Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu ruszyły bezpłatne badania pamięci

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Jedna osoba na 100 w wieku 65-69 lat choruje na Alzheimera. Statystyki są nieubłagane, a psycholodzy kliniczni alarmują, że ważna jest wczesna diagnostyka. Problem w tym, że chorzy badać się nie chcą, bo się wstydzą. We Wrocławiu ruszył program bezpłatnych przesiewowych badań pamięci.

Daniel Wójcik, psycholog kliniczny, z Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej podkreśla, że w walce z chorobą Alzheimera najważniejsza jest właśnie wczesna diagnostyka. - Walczymy ze stereotypem, że z tą chorobą już nic nie można zrobić, że jest nieuleczalna. Prawda jest jednak taka, że owszem Alzheimer jest chorobą postępującą i nieuleczalną, ale wcześnie wykryty może wydłużyć i znacznie polepszyć jakoś życia - tłumaczy psycholog.

Organizowane badania przesiewowe organizowane w Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej polegają na badaniach neuropsychologicznych. - Pacjenci muszą odpowiadać na pytania i rozwiązywać zadania. Jeżeli widzimy, że jest problem, to kierujemy pacjentów do poradni neurologicznej lub poradni zdrowia psychicznego - mówi Daniel Wójcik.

Obecnie w Polsce na chorobę Alzheimera choruje pół miliona osób. Według statystyk, wśród osób od 40-64 roku życia choruje 1 pacjent na 1400, wśród grupy wiekowej 65-69 lat jest to już 1 pacjent na 100, wśród osób w wieku 70-79 lat choruje 1 na 25 osób, a już co szósty 80-latek ma chorobę Alzheimera.

- U nas na 100 tys. osób wykrywa się dwa razy mniej przypadków choroby Alzheimera niż w Niemczech. Nie oznacza to, że mniej chorujemy, ale po prostu się nie badamy - podkreśla Wójcik.

Psycholog alarmuje, że chorzy się nie badają, bo się wstydzą. - Ludzie boją się przyznać, że nie pamiętają, że czegoś zapomnieli. Niestety dla większości Polaków choroba Alzheimera kojarzy się z chorobą psychiczną, z tego też powodu ludzie chorzy boją się przyznać, że dzieje się coś niepokojącego z ich pamięcią.

Najistotniejsze jest wczesne wykrycie choroby. - Skrótowo rzecz ujmując, choroba Alzheimera to zanik mózgu. Im wcześniej ją wykryjemy i zaczniemy leczyć-farmakologicznie bądź przy pomocy ćwiczeń, tym więcej neuronów uda nam się uchronić przed zanikiem. Odpowiednio wcześnie wykryty Alzheimer i wczesne leczenie może wydłużyć nawet o 2 lata samodzielne funkcjonowanie chorego. Jest więc o co walczyć - zachęca Daniel Wójcik.

Na bezpłatne badania przesiewowe mogą zgłaszać się osoby powyżej 50. roku życia. Badania wykonywane są w NZOZ Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie przy ulicy Powstańców Śląskich 166 we Wrocławiu. Zapisy na badania pod numerami telefonu: 71 337 33 36, 509 982 438.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska