Wiceprezydent Wrocławia na podsłuchu CBA: "Prokurator...

  Wiceprezydent Wrocławia na podsłuchu CBA: "Prokurator posadzi cały układ"

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Firma Dynamicom organizowała m.in. koncert Queen na wrocławskim stadionie. Miasto sporo straciło na tej imprezie
  1/6
  przejdź do galerii

  Firma Dynamicom organizowała m.in. koncert Queen na wrocławskim stadionie. Miasto sporo straciło na tej imprezie ©brak

  - Patalas (sekretarz miasta - przyp. red.) go przestraszył, że prokurator posadzi "cały układ" - tak o Rafale Dutkiewiczu i kulisach organizacji imprez na Stadionie Miejskim we Wrocławiu mówił ówczesny zastępca prezydenta miasta w rozmowie z biznesmenem zaangażowanym w organizację imprez. Rozmowę podsłuchali agencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Gazeta Wrocławska" dotarła do stenogramów tej i wielu innych rozmów. O czyje interesy dbali urzędnicy? Sąd oceni, czy byłemu wiceprezydentowi zależało bardziej na dobru miasta, czy może na dobrych kontaktach z biznesmenem.
  - Co tam w cyrku słychać? - A... małpy skaczą - to dialog między biznesmenem Tomaszem G., którego firma organizowała dwie prestiżowe imprezy na wrocławskim stadionie w 2012 roku, a ówczesnym wiceprezydentem Michałem J., którego prokuratura oskarżyła o korupcję i "niedopełnienie obowiązku zachowania bezstronności".

  "Gazeta Wrocławska" dotarła do stenogramów podsłuchanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne rozmów telefonicznych obu panów.
  Nagrywano je od lata do jesieni 2012 roku. Według prokuratury dowodzą one, że Michał J. bardziej dbał o biznes Tomasza G. niż o interesy miasta. Były urzędnik miał też pomagać biznesmenowi, który był w bardzo dobrych relacjach, nie tylko z Michałem J.

  Z rozmów jasno wynika, że Michał J. i Tomasz G. mieli ze sobą często kontakty, także w czasie prywatnym. Wiceprezydent kontaktował się z biznesmenem nawet wtedy, kiedy miasto było już w konflikcie dotyczącym rozliczenia imprez organizowanych na miejskim stadionie. Ze stenogramów widać, że urzędnicy zdawali sobie sprawę z ryzyka finansowego, jakie może ponieść spółka Wrocław 2012, a co za tym idzie także gmina, organizując koncert zespołu Queen czy turniej piłkarski Polish Masters. Jedną z osób, które miały pewne wątpliwości co do organizacji imprez, był Marcin Urban, skarbnik miasta.

  - Coś trzeba z Urbanem zrobić? Z daleka go trzymać, żeby… żeby nie psuł. No, ale wiesz, z automatu jest blisko i tyle - to jeden z dialogów pomiędzy byłym wiceprezydentem a biznesmenem.

  Bilety na imprezy były rozdawane, na przykład ministrowi czy nauczycielce dzieci byłego wiceprezydenta, która musiała siedzieć w strefie VIP. - Przynajmniej mnie zaatakuj w mediach, wiesz, żeby to tak wyglądało, że ja jestem po stronie miasta, a wy jesteście po drugiej stronie - tak miał mówić Michał J. do Tomasza G., kiedy miasto zaczęło się domagać rozliczeń z imprezy.

  Michał J. był cały czas w kontakcie z biznesmenem. Panowie obmyślali kolejne kroki działania. - Patalas (sekretarz miasta - przyp. red.) go przestraszył, że prokurator posadzi "cały układ" - tak o Rafale Dutkiewiczu i całej sytuacji mówi ówczesny zastępca prezydenta miasta.

  Urzędników i biznesmena rozmowy: ""Odpadłem, odwołuje mnie za godzinę". Czytaj więcej na kolejnej stronie (kliknij):
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (104)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po cholere wzieli goscia z PO do władz miasta

  wiceprezydent z PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na wszelki wypadek w zwiazku z wyjatkowo dużą liczbą afer nalezy platformersów odizolować od publicznej kasy. W przeciwnym wypadko to tak jakby pijaka zatrudnić do pilnowania alkoholów albo lisa...rozwiń całość

  Na wszelki wypadek w zwiazku z wyjatkowo dużą liczbą afer nalezy platformersów odizolować od publicznej kasy. W przeciwnym wypadko to tak jakby pijaka zatrudnić do pilnowania alkoholów albo lisa wpuścić do kurnikazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mimi

  mimi... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  POsadzic do kryminału. !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CBA....

  marian33 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  CBA jeszcze pokaże ? ,przecieki-jaja? to sterowana akcja propisowskich środowisk na krótko przed wyborami,mają wszystkimi sposobami dowalić PO, toż to oczywista oczywistość. !!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Nie Marian tylko niesiol przestano pierdolic bzdury idioto.......!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka jkest Polska

  ............. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  tacy są Polacy
  jeden z najgorszych narodów Europy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dupku, nie wycieraj sobie gęby Polakami.

  podpis zamazany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Coś zrobił dobrego dla Polski?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szambo

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Aż się czytać nie chce. Szambo do potęgi, pewno teraz wiceprezydent poleci do dziennikarzy z rewelacjami na temat swojego byłego szefa i ta w kółko. A co z kasą? nie ma i nie będzie :(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie fragmenty rozmów Janicki - Dudkiewicz ??

  Napewno rozmawiali (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  telefonicznie ze sobą??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie zachowały się !

  cba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Myślicie, że stenogramy by wypłynęły, gdyby PO nie tonęła? :-)

  Jest wiele den. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  To się nazywa budowanie zrębów i kładzenie podwalin pod następne 5-10 lat. Każdy lubi mieć ciepełko w domku, paliwko w baczku i wakacyjki za graniczką. Trzeba myśleć przyszłościowo.
  Robaczki, to...rozwiń całość

  To się nazywa budowanie zrębów i kładzenie podwalin pod następne 5-10 lat. Każdy lubi mieć ciepełko w domku, paliwko w baczku i wakacyjki za graniczką. Trzeba myśleć przyszłościowo.
  Robaczki, to jest tak zgniłe, że aż zdrowe - jak francuski ser. :-)zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  CBA i "układ"

  Zbigniew Lewański

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Jestem niezmiernie ciekawy, jakim to sposobem GW "dotarła do stenogramów" ???? W CBA też są kelnerzy ???? Zgroza !!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ha , ha , ha

  cba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  sugerujesz , że Rafał i reszta padła ofiarą cba i są pokrzywdzonymi ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mamy we Wrocławiu Neapol

  podpis zamazany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Włoskie klimaty panują we Wrocławiu. Oczywiście, nie mam na myśli upałów. Czy znajdziemy wśród polskich sędziów odpowiednika Giovanni Falcone?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  falcone? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wyleciał na bombie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strachliwi ludzie.

  podpis zamazany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Falcone mawiał: "Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz." Obojętność na pogardę wobec ludzi przez obecne władze Wrocławia jest przyzwoleniem na nią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak się zastaniawiam

  Jezus Nazareński (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 25

  Ilu z Was Komentatorzy, mając możliwość nachapania się publicznego hajsu, nie skorzystałoby? Ciekawe czy jakby jeden z drugim dostali ważne stanowisko w mieście, to czy nie zaczęliby od remontów...rozwiń całość

  Ilu z Was Komentatorzy, mając możliwość nachapania się publicznego hajsu, nie skorzystałoby? Ciekawe czy jakby jeden z drugim dostali ważne stanowisko w mieście, to czy nie zaczęliby od remontów swoich ulic? Ciekawe czy nikt z was nie posadziłby na stołku swojego znajomego, rodziny itp.
  To My Wyborcy dajemy tym ludziom możliwość, więc dlaczego nie mieliby skorzystać? Bo na stanowiskach państwowych powinni być uczciwi ludzie? To niestety nie w Polsce, bo tutaj mieszkają albo cwaniaki kombinujące jakby tu zarobić najwięcej dla siebie albo sieroty po komunie co tylko czekają, aż ktoś im da. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słaba prowokacja

  Kurzawiks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 3

  Obrażasz masę uczciwych ludzi. Sam znam kilkadziesiąt osób, które nie uprawiają nepotyzmu pomimo tego że mogą. Nie kradną - bo nie potrafią i nie chcą. Mogą też iść do polityki, ale pracują dla...rozwiń całość

  Obrażasz masę uczciwych ludzi. Sam znam kilkadziesiąt osób, które nie uprawiają nepotyzmu pomimo tego że mogą. Nie kradną - bo nie potrafią i nie chcą. Mogą też iść do polityki, ale pracują dla korporacji/dla siebie bo tam im płacą za uczciwą pracę 10x tyle ile płaci państwo urzędniczynom. Na urzędnicze stanowiska idą niedojdy, które w procesie kształcenia politycznego w miarę coraz to dłuższego stażu nabierają umiejętności działania w białych rękawiczkach i doświadczenia. Odpowiem Ci tak : gdy jest ograniczenie do 50 - jadę 50, może 55. Gdy jest nakaz skrętu - skręcam i jadę "dłuższą drogą". Gdy jest korek - to w nim stoję. Jestem Polakiem i jestem z tego dumny. Nienawidzę za to takiego polactwa jak Ty, które usprawiedliwia kradzież czy cwaniactwo obywatelstwem. Bo ktoś jest z Polski to albo złodziej, albo kombinator. Nie, to nie tak - to wychowanie. Są też ludzie uczciwi i mam nadzieję, kiedyś przyjdzie taka siła, która wyrwie te całe k...two razem z korzeniami. Bo niestety, ale czyrak trawiący ten kraj jest bardzo mocno ukorzeniony. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Raczej opinia

  Jezus Nazareński (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To nie była prowokacja tylko wyrażenie swojej opini. Nie chodzi mi o korpo ludzi czy inne roboty, którzy wyrabiają PKB i chwała im za to, tylko właśnie o aparat państwowy, który to sami wybieramy....rozwiń całość

  To nie była prowokacja tylko wyrażenie swojej opini. Nie chodzi mi o korpo ludzi czy inne roboty, którzy wyrabiają PKB i chwała im za to, tylko właśnie o aparat państwowy, który to sami wybieramy. Więc nie obruszaj się tak, bo nie jesteś jedynym, który ciężko i uczciwie pracuje na swoj kredyt. A niestety prawda jest taka, że jak w Polsce ktos złapie państwowy stołek to go nie puści i wykorzysta maksimum możliwości. I masz racje to jest wychowanie, typowe polskie wychowanie. Naszczęście jest odsetek ludzi, którzy tak jak Ty są uczciwi. Amenzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I są też tacy

  co do niczego się nie nadają (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  więc wybierają logikę stosowaną na KUL-u !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  to nie zmienia faktu ze im nie wolno i koniec

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo