również sytuację we wrocławskich parkach. Więcej o tym poniżej:

WICHURY NA DOLNYM ŚLĄSKU - TAK RELACJONOWALIŚMY DLA WAS TO CO DZIAŁO SIĘ W MIEŚCIE I REGIONIE

AKTUALIZACJA - PIĄTEK GODZ. 9.23

Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach? Najbliższe trzy dni - piątek, sobota i niedziela - będą pogodowo bardzo podobne do siebie. Jak informuje dr Błaś, chłodniejsza masa powietrza, w która napłynie nad Polskę, przełoży się na ochłodzenie o około 10 stopni Celsjusza: - Możemy spodziewać się temperatury sięgającej maksymalnie 11 do 12 stopni Celsjusza w ciągu dnia i około 5 do 6 stopni nad ranem. Zatem przymrozki nam nie grożą - mówi klimatolog. - Będzie na ogół słonecznie z umiarkowanym zachmurzeniem. Opady, które mogą, ale wcale nie muszą wystąpić, będą niewielkie i przelotne - informuje dr Marek Błaś.

Więcej tutaj:

AKTUALIZACJA - PIĄTEK GODZ. 8.40

Wieści z Dolnego Śląska. Zarządcy zamku Grodno poinformowali o zamknięciu obiektu do odwołania. Wichura doprowadziła do trwałego uszkodzenia zarówno instalacji doprowadzającej prąd do zamku, jak i wielu drzew w rezerwacie. W zamku nie ma prądu, ścieżki na zamek nie są drożne, nad nimi zaś wiszą poważnie uszkodzone drzewa, które w każdej chwili mogą upaść. Wejścia do rezerwatu zostały zabezpieczone dwukolorową taśmą. Turyści są proszeni o niewchodzenie na teren rezerwatu. Dopóki awarie i zniszczenia nie zostaną usunięte, zamek pozostaje zamknięty.

AKTUALIZACJA - PIĄTEK GODZ. 7.45

Od wczoraj wrocławscy strażacy interweniowali ponad 700 razy. Wciąż są wzywani do kolejnych miejsc. Natomiast na Dolnym Śląsku strażacy w interweniowali w sumie 2514 razy. Cały czas wpływają zgłoszenia, jednak w tej chwili są to pojedyncze przypadki powalonych drzew, czy uszkodzonych dachów.

AKTUALIZACJA - PIĄTEK GODZ. 6.42

Niestety, ale tysiące mieszkańców Wrocławia wciąż pozostaje bez prądu. W tych godzinach i miejscach Wrocławia będą przerwy w dostawie prądu:

 • do godz. 8:30 - Wrocław, ul. Kurpiów, Grota-Roweckiego, Rydza-Śmigłego, Frankowskiego, Nenckiego, Kutrzeby, Strączkowa, Jaspisowa, Brylantowa, Nefrytowa, Agatowa, Bursztynowa, Opalowa, Turkusowa, Ametystowa, Szmaragdowa, Rubinowa, Diamentowa, Traktorowa, Ułańska, Obrońców Poczty Gdańskiej oraz część miejscowości Biestrzyków, Żerniki Wrocławskie, Wysoka i Ślęza.
 • do godz. 10:00 - Wrocław, część osiedli Leśnica, Ratyń, Jarnołtów, Jerzmanów i Złotniki.
 • do godz. 11:00 - Wrocław ulica Chłopska, Kowalska od 132do 148
 • do godz. 10:15 - Wrocław ulica Lenartowicza
 • do godz. 10:30 - Wrocław Pracka, Stabłowicka, Towarowa, Bardzka
 • do godz. 10:00 - Wrocław ul Spokojna, Snopkowa, Kosmiczna, Grota-Roweckiego, Parafialna
 • do godz. 10:15 - Wrocław ulice Gospodarcza, Miłoszycka, Murowana
 • do godz. 12:00 - Wrocław ul. Asnyka, Konopnickiej, Krasickiego, Kasprowicza oraz przyległe
 • do godz. 12:00 - Wrocław, ulice: Zielona, Kruszcowa, Złota, Tatrzańska, Żółta, Śnieżna, Błękitna
 • do godz. 12:00 - Adamieckiego, Karmelkowa, Kadłubka, Trentowskiego oraz przyległe
 • do godz. 12:45 Wrocław ulice Karmelkowa, Trentowskieg, Adamieckiego
 • do godz. 12:00 Wrocław, ulica Maślicka
 • do godz. 12:00 Wrocław Strachowicka, Błotna, Wałowa, Leśna
Powalone drzewo na drodze pomiędzy Wilczkowicami a Biskupicami.
Powalone drzewo na drodze pomiędzy Wilczkowicami a Biskupicami. OSP KSRG Kobierzyce

AKTUALIZACJA - PIĄTEK GODZ. 6.28
Jak kursuje MPK po wichurze? Sytuacja w kursowaniu miejskiego przewoźnika unormowała się.

 • ul. Małachowskiego – ruch przywrócony. Tramwaje linii 3, 4, 5, 16, 70 wracają na swoje stałe trasy przejazdu.
 • ul. Paderewskiego, ul. Różyckiego – ruch przywrócony. Tramwaje linii 9, 17, 33 wracają na swoje stałe trasy przejazdu.
 • plac Staszica – ruch przywrócony. Tramwaje linii 15, 70, 74 wróciły na swoją trasę przejazdu.
 • ul. Przyjaźni – ruch przywrócony. Tramwaje linii 7 i 17 wróciły na trasę do pętli Klecina.
 • ul. Ślężna – ruch przywrócony. Tramwaje linii 9 i 15 wróciły na trasę do Parku Południowego.
 • ul. Olszewskiego- ruch przywrócony. Tramwaje linii 1, 2, 4, 10 wróciły na swoje trasy przejazdu do pętli Biskupin.
 • Dworzec Nadodrze- ruch przywrócony. Tramwaje linii 1, 7, 8 wróciły na stałe trasy przejazdu.
 • ul. Borowska- ruch przywrócony. Tramwaje linii 8, 9, 15, 31 wracają na swoje trasy przejazdu w rejonie Dworca Autobusowego.
 • Bielany Wrocławskie- ruch przywrócony. Autobusy linii 602 i 607 wracają na swoje stałe trasy przejazdu.
 • ul. Karwińska- ruch przywrócony. Autobusy linii 114 wróciły na swoje trasy przejazdu przez ul. Karwińską.
 • ul. Zwycięska- ruch przywrócony. Autobusy linii 127 i 144 wróciły na swoje trasy do pętli Zwycięska.
 • ul. Swojczycka- ruch przywrócony. Autobusy linii 115 i 118 wróciły na swoje trasy przejazdu do pętli Wojnów.
 • ul. Krzywoustego- ruch przywrócony. Autobusy linii D, 111, 121, 131, 151 wróciły na swoje stały trasy w kierunku Psiego Pola.
 • ul. Sudecka- ruch przywrócony. Autobusy linii 127 i 144 wróciły na swoje stałe trasy.

AKTUALIZACJA - PIĄTEK GODZ. 6.25

Wciąż są utrudnienia w kursowaniu pociągów kolei Dolnośląskich. Aktualną sytuację u tego przewoźnika możesz śledzić TUTAJ - KLIK!

AKTUALIZACJA - GODZ. 23
Co nas czeka w nocy i jutro (piątek, 22 października)?
W nocy nad Dolnym Śląskiem może przelotnie popadać deszcz, nadal będzie mocno wiało, w porywach wiatr może osiągnąć prędkość do 60-75 km/h. Im bliżej poranka, tym wiatr będzie słabszy. Temperatura w nocy wyniesie 5-7 stopni Celsjusza.
W piątek (22 października) czeka nas zachmurzenie małe, momentami umiarkowanego. Po południu może przelotnie padać deszcz. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Wiatr rano może wiać z prędkością 25-45 km/h, a po południu w porywach nawet do 55 km/h.

AKTUALIZACJA - GODZ. 22.30
Mocniej wiać zaczęło w okolicach Legnicy. IMGW informuje, że na stacji synoptycznej w Legnicy zanotowano poryw wiatru 76 km/h. "Wzrost prędkości wiatru jest przejściowy i w ciągu 1-2 godzin prognozuje się spadek do około 60 km/h"

AKTUALIZACJA - GODZ. 22.00
Kierowcy stojący w korku na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia muszą uzbroić się w cierpliwość.
Pomiędzy węzłami: Wrocław Stadion i Wrocław Lotnisko, na jezdni w kierunku Kudowy-Zdroju doszło do wypadku. Zderzyła się tam laweta i samochód osobowy, nie ma osób poszkodowanych, ale rozbite auta blokują przejazd.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia
Autostradowa Obwodnica Wrocławia Jacek

Natomiast na 8. kilometrze AOW pomiędzy węzłami: Wrocław Zachód i Wrocław Południe ruch blokuje uszkodzona tablica informująca o rozjazdach. Nieprzejezdne są: prawy i środkowy pas ruchu. Na miejscu dwa zastępy straży pożarnej.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia
Autostradowa Obwodnica Wrocławia OSP KSRG Kobierzyce
Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, paraliż na drogach, tysiące ludzi bez prądu. Są ofiary śmiertelne [FILMY, ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA - GODZ. 21.30
We Wrocławiu wciąż nie jeżdżą tramwaje na:
* Sępolno i Stadion Olimpijski - są kierowane do ZOO,
* Klecinę - jadą do pętli Krzyki,
* do parku Południowego - kursują do zajezdni Gaj.

Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, paraliż na drogach, tysiące ludzi bez prądu. Są ofiary śmiertelne [FILMY, ZDJĘCIA]
MPK Wrocław

Dla autobusów nieprzejezdna jest ul. Brodzka.
Do odwołania zamknięta jest ul. Małachowskiego i Park Staszica.

AKTUALIZACJA - GODZ. 20.50
W wielu miejscowościach pod Wrocławiem wciąż nie ma prądu.
"W usuwanie awarii zaangażowanych jest około 400 pracowników wykorzystujących około 180 pojazdów pogotowia energetycznego i pojazdów specjalistycznych. Tam, gdzie jest to możliwe, prace trwają nieprzerwanie, ściągane są dodatkowe brygady oraz specjalistyczny sprzęt. Obsada linii alarmowej 991 została zwiększona dwukrotnie, co poprawia możliwości skontaktowania się ze spółką" - informuje Tauron.

W miejscowościach: Milin, Kąty Wrocławskie, Kamionna, Zachowice, Stradów, Okulice, Czerńczyce, Nowa Wieś Kącka, Piława, Kilianów, Szymanów awarie mają zostać naprawione do godz. 22.30.

UWAGA! Mieszkańcy powiatów: strzelińskiego, dzierżoniowskiego, wrocławskiego i oławskiego mogą nie mieć prądu nawet do jutra (22 października) do godz. 12.

Informacje na temat awarii można uzyskać, dzwoniąc pod numer alarmowy Taurona 991.

Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, paraliż na drogach, tysiące ludzi bez prądu. Są ofiary śmiertelne [FILMY, ZDJĘCIA]
materiały prasowe Tauron

AKTUALIZACJA - GODZ. 20.30
Aktualne utrudnienia na trasach kolejowych:

 • Brak napięcia w sieci trakcyjnej na odcinku Środa Śląska - Miękinia. Pociągi mają znaczne opóźnienia.
 • Brak zasilania na stacji Węgliniec. Na odcinku Węgliniec - Lubań Śląski kursuje komunikacja zastępcza
 • Mocno opóźnione pociągi są na trasie: Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra - Szklarska Poręba
 • Zerwana sieć trakcyjna na stacji Siechnice. Pociągi na odcinku Wrocław Główny - Jelcz -Laskowice są odwołane bez zastępczej komunikacji autobusowej.

AKTUALIZACJA - GODZ. 20.20
Na 6. kilometrze Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, przy wjeździe na autostradę A4, doszło do wypadku z udziałem radiowozu policji. Na miejsce przyjechały dwa zastępy straży pożarnej i Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba.

Wypadek na AOW
Wypadek na AOW OSP KSRG Kobierzyce

AKTUALIZACJA - GODZ. 19.45
Korek na autostradzie A4 (jezdnia w kierunku Katowic) w okolicy Wrocławia wciąż ma ok. 15 km długości. Zator zaczyna się na wysokości Kątów Wrocławskich i ciągnie aż za Bielany Wrocławskie. Nadal zakorkowana jest również Autostradowa Obwodnica Wrocławia od zjazdu z autostrady A4 do Stadionu Wrocław. Tam drogowcy naprawiają uszkodzone znaki i tablice. Dobra wiadomość: przywrócono ruch na wszystkich trzech pasach przy węźle Wrocław Lotnisko (drogę blokował kontener, który spadł z ciężarówki.

Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, paraliż na drogach, tysiące ludzi bez prądu. Są ofiary śmiertelne [FILMY, ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA - GODZ. 19.30
Mimo wieczornej pory, wciąż nie jest łatwo przemieszczać się po Wrocławiu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji we Wrocławiu informuje, że na terenie miasta nieustannie pracują wszystkie radiowozy Nadzoru Ruchu i Komisje Wypadkowe oraz 5 specjalistycznych pojazdów sieciowych. Prace na ulicach miasta mogą potrwać do późnych godzin nocnych.

AKTUALIZACJA - GODZ. 19.10
Utrudnienia w komunikacji miejskiej we Wrocławiu:

 • Plac Staszica- brak przejazdu (wyłączone napięcie w sieci trakcyjnej), tramwaje linii 15, 70 i 74 jeżdżą przez ul. Trzebnicką do Poświętnego
 • ul. Brodzka- brak przejazdu (drzewo na jezdni), autobusy linii 101 skierowano przez ul. Główną
 • ul. Olszewskiego – brak przejazdu (drzewo na torach), tramwaje linii: 1, 2, 4, 10 kursują w skróconej relacji do pętli ZOO, w relacji Hala Ludowa - Biskupin kursują autobusy "za tramwaj"
 • ul. Przyjaźni – brak przejazdu (drzewo na torach), tramwaje linii: 7, 17 kursują w skróconej relacji do przystanku "Orla", uruchomiono autobusy zastępcze "za tramwaj" w relacji Orla - Klecina.
 • ul. Różyckiego – brak przejazdu (drzewo na torach), tramwaje linii: 9, 17, 33 skierowano do do pętli ZOO.
 • ul. Małachowskiego/Pułaskiego – brak przejazdu (drzewo na jezdni), tramwaje linii 4, 5, 70 skierowano przez ul. Kołłątaja, Skargi, a tramwaje linii 3 i 5 skrócono do Galerii Dominikańskiej; przez ul. Pułaskiego kursują autobusy "za tramwaj"
 • ul. Ślężna – brak przejazdu (drzewo na torach), tramwaje linii: 9, 15 kursują w skróconej relacji do Zajezdni GAJ.
 • pl. Staszica – brak przejazdu (drzewo na sieci), tramwaje linii: 15, 70, 74 w obu kierunkach skierowano objazdem ul. Drobnera i Pomorską.

AKTUALIZACJA - GODZ. 18.40
Drzewa runęły na trakcję na al. Paderewskiego przy parku Szczytnickim we Wrocławiu. Kilka tramwajów utknęło na torach w ciemności. Nie kursują tramwaje na Sępolno. Uruchomiono autobusową komunikację zastępczą.

Drzewa runęły na trakcję na al. Paderewskiego przy parku Szczytnickim we Wrocławiu
Drzewa runęły na trakcję na al. Paderewskiego przy parku Szczytnickim we Wrocławiu Jarosław Jakubczak/Polska Press

AKTUALIZACJA - GODZ. 18.25
Komunikat PKP PLK:
"Przywrócono ruch na trasie: Wrocław – Rudna Gwizdanów. Zmiany w komunikacji nadal występują na trasach: Węgliniec – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Wałbrzych, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, Legnica – Rudna Gwizdanów".

AKTUALIZACJA - GODZ. 18.10
ALERT RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało powiadomienia z ostrzeżeniem przed wiatrem, który wiać będzie dziś w nocy i jutro:
"Uwaga! Dziś w nocy i jutro rano silny wiatr (21/22.10). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy."

AKTUALIZACJA - GODZ. 18
Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich poinformował, że z powodu zerwanej trakcji nie jeżdżą (i nie wiadomo, kiedy pojadą) żadne pociągi w stronę Międzylesia ani w stronę Węglińca. W podobnej sytuacji są jeszcze trzy linie kolejowe na Dolnym Śląsku.

Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK mówi nam, że sytuacja na Dolnym Śląsku - pod względem utrzymania trakcji i torów - jest najtrudniejsza w całej Polsce. Ekipy torowców działają na liniach kolejowych całego kraju w ponad 200 punktach. Starają się na bieżąco usuwać i udrażniać przejazdy oraz lokalizować miejsca problemowe.

AKTUALIZACJA - GODZ. 17.50
Jak długo będzie jeszcze wiać? Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje dziś do godz. 20. Na jutro (piątek, 22 października) IMGW prognozuje również silny wiatr - od rana będzie obowiązywać ostrzeżenie stopnia pierwszego.

AKTUALIZACJA - GODZ. 17.40
Na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu tłumy. Pasażerowie czekają na informacje o tym, czy ich pociągi są odwołane czy opóźnione. Niektóre składy mają opóźnienie o 150 minut.

Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
Dworzec Główny PKP we Wrocławiu nadesłane przez czytelnika

AKTUALIZACJA - GODZ. 17.20
Kłopoty komunikacji miejskiej w centrum Wrocławia. Sznur tramwajów na włączonych światłach awaryjnych stoi na ul. Piłsudskiego w stronę pl. Orląt Lwowskich i od skrzyżowania ul. Świdnickiej z Piłsudskiego do dworca Wrocław Główny. Powodem jest przerwa w dostawie prądu.

Sznur tramwajów stoi na ul. Podwale, świdnickiej i Piłsudskiego we Wrocławiu
Sznur tramwajów stoi na ul. Podwale, świdnickiej i Piłsudskiego we Wrocławiu nadesłane przez czytelnika

Komunikat MPK Wrocław:

 • Bielany Wrocławskie- ruch przywrócony. Autobusy linii 602 i 607 wracają na swoje stałe trasy przejazdu.
 • ul. Karwińska - ruch przywrócony. Autobusy linii 114 wróciły na swoje trasy przejazdu przez ul. Karwińską.
 • ul. Zwycięska - ruch przywrócony. Autobusy linii 127 i 144 wróciły na swoje trasy do pętli Zwycięska.
 • ul. Swojczycka - ruch przywrócony. Autobusy linii 115 i 118 wróciły na swoje trasy przejazdu do pętli Wojnów.
 • ul. Krzywoustego - ruch przywrócony. Autobusy linii D, 111, 121, 131, 151 wróciły na swoje stały trasy w kierunku Psiego Pola.
 • ul. Sudecka - ruch przywrócony. Autobusy linii 127 i 144 wróciły na swoje stałe trasy.

W dalszym ciągu utrudnienia występują w poniższych miejscach:

 • ul. Brodzka - brak przejazdu (drzewo na jezdni).
 • Autobusy linii 101 skierowano przez ul. Główną.

AKTUALIZACJA - GODZ. 17.10
Kolejowy armagedon! Z ogromnymi utrudnieniami spotykają się pasażerowie, którzy chcieliby dojechać lub wyjechać z Wrocławia pociągami wszystkich przewoźników. Portal pasażera informuje o odwołanych lub opóźnionych pociągach - takich przypadków w Polsce jest obecnie około 280! Wiele pociągów, które miały odjechać ze stacji Wrocław Główny na południe lub zachód województwa dolnośląskiego zostało odwołanych.

Podobnie jest na drogach. Cały Wrocław stoi w korkach.

Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, paraliż na drogach, tysiące ludzi bez prądu. Są ofiary śmiertelne [FILMY, ZDJĘCIA]

MPK informuje o przywróceniu ruchu na ul. Karwińskiej. Autobusy linii 114 wróciły na swoje trasy przejazdu.

AKTUALIZACJA - GODZ. 17
W Kamieńcu Wrocławskim na ul. Podwale 5 drzewo przewróciło się na napowietrzną linię energetyczną. Od iskrzących przewodów zapaliły się trawy. Na miejsce jedzie straż pożarna.

Tak wygląda skrzyżowanie ul. Popowickiej i Wejherowskiej we Wrocławiu:

Autor filmu: Philip Arejola

AKTUALIZACJA - GODZ. 16.55
Komunikat Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Trzebnicy:"W tej chwili mamy ponad 50 zgłoszeń. Ponad 20 zastępów w działaniach. System powiadamiania OST 112 padł, zgłoszenia przychodzą z całej Polski. Panujemy nad sytuacją, jednak proszę dzwonić wyłącznie w sprawach istotnych".

AKTUALIZACJA - GODZ. 16.50
Bardzo silny wiatr poczynił szkody również we wrocławskim parku Szczytnickim:

Przewrócone drzewa w parku Szczytnickim we Wrocławiu
Przewrócone drzewa w parku Szczytnickim we Wrocławiu Marzena Ronij

AKTUALIZACJA - GODZ. 16.45
We Wrocławiu w dalszym ciągu utrudnienia występują w poniższych miejscach:
Bielany Wrocławskie - brak przejazdu (drzewo na jezdni). Autobusy linii 602 i 607 skierowano przez ul. Kwiatkowskiego i Mokronos.
Przez ul. Brodzką nie ma przejazdu - na drodze leży drzewo. Autobusy linii 101 skierowano przez ul. Główną.

Nagranie z trasy w powiecie kłodzkim:

Autor filmu: Angelika Szpat

AKTUALIZACJA - GODZ. 16.40
W Strzelinie drzewo przewróciło się na samochód. Do zdarzenia doszło na ul. Bolka I Świdnickiego, na wysokości urzędu skarbowego. Na szczęście, nikt nie został ranny, ale leżące w poprzek ulicy drzewo utrudnia ruch w centrum miasta.

W Strzelinie drzewo przewróciło się na samochód
W Strzelinie drzewo przewróciło się na samochód nadesłane przez czytelnika

AKTUALIZACJA - GODZ. 16.30
Na ul. Borowskiej przy Wroclavii drzewo oparło się o trakcję. Nie jeżdżą tramwaje w stronę centrum.

Borowska przy Wroclavii. Drzewo oparło się o trakcję. Nie jeżdżą tramwaje w stronę centrum.
Borowska przy Wroclavii. Drzewo oparło się o trakcję. Nie jeżdżą tramwaje w stronę centrum. Jarosław Jakubczak/Polska Press

AKTUALIZACJA - GODZ. 16.10
Wrocławskie MPK poinformowało o przywróceniu ruchu na ul. Swojczyckiej, Sudeckiej i Krzywoustego. Autobusy linii: D, 111, 115, 118, 121, 127, 131, 144, 151 wróciły na swoje trasy przejazdu.

Na sklepowym parkingu przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu auto osobowe zostało przygniecione przez baner reklamowy.
Przy ul. Bolesława Prusa we Wrocławiu przy budynku dyrekcji MPK drzewo spadło na zaparkowane samochody.

Wrocław, ul. Prusa
Wrocław, ul. Prusa Jarosław Jakubczak/Polska Press

Na autostradzie A4 pomiędzy węzłami: Brzezimierz i Brzeg, na jezdni w kierunku Katowic przewróciła się ciężarówka. Droga jest zablokowana.

Wiatr łamie znaki drogowe w centrum Wrocławia. Niebezpiecznie jest m.in. na ul. Borowskiej przy skrzyżowaniu z Dyrekcyjną.

Ul. Borowska we Wrocławiu
Ul. Borowska we Wrocławiu Jarosław Jakubczak/Polska Press

AKTUALIZACJA - GODZ. 15.55
Na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia pomiędzy węzłami: Wrocław Lotnisko i Wrocław Stadion w wyniku wichury poluzowała się tablica informacyjna i grozi zawaleniem. Droga na Warszawę jest całkowicie zablokowana.
Powalone drzewo blokuje przejazd ul. Kwidzyńską we Wrocławiu. Zablokowana jest jezdnia na wysokości stacji benzynowej.
W Żernikach Wrocławskich przy ul. Jagodowej zawaliła się część ściany budowanego budynku mieszkalnego.
Na ul. Borowskiej we Wrocławiu, w pobliżu aquaparku, spadająca gałąź przebiła szybę jadącego samochodu.

W pobliżu wrocławskiego aquaparku spadająca na jadące auto gałąź przebiła szybę samochodu
W pobliżu wrocławskiego aquaparku spadająca na jadące auto gałąź przebiła szybę samochodu Jarosław Jakubczak/Polska Press

Na ul. Racławickiej we Wrocławiu drzewo spadło na zaparkowany samochód.

Wrocław, ul. Racławicka
Wrocław, ul. Racławicka nadesłane przez czytelnika Michała

AKTUALIZACJA - GODZ. 15.48
Do kolejnego śmiertelnego zdarzenia spowodowanego wichurą doszło w Siechnicach pod Wrocławiem. Na 50-letniego pracownika budowlanego zawaliła się ściana budynku. Pomimo podjętej reanimacji lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

AKTUALIZACJA - GODZ. 15.45
Autostradowa Obwodnica Wrocławia utknęła w olbrzymim zatorze. O godz. 15.30 korek na AOW w kierunku Warszawy miał długość 13 km. Zaczynał się już od autostrady A4. Natomiast w stronę Bielan Wrocławskich 6 km. Co tam się stało? Nad jezdnią w stronę Warszawy wisi oberwany znak drogowy, a w stronę Kudowy przy zjeździe na Kąty Wrocławskie na jezdni leży przewrócony kontener. Służby drogowe są na miejscu.

Tak wygląda przejazd drogą krajową nr 94 na odcinku Wróblowice - Źródła pod Wrocławiem:

AKTUALIZACJA - GODZ. 15.38
Przewrócone przez wichurę drzewo spadło na dziewczynkę wracającą ze szkoły. Zgłoszenie o wypadku, do którego doszło w Gęsińcu (powiat strzeliński) policjanci otrzymali o godz. 13.30. Dziecko zostało przewiezione do szpitala we Wrocławiu.

"Dziewczynka doznała urazów głowy i kończyny. Trafiła do szpitala w stanie niezagrażającym życiu. Kiedy na miejsce przyjechały służby, dziewczynka była komunikatywna. Na miejscu trwają jeszcze czynności" - informuje mł.asp. Łukasz Porębski ze strzelińskiej policji.

AKTUALIZACJA - GODZ. 15.30
Droga krajowa nr 94 między Legnicą a Chojnowem zablokowana. Na wysokości miejscowości Studnica przewrócił się samochód ciężarowy.
We Wrocławiu przy ul. Mickiewicza drzewo spadło na linie trakcyjną.

Autor filmu: Mariusz Gdowik

AKTUALIZACJA - GODZ. 15.20
Oto przykładowe prędkości wiatru w powiatach Dolnego Śląska:
Wołów 100 km/h,
Legnica 98 km/h,
Wrocław 88 km/h
Strzelin 101 km/h
Najsilniej wieje na Śnieżce - 150 km/h.

AKTUALIZACJA - GODZ. 15.10
Na ulicy Żużlowców we Wrocławiu doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Na jadący samochód marki Skoda przewróciło się drzewo. Mężczyzna i kobieta podróżujący autem zginęli na miejscu.

Wichura szaleje w powiecie świdnickim. Na wysokości Ruska wiatr przewrócił TIR-a. Niestety, kierowca w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Wichura powaliła też kilka innych ciężarówek. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ - KLIK!

TIR przewrócony pod Strzegomiem
TIR przewrócony pod Strzegomiem walbrzych.naszemiasto.pl

AKTUALIZACJA - GODZ. 15
Paraliż komunikacyjny objął także pociągi.
Pociąg IC Piast z Gdyni do Krakowa ma w tej chwili 47 minut opóźnienia.
Skład Polregio do Zielonej Góry napotkał problemy na Muchoborze, gdzie wiatr zerwał sieć trakcyjną.
Ta sama awaria spowolniła także skład KD Bornit na trasie Jelcz-Laskowice - Głogów. Ten pociąg odwołany jest na części trasy z powodu wstrzymania ruchu na odcinku Środa Śląska - Miękinia. Na trasie leżą powalone drzewa. Ruch na trasie wstrzymano do godziny 18.

Koleje Dolnośląskie informują także, że na trasie Jelenia Góra - Goerlitz oraz Węgliniec - Lubań Śląski kursować będzie autobusowa komunikacja zastępcza - do odwołania. Odcinek Węgliniec - Zgorzelec będzie obsługiwany wahadłowo.

Wrocław Brochów - Jelcz Laskowice oraz Wałbrzych – Jelenia Góra i Wałbrzych - Wrocław – tu pociągi tymczasowo nie kursują.

Na trasie Legnica - Żary nastąpiła przerwa w ruchu, ponieważ trwa usuwanie z torów powalonych przez wiatr drzew. Na trasie Lubin – Głogów oraz Lubin - Legnica – obowiązuje komunikacja zastępcza.

AKTUALIZACJA - GODZ. 14.45
Gać pod Oławą, droga całkowicie zablokowana przez powalone drzewo.

Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, paraliż na drogach, tysiące ludzi bez prądu. Są ofiary śmiertelne [FILMY, ZDJĘCIA]
olawa24.pl

AKTUALIZACJA - GODZ. 14.43

Na ulicy Opolskiej we Wrocławiu przy skrzyżowaniu z ulicą Karwińską ogromne drzewo runęło na torowisko zrywając trakcję. Przewody spadły na dwa przejeżdżające samochody. Miejsce zdarzenia zabezpieczają strażacy. Policja całkowicie zamknęła dla ruchu ul. Karwińską.

Na ulicy Opolskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Karwińską ogromne drzewo runęło na torowisko zrywając trakcję. Przewody spadły na dwa przejeżdżające sa
Na ulicy Opolskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Karwińską ogromne drzewo runęło na torowisko zrywając trakcję. Przewody spadły na dwa przejeżdżające samochody. Jarosław Jakubczak / Polska Press

AKTUALIZACJA - GODZ. 14.39
Kolejne ulice we Wrocławiu są nieprzejezdne z powodu powalonych drzew. Są objazdy dla autobusów i tramwajów.

 • Z powodu drzewa zagradzającego ulicę Kochanowskiego autobusy linii D, 111, 121, 131, 151 w kierunku Psiego Pola jadą ul. Piastowską, Wyszyńskiego, Toruńską, Brucknera.
 • Z kolei autobusy linii 115, 118 docierają tylko do ronda na Swojczycach, ponieważ drzewo zablokowało ul. Swojczycką.
 • Zablokowana jest także pętla autobusowa na Zwycięskiej, a autobusy linii 127, 144 jadą do ronda św. Ojca Pio.
 • Powalone drzewo zablokowało także torowisko przy ul. Olszewskiego. Tramwaje linii 1, 2, 4, 10 kursują tylko do pętli ZOO, a na Biskupin kursuje autobus "za tramwaj". Do pętli ZOO jadą także tramwaje linii Tramwaje linii 9, 17, 33, ponieważ drzewo zablokowało tory przy ul. Różyckiego.
 • Tramwaje linii 9, 15 kursują jedynie do zajezdni Gaj z powodu drzewa leżącego na torowisku przy Ślężnej. 15 jadąca w drugą stronę - na Poświętne oraz 70 i 74 zmierzające na Osobowice, jadą przez ul. Pomorską i Drobnera.

AKTUALIZACJA - GODZ. 14.29
Tomasz Szwajnos ze straży pożarnej we Wrocławiu radzi zabezpieczyć okna i drzwi oraz wszelkie przedmioty na balkonach i tarasach:"Należy zabezpieczyć przedmioty, które wiatr mógłby zdmuchnąć z balkonu i które mogłyby wyrządzić krzywdę przechodniom".

Przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu było już na to za późno - materac wyfrunął z balkonu i spadł na samochód.

Przy ul. Jedności Narodowej materac wyfrunął z balkonu i spadł na zaparkowany samochód. Nikt nie ucierpiał.
Przy ul. Jedności Narodowej materac wyfrunął z balkonu i spadł na zaparkowany samochód. Nikt nie ucierpiał. Jarosław Jakubczak / Polska Press

Obecnie największym problemem straży pożarnej są powalone przez wichurę drzewa.

"Nasze zastępy jeżdżą aktualnie z miejsca na miejsce. Praca strażaków jest utrudniona o tyle, że prace na drabinie są teraz bardzo niebezpieczne. Interweniujemy przede wszystkim tam, gdzie drzewo spadło na dom, uszkodziło auto lub blokuje przejazd" - mówi rzecznik straży pożarnej.

AKTUALIZACJA - GODZ. 14.13
Z powodu wichury w niektórych rejonach Wrocławia nie ma prądu. Energia elektryczna odcięta została na ulicach: Szewczenki, Palacha, Franki, Siennej, Nadbrzeżnej, Lidzka, Rzecznej, Bławatnej, Kordiana, Nadrzecznej, Mazepy, Dolnobrzeskiej, Junackiej, oraz na częściach osiedli: Karłowice, Poświętne, Widawa, Pracze Widawskie, Lipa Piotrowska, Świniary, Leśnica, Ratyń, Jarnołtów, Jerzmanów i Złotniki.

AKTUALIZACJA - GODZ. 13.58
Przed mostami Jagiellońskimi w Wrocławiu przewróciło się drzewo uszkadzając przy tym autobus miejski. Na szczęście nikt nie ucierpiał. W tym miejscu tworzą się olbrzymie korki.

AKTUALIZACJA - GODZ. 13.55
Przechodnie muszą też uważać na spadające dachówki i elementy fasad. Taka sytuacja miała dziś miejsce na dziedzińcu wrocławskiego pasażu Pokoyhoff, gdzie elementy elewacji posypały się do restauracyjnego ogródka.

Wieje we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Po godziną 12 w Głogowie na rondo Dmowskiego runęło drzewo. Przed godziną 13 podobna sytuacja miała miejsce we Wrocławiu na ulicach Małachowskiego i Potebni. Obie ulice są całkowicie zablokowane, a dodatkowo przejazd ulicą Kamienną w stronę ronda jest utrudniony. Kierowcy nie przejadą także drogą z Mokronosu Górnego do Smolca.

Drzewa leżą również na trasach tramwajów i autobusów. Pojazdy linii 114 nie jadą przez ulicę Krakowską i Karwińską. Zamiast tego wprowadzono objazdy przez al. Armii Krajowej. Z kolei drzewo na torach zablokowało przejazd ul. Przyjaźni, przez co tramwaje linii 7 i 17 kursują tylko do przystanku Orla. Stamtąd, do pętli, pasażerowie pojadą autobusem "za tramwaj".

Ciężarówka zdmuchnięta do rowu w Starym Jaworowie, bus leżący na A4 między Legnicą, a Chojnowem, przewrócone drzewa we Wrocławiu i Głogowie, czy uszkodzona
Ciężarówka zdmuchnięta do rowu w Starym Jaworowie, bus leżący na A4 między Legnicą, a Chojnowem, przewrócone drzewa we Wrocławiu i Głogowie, czy uszkodzona wieżyczka Wrocławskiej Katedry to tylko niektóre ze skutków dzisiejszej wichury. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia. Piotr Krzyżanowski

ZDJĘCIA I FILMY OBRAZUJĄCE SKUTKI WICHURY MOŻESZ WYSŁAĆ NA [email protected]

WROCŁAWA – ZAKŁÓCENIA W RUCHU Z POWODU SILNEGO WIATRU

 • ul. Krakowska/Karwińska – brak przejazdu (drzewo na jezdni) - Autobusy linii 114 skierowano objazdem przez al. Armii Krajowej.
 • ul. Przyjaźni – brak przejazdu (drzewo na torach) - Tramwaje linii 7, 17 kursują w skróconej relacji do przystanku "Orla". Uruchomiono autobusy zastępcze "za tramwaj" do pętli Klecina.
 • ul. Różyckiego – brak przejazdu (drzewo na torach) - Tramwaje linii 9, 17, 33 skierowano do ul. Wróblewskiego.
 • ul. Małachowskiego/Pułaskiego – brak przejazdu (drzewo na jezdni) - Tramwaje linii 4, 5, 16, 70 skierowano przez ul. Kołłątaja, Skargi.
 • ul. Ślężna – brak przejazdu (drzewo na torach) - Tramwaje linii 9, 15 kursują w skróconej relacji do Zajezdni GAJ.
 • pl. Staszica – brak przejazdu (drzewo na sieci) - Tramwaje linii 15>POŚWIĘTNE, 70>OSOBOWICE, 74>OSOBOWICE skierowano objazdem ul. Drobnera, Pomorską

We Wrocławiu doszło także do niebezpiecznego uszkodzenia elementów głównego portalu katedry. Wieżyczka omal nie runęła na przechodniów. Obecnie trwa jej zabezpieczanie.

Do niebezpiecznych zdarzeń drogowych doszło także na trasach 382 i 94. Na DW382 w miejscowości Stary Jaworów, za sprawą wiatru do rowu wpadła ciężarówka. Na DK 94 między Legnicą, a Chojnowem przewrócił się samochód dostawczy.

W Legnicy na wylotowej ul. Poznańskiej (droga w kierunku Lubina) na samochód osobowy spadło drzewo. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Wiatr na Dolnym Śląsku dmie dziś ze średnią prędkością 54 km/h. W porywach natomiast jego prędkość może dochodzić nawet do 90km/h. Jeśli przebywamy na dworze powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Węgry

Wichura na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Powalone drzewa, pa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 64

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Trza wiatraki stawiać, wiatraki mniejszaja siłę wiatru zamieniając ją w energię elektryczną są plusy a idiotom z pisu to powiedzcie ze Jezus tak chce
g
gość
Wszelkie organizacje broniące zaciekle drzew powinny zostać obciążone finansowo kostkami likwidacji szkód. Ale dokąd im na głowę drzewko nie spadnie będą uporczywie bronić zielska.
G
Gość
21 października, 20:33, Anty:

Gdzie są dzisiaj te squrviele co na codzień blokują wycinkę tych starych drzew.

Powinno się was wyłapać i oskarżyć o te zniszczenia a później do obozów pracy

22 października, 9:48, Gość:

Ile kosztuje zdrowie, życie człowieka?

Decyzje o konieczności wycinek drzew powinni wydawać dendrolodzy.

Problem w całym kraju. Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat. Jest mnóstwo kilkudziesięcioletnich samosiejek. Każdy sadzi jak jemu pasuje ale potem już nie interesuje się rosnącym drzewem. Jak jest wysokie to nie koryguje korony, gałęzi. Wtedy drzewo jest problemem społecznym i miasta. Dlatego musi być egzekwowana funkcja dendrologa miejskiego. To on jest odpowiedzialny za inwentaryzację drzewostanu i określania konieczności zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju. Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Kasztanowce przy drogach stanowią zagrożenie dla samochodów - kasztany pod kołami to kolizje.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast?

Drzewa w parkach, lasach, puszczach.

Odpowiedzialny za wszystko w obrębie miasta jest Burmistrz , Prezydent Miasta.

Powinni cię na Saharę wywieść na dwa tygodnie ? przeżyjesz lub nie ?

ale jaka korzyść dla społeczeństwa

G
Gość
21 października, 20:33, Anty:

Gdzie są dzisiaj te squrviele co na codzień blokują wycinkę tych starych drzew.

Powinno się was wyłapać i oskarżyć o te zniszczenia a później do obozów pracy

Ile kosztuje zdrowie, życie człowieka?

Decyzje o konieczności wycinek drzew powinni wydawać dendrolodzy.

Problem w całym kraju. Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat. Jest mnóstwo kilkudziesięcioletnich samosiejek. Każdy sadzi jak jemu pasuje ale potem już nie interesuje się rosnącym drzewem. Jak jest wysokie to nie koryguje korony, gałęzi. Wtedy drzewo jest problemem społecznym i miasta. Dlatego musi być egzekwowana funkcja dendrologa miejskiego. To on jest odpowiedzialny za inwentaryzację drzewostanu i określania konieczności zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju. Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Kasztanowce przy drogach stanowią zagrożenie dla samochodów - kasztany pod kołami to kolizje.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast?

Drzewa w parkach, lasach, puszczach.

Odpowiedzialny za wszystko w obrębie miasta jest Burmistrz , Prezydent Miasta.

G
Gość
21 października, 14:47, Gość:

Huragan zrobił porządek i zniszczenia tego czego nie zrobił dendrolog miejski , bo nie wywiązuje sie ze swoich obowiązków dbania o drzewostan.

Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Przeprowadzać korygowanie koron drzew - nie pozwalać na wysokie porosty. Wysokie topole wzdłuż dróg - obecnie mnóstwo połamanych.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Dlaczego nie koryguje się konarów, to musi być obowiązek właściciela terenu w mieście. Przy budynkach, ulicach tylko niskie drzewka i krzewy.

Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast i wsi ?

Drzewa tylko w parkach, lasach

21 października, 14:55, Gość:

Wyprowadź się na pustynię lub step i nie pisz bzdur!

21 października, 16:24, ....:

Tobie to porządne palowanie by się przydało.

Taki wpier dol jak Milicja potrafiła zafundować i szybko rozumek by do pustego baniaka wrócił

Zastanów się zanim wyrazisz swoje podejście do problemów związanych ze zmianami klimatu, coraz cząstszymi huraganami, powodziami.

Niestety opozycjoniści nic od siebie nie dają.

Brak fachowości ws pielęgnacji drzew, ich zagrożenia na ulicach, drogach, liniach kolejowych , linii energetycznch.

Po prostu trzeba zmienić podejście do sadzenia drzew.

Drzewa w lasach, parkach z dala od ulic, dróg, kinii kolejowych, energetycznych. W tych miejscach należy sadzić niskie drzewa, krzewy.

Najgorsze sa topole - chwast drzewny ( zyje do 70 lat i usycha), zagrażają swoją wysokością, kruchością, korzenie odwadniają teren do 50 m., ne mają zastosowania w opale, jako materiał budowlany.

"wysoki jak topola - głupi jak fasola".

Nikt nie zajmuje się opieką nad drzewami, ich korygowaniem korony. Drzewa muszą mieć pozwolenie na posadzenie przy budynkach , bo po kilku latach są chronione przed wycięciem i jest problem.

G
Gość
21 października, 23:16, Gość:

A ta siarka z wulkanu Cumbre Vieja i szlag trafi opłaty za emisję CO2 :)

Hiszpania będzie płacić.

G
Gość
Sytuacja w MPK unormowana na 100%. Kurs 131 z Ronda Regana o 5:24 nie odbył się. Po południu 149 to będzie totolotek.
G
Gość
A ta siarka z wulkanu Cumbre Vieja i szlag trafi opłaty za emisję CO2 :)
G
Gość
A prezydent Sutryk obraził się na Kurskiego, że w TVP pokazali prawdziwe oblicze Trójkąta Bermudzkiego.
B
Byr
Ja tu widzę ewidentną wina Tuska ;-)
E
Extra Gość
21 października, 20:33, Anty:

Gdzie są dzisiaj te squrviele co na codzień blokują wycinkę tych starych drzew.

Powinno się was wyłapać i oskarżyć o te zniszczenia a później do obozów pracy

21 października, 20:59, Gość:

hatfu ci na pysk

Waaaal się lewacki prostaku

G
Gość
21 października, 20:33, Anty:

Gdzie są dzisiaj te squrviele co na codzień blokują wycinkę tych starych drzew.

Powinno się was wyłapać i oskarżyć o te zniszczenia a później do obozów pracy

hatfu ci na pysk

G
Gość
A co na to pan Nowotarski? Czy ma coś do powiedzenia krytycznego wobec władz miasta, co będzie mógł również odnieść do uwielbianych przez siebie władz województwa? Czy też sumienie nie pozwala mu na pocinkę z Sutryka, skoro te same przewinienia można przypisać Przybylskiemu?
A
Anty
Gdzie są dzisiaj te squrviele co na codzień blokują wycinkę tych starych drzew.

Powinno się was wyłapać i oskarżyć o te zniszczenia a później do obozów pracy
G
Gość
21 października, 18:42, Gość:

U mnie za oknem parę listków polatało,nie wiem nawet o co chodzi? Prąd jest , woda jest ,nie rozumiem!?

21 października, 18:45, Gość:

Czekaj jak ci zdmuchnie parę przekaźników GSM :) będziesz płakał ze to koniec świata :)

21 października, 19:14, Gość:

Internet też działa!

powinni Pozamykać Polskie Kopalnie :) aż cenny pójdą kosmicznie w górę :) bo tym mokrym ukraińskim nisko kalorycznym du.. nie zagrzejesz :)

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie