Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrześniu otwarcie nowego Centrum Urazowego dla Dzieci

red
Szpital przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu wyposażono w wysokiej klasy sprzęt medyczny dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej
Szpital przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu wyposażono w wysokiej klasy sprzęt medyczny dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej UMWD
W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka na Stabłowicach już we wrześniu uruchomione zostanie Centrum Urazowe dla Dzieci. Będzie to jedyny tego typu ośrodek w naszym regionie i jak na razie drugi w Polsce. W przyszłości ma ich być kilkanaście.

Do centrum będą trafiać najmłodsi pacjenci, poniżej 18. roku życia, z najcięższymi obrażeniami odniesionymi np. w wypadkach komunikacyjnych. Na miejscu zajmą się nimi lekarze, wydzieleni z zespołu specjaliści, których współpraca zwłaszcza w przypadku obrażeń wielonarządowych i wielomiejscowych może przechylić szalę na rzecz uratowania życia i zmniejszenia odległych konsekwencji urazów. Dzieci z lżejszymi obrażeniami trafiać będą do lecznic położonych jak najbliżej miejsca ich zamieszkania, ponieważ rolą Centrum będzie przede wszystkim ratowanie pacjentów najciężej poszkodowanych.

Rolą Centrum Urazowego dla Dzieci będzie przede wszystkim ratowanie pacjentów najciężej poszkodowanych

Potencjalnym sercem Centrum Urazowego, poza SOR, jest przestrzenny, 61-łóżkowy Oddział Chirurgii Dziecięcej o niezaprzeczalnej krajowej renomie, zwłaszcza w dziedzinie traumatologii dziecięcej i chirurgii onkologicznej. Wielospecjalistyczność szpitala sprawia, że Centrum zawsze będzie mogło liczyć na wsparcie choćby ortopedy czy neurochirurga.

- Całościowa i szybka diagnoza, skomplikowane zabiegi, do tego grono najlepszych specjalistów – dzięki temu bez wątpienia poziom opieki medycznej kierowanej do najmłodszych pacjentów w regionie zdecydowanie wzrośnie. Takie Centrum Urazowe to zupełnie nowa jakość w niesieniu pomocy dzieciom – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Na etapie tworzenia centrum, szpital otrzymał dofinansowanie unijne na kwotę ponad 1,7 mln zł na doposażenie w specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. nowoczesną komorę hiperbaryczną (przyśpieszającą gojenie ran), Infrascanner (urządzenie pozwalające uniknąć u części dzieci po urazach głowy niepotrzebnego narażenia dzieci na promieniowanie rentgenowskie przy badaniu tomograficznym) oraz aparat USG.

Działający od 1960 roku Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej jest jednostką doskonale znaną nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Ma nie tylko znakomitych lekarzy, ale także najlepszy sprzęt i możliwość natychmiastowej diagnostyki. Od dwóch lat funkcjonuje w nowoczesnym budynku przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach.

576 tyle łóżek jest łącznie na 15 oddziałach w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym

- Ten pierwszy w historii samorządu Dolnego Śląska szpital wybudowany od podstaw jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. W salach dwu- i trzyosobowych na 15 oddziałach specjalistycznych jest w sumie 576 łóżek. Szpital dysponuje 10 salami operacyjnymi, dwiema salami resuscytacyjno-zabiegowymi oraz dodatkową salą operacyjną natychmiastowego dostępu w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Szpital rocznie przyjmuje ponad 30 tysięcy pacjentów – wymienia marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska