Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgliniec: Bory Dolnośląskie ściągają grzybiarzy z całego regionu [Zdjęcia]

Rafał Święcki
Marcin Oliva Soto
Według grzybiarzy, ten rok będzie wyjątkowo dobry. Deszczowe lato i ostatnie lekkie ocieplenie spowodowały prawdziwy wysyp grzybów.

Według zbieraczy, najlepszym miejscem do ich poszukiwania są Bory Dolnośląskie. Co roku jesienią zjeżdżają tu grzybiarze z całego województwa. Dolnośląską stolicą grzybów jest Węgliniec. Tu od 14 lat organizowane jest jesienią Święto Grzybów, połączone z zawodami dla zbieraczy. W tym roku wyruszyło ich do lasu 80. W ciągu kilku godzin zebrali ponad 170 kg. Zwyciężył Krzysztof Pluskota z Jagodzina, który w swym koszu przyniósł ponad 12 kg. Jego recepta na udane grzybobranie to dobra znajomość terenu.

- W tych lasach czuję się jak w domu, bo pracuję tu jako drwal. Znam po prostu miejsca, gdzie rosną grzyby - mówi zwycięzca. Nie zdradzi jednak swoich najlepszych miejscówek. Według triumfatora ubiegłorocznej edycji mistrzostw Andrzeja Wojdka, na grzyby warto się wybrać w okolice wsi Zagajnik (gmina Nowogrodziec) lub do Parowej (gmina Osiecznica).

- W grzybobraniu trzeba też mieć szczęście. To trochę loteria. Grzyb rośnie bardzo szybko, nawet w ciągu jednej nocy. Jednego dnia może więc ich nie być, a następnego będzie ich mnóstwo - tłumaczy grzybiarz.

Zbieranie grzybów to słowiańska specjalność

Z Marią Pszonką, grzyboznawcą ze stowarzyszenia Darz Grzyb, rozmawiał Rafał Święcki

Zbieranie grzybów to nasza polska specjalność?

Grzyby zbiera się nie tylko w Polsce. Można powiedzieć, że grzybobrania są popularne wśród narodów słowiańskich. Zbierają Rosjanie, Czesi, Białorusini. W Niemczech i w krajach na zachodzie Europy grzyby zbiera się rzadziej.

Czy grzyby są cennym składnikiem naszej diety?
Można je porównać z warzywami. Zawierają sporo witamin. Przede wszystkim witaminę D, która dba o stan zębów i kości. Zawierają też mikroelementy: jod, selen, cynk, potas, miedź, wapń, fosfor, żelazo i sód. Nie należy jednak przejadać się grzybami. Są one ciężkostrawne dla naszego organizmu. Po zjedzeniu dużej ilości może rozboleć żołądek, pojawią się nudności. To zależy też od indywidualnych predyspozycji.

Jak unikać zagrożeń związanych z grzybami?

Zbierajmy tylko te grzyby, które znamy. Jeśli nie czujemy się zbyt mocni w rozpoznawaniu grzybów, zrezygnujmy z tych, które mają od spodu kapelusza blaszki. Zbierajmy tylko takie, których spód kapelusza przypomina gąbkę. W naszych lasach jest około 6 tysięcy gatunków. Większość nie jest trująca. Silnie trujących gatunków grzybów jest w Polsce raptem kilka.

Najczęściej spotykane to muchomor zielonawy (sromotnikowy) i muchomor jadowity. Tego pierwszego łatwo pomylić z zielonawymi odmianami gołąbków lub kanią, drugi mylony jest z pieczarkami. Zatrucia substancjami zawartymi w tych grzybach (amanityna i falloidyna) charakteryzują się wielogodzinnym opóźnieniem w występowaniu objawów, bardzo ciężkim przebiegiem oraz dużą śmiertelnością. Substancje te uszkadzają błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz powodują martwicę komórek wątrobowych. Toksyny w nich zawarte są trwałe i odporne na wiele czynników wewnętrznych (np. działanie soków żołądkowych) oraz zewnętrznych, gdyż ich rozkład następuje dopiero w temperaturze powyżej 240 stopni C. Dlatego nawet kilkakrotne obgotowywanie muchomora sromotnikowego nie uchroni nas przed zatruciem.

Co robić w razie zatrucia?

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast uzyskać fachową pomoc lekarza. Sposób postępowania zależy od rodzaju zatrucia, należy możliwie dokładnie opowiedzieć, a najlepiej pokazać, co się jadło. Dla analizy mikologicznej muszą być zabezpieczone resztki przygotowanej potrawy, a także wymiociny i kał.

Zobacz zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska