Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu, zamiast osiedli, powstanie rezerwat przyrody. Obejmie obszar o wielkości ponad 750 hektarów [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Miały powstać kolejne osiedla ale aktywiści postawili na swoim. Na Osobowicach powstanie więc rezerwat przyrody.
Miały powstać kolejne osiedla ale aktywiści postawili na swoim. Na Osobowicach powstanie więc rezerwat przyrody. Wojtek Wilczyński / Polska Press
Miały powstać kolejne osiedla ale aktywiści postawili na swoim. Władze Wrocławia zgodziły się, że Pola Irygacyjne, mimo rozbudowy oczyszczalni w Janówku powinny pozostać siedliskiem wielu cennych gatunków roślin i zwierząt. Na Osobowicach powstanie więc rezerwat przyrody.

Spis treści

Chcieli przeznaczyć obszar pod inwestycje

Pola irygacyjne Wrocławia znajdują się w północno-zachodniej części miasta i zajmują powierzchnię dokładnie 1100 hektarów. Dla porównania – to teren 10 razy większy od Parku Szczytnickiego. Przez ponad 100 lat pola pełniły funkcję naturalnej oczyszczalni ścieków dla całej wrocławskiej aglomeracji. Był to jeden z pierwszych w Europie system filtracji i działał do 2015 roku.

Już w 2013 roku, gdy Wrocław przygotowywał się na oddanie do użytku rozbudowanej oczyszczalni w Janówku, planowano zbudować tam osiedla mieszkalne. MPWiK planował przekazać Zarządowi Zieleni Miejskiej 80 procent powierzchni, by ta została przeznaczona pod inwestycje.

Dopiero po interwencji miejskich aktywistów udało się objąć Pola Irygacyjne ochroną, jako cenne przyrodniczo tereny. Na tym obszarze występuje bowiem 206 różnych gatunków roślin, grzybów i porostów oraz zwierząt. Co ciekawe – w ostatnich latach odnotowano tu występowanie niemal połowy żyjących w Polsce gatunków ptaków.

Inwentaryzacja przyrodnicza

W kwietniu 2019 roku zawiązała się inicjatywa obywatelska „Wrocławskie Pola Irygacyjne”, która działa z inicjatywy Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Jej celem było odtworzenie mokradeł na terenie Pól i ustanowienie tam pierwszego rezerwatu przyrody we Wrocławiu oraz udostępnienie tego terenu mieszkańcom w formie rekreacyjnej.

W lipcu 2019 roku opublikowano opracowanie „Wrocławskie pola irygacyjne. Unikatowy ekosystem wymagający ochrony prawnej oraz udostępnienia mieszkańcom na cele rekreacyjne i edukacyjne”. Na jego podstawie odbyła się już druga inwentaryzacja obszaru, która trwała do marca 2022 roku.

Zbadano wszystkie gatunki roślin i zwierząt, a niemal połowę z nich uznano za cenne pod względem przyrodniczym. Prace naukowców związanych z Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy z firmą AVEN, wykazały, że teren jest bardzo ważną ostoją dla fauny i flory w środowisku podmiejskim.

O znaczeniu dla klimatu i zdrowia mieszkańców świadczy duża powierzchnia pól, sąsiadująca dolina Odry, będąca korytarzem ekologicznym, sąsiadująca dolina Widawy i Las Rędziński oraz brak zabudowy wielkopowierzchniowej.

Jaka jest koncepcja użytkowania Pól?

Miasto – zgodnie z rekomendacją przyrodników – zamierza objąć ochroną w formie rezerwatu przyrody obszar o powierzchni 751 hektarów. Prezydent Wrocławia wystąpi z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tej sprawie.

Ten obszar stanie się rezerwatem przyrody:

Miasto – zgodnie z rekomendacją przyrodników – zamierza objąć ochroną w formie rezerwatu przyrody obszar o powierzchni 751 hektarów.
Miasto – zgodnie z rekomendacją przyrodników – zamierza objąć ochroną w formie rezerwatu przyrody obszar o powierzchni 751 hektarów. Zielony Wrocław

- Na Polach rytm wyznaczy przyroda, ale w ramach planu ochrony dla tego terenu określimy także sposoby korzystania z Pól przez mieszkańców Wrocławia, czyli - na przykład - wyznaczone zostaną ścieżki spacerowe, które w okresie lęgowym mogą być czasowo zamykane - podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Na terenie Pól Irygacyjnych zaplanowano działania ochronne mające na celu utrzymanie i zwiększenie bioróżnorodności.

Tak wyglądają Pola irygacyjne Wrocławia!

NIE PRZEOCZ

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska