Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu rywalizowali młodzi cukiernicy i piekarze z całej Polski. Ciasto i chleb na medal

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była "Współczesna architektura".
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była "Współczesna architektura". Materiały prasowe
We Wrocławiu odbył się finał XXVIII Ogólnopolskiego Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz. Laureaci odebrali pamiątkowe puchary i symboliczne nagrody, a wszyscy podziwiali wypieki, których tematem była „Współczesna architektura”.

Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego wypełniła się w minioną środę uczniami szkół cukierniczych i piekarniczych z wielu miast Polski. Towarzyszyli im nauczyciele zawodu, wychowawcy a także organizatorzy: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu, Zespół Szkół Zawodowych nr 5 oraz Dolnośląski Cech Piekarzy i Cukierników.

- Dziękuję Wam serdecznie, że zdobyliście się aby startować w naszym Turnieju, być tutaj ocenianymi i nagradzanymi – mówił podczas rozpoczęcia uroczystości Zbigniew Łaziński, prezes DIRz. - Wszyscy jesteście naszymi Bohaterami! W tym momencie nie możemy zapomnieć o Waszych nauczycielach, mistrzach zawodu i Waszych rodzicach, którzy zgodzili się abyście mogli tutaj przyjechać. Dla naszej Izby Rzemieślniczej jest wielkim zaszczytem współorganizować już po raz kolejny to wydarzenie – dodał

.

Tradycyjnie w organizacji turnieju uczestniczył ZSZ nr 5 we Wrocławiu. - Cieszymy się, że możemy dalej prowadzić tę rywalizację i odkrywać tak „słodkie” talenty – podkreślił Wiesław Filipiak, dyrektor szkoły przy ul. Dawida, w której kształcą się przyszli rzemieślnicy. - Niech towarzyszy Wam przez całe życie również tak słodka przyszłość, jaką tu dzisiaj przeżywamy. Aby ta rywalizacja mogła trwać, wszyscy musimy dalej kontynuować naszą codzienną, podstawowa pracę, bo bez niej nasze rzemiosło straci rację bytu – podkreślił Wiesław Filipiak.

List do uczestników wydarzenia skierował Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki. „Idea szlachetnej rywalizacji, weryfikowania wiedzy teoretycznej czy praktycznych umiejętności młodzieży przygotowującej się do pracy w zawodach cukiernika i piekarza, to nie tylko dogodna forma doskonalenia zdolności uczniów. To przede wszystkim znakomity sposób przygotowania przyszłych fachowców do funkcjonowania w rzeczywistych warunkach rynku pracy.” - czytał w imieniu ministra Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

- Nasze kuratorium z wielką przychylnością patrzy na takie konkursy, bo przecież bez chleba i bez ciasta – powiem jako łasuch – ani rusz – mówi „Gazecie Wrocławskiej” kurator dolnośląski. - Konkurencja, jaką niesie z sobą taki turniej służy podnoszeniu jakości, a ta jakość w przyszłości przysłuży się jego uczestnikom. Cieszę się, że finał odbywa się we Wrocławiu i tak aktywnie włącza się do tego ZSZ nr 5, który przejął tradycję Zespołu Szkół Spożywczych przy ul. Swobodnej, gdzie miałem przez całe lata wielką przyjemność pracować. Nie byłoby też tej Gali, gdyby nie te wszystkie instytucje, które się w nią angażują i o tym musimy dzisiaj koniecznie pamiętać – dodał Roman Kowalczyk.

Ogólnopolskiemu Turniejowi Piekarzy i Cukierników od kilku lat patronuje Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Zdecydowaliśmy się na promocję tego wydarzenia ponieważ chcemy wspierać wszystko co nasze, polskie – powiedział nam Jan Poniatowski, prezes zarządu dolnośląskiego SDP. - Jednym z elementów polskiej gospodarki jest rzemiosło, które podobnie jak inne dziedziny naszego życia - w imię europejskiej poprawności - zostało zepchnięte na margines. Nie możemy dopuścić do tego żeby karmiono nas tylko chlebem z marketów czy sieciowych manufaktur niewiadomego pochodzenia – dodał dziennikarz.

Prezes SDP zwrócił także uwagę, że rolnictwo i rzemiosło od pierwszego momentu powstania polskiej państwowości, na trwałe wpisało się w nieodłączny element naszej codzienności i ma swoje bogate dziedzictwo oraz dorobek, którego nie można z dnia na dzień zaprzepaścić. - Te francuskie bagietki w żaden sposób nie mogą odebrać Polakom zapachu i smaku chleba naszego powszedniego czy naszych pachnących drożdżówek – konkluduje Jan Poniatowski.

Gala zakończyła się wspólnym obiadem i niekończącymi się zakulisowymi rozmowami, które z pewnością zaowocują kontaktami młodych piekarzy i cukierników w ich przyszłej zawodowej pracy.

Zwycięzcy w Kategorii Cukiernik:

  • I miejsce - MILENA GRUDZIŃSKA, Zespół Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu;
  • II miejsce - TOMASZ PAJOR, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Łodzi;
  • III miejsce - SEBASTIAN NOWAK, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

Zwycięzcy w Kategorii Piekarz:

  • I miejsce - MARTYNA WERONIKA GRZENKOWICZ, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku;
  • II miejsce - OLEKSANDR YAREMCHUK, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku;
  • III miejsce - MIKOŁAJ POPEK, Zespół Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska