Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu wciąż działają latarnie gazowe (FILM I ZDJĘCIA)

Arkadiusz Förster
Ostrów Tumski nocą - latarnie gazowe
Ostrów Tumski nocą - latarnie gazowe Fot. Janusz Wójtowicz / Polska Press
Wrocław jest dziś jednym z nielicznych miast, gdzie wciąż na ulicach świecą latarnie gazowe. Co więcej, ich funkcją jest rzeczywiste oświetlanie miasta i nie mają charakteru ciekawostki, ale pełnią rzeczywiste funkcje użytkowe. Na Ostrowie Tumskim czynnych jest wciąż ponad 100 latarni gazowych, a miejski latarnik jest jeszcze jedną atrakcją turystyczną Wrocławia.

Warto dodać, że nie mówimy tu o pojedynczych latarniach, czy nawet dwóch, trzech oświetlających jakieś konkretne miejsce, ale o całym sprawnie działającym systemie oświetleniowym na Ostrowie Tumskim. Czynne są tu wciąż 103 latarnie gazowe, dzięki którym ta najstarsza, zabytkowa część Wrocławia nabiera szczególnego charakteru i nutki tajemniczości.

Pierwsze miejskie latarnie gazowe uruchomiono w 1809 roku w Londynie, a następnie w 1819 w Paryżu. Wkrótce potem poszczycić mogły się nimi także niemieckie miasta, takie jak Berlin czy Lipsk. Władze miejskie Wrocławia nie chciały pozostawać pod tym względem z tyłu i też zamarzyły o oświetleniu miasta latarniami gazowymi.

Pierwszy taki pokaz działania latarni gazowej zorganizowano w roku 1843 w restauracji Złota Gęś przy dzisiejszej ulicy Oławskiej. Był to jednak tylko epizod i na uruchomienie kompleksowego systemu oświetlenia miasta latarniami gazowymi, wrocławianie musieli zaczekać do roku 1847. Wtedy to odpalono nowiuteńkie latarnie gazowe ustawione wzdłuż promenady miejskiej. W ciągu następnych kilku miesięcy roku 1847 latarnie pojawiły się przy kolejowym dworcu głównym oraz wzdłuż obecnych ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Stopniowo rozświetlały niemal całe miasto. Gaz służył zresztą nie tylko do oświetlania ulic Wrocławia, ale też hoteli, restauracji, fabryk, szkół czy mieszkań prywatnych.

Wracając zaś do funkcjonujących do dziś latarni gazowych na Ostrowie Tumskim, to ktoś musi je codziennie wieczorem zapalać, a rano gasić. I tak oto miejski latarnik stał się jeszcze jedną atrakcją turystyczną Wrocławia.

Zachęcamy do przeczytania wtorkowego dodatku Historia w papierowym wydaniu Gazety Wrocławskiej, gdzie będzie dużo więcej informacji o oświetleniu ulic w dawnym Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ:
Fortyfikacje Wrocławia zmieniły się w promenady
Synagoga pod Białym Bocianem. Poznaj jej historię
Wzgórze Liebiechów, nazywane dziś, nie wiedzieć czemu Wzgórzem Partyzantów
w.gazetawroclawska.pl/artykul/3914627,tajemnice-kosciola-bonifratrow-we-wroclawiu-film,id,t.html;Tajemnice Bonifratrów[/a]
Niezwykła kaplica Św. Elżbiety
Krzyżowcy we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska