Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu ruszył Makroklaster - inicjatywa, która ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa publicznego

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Podmioty zrzeszone w "Makroklastrze" podejmą współpracę, mającą na celu ulepszenie technologii, zapewniających szeroko pojęte bezpieczeństwo publiczne. Mowa tu zarówno o bezpieczeństwie społeczeństwa, jak i tym w cyberprzestrzeni, w środowisku naturalnym, bezpieczeństwie techniczno - strukturalnym czy energetycznym.
Podmioty zrzeszone w "Makroklastrze" podejmą współpracę, mającą na celu ulepszenie technologii, zapewniających szeroko pojęte bezpieczeństwo publiczne. Mowa tu zarówno o bezpieczeństwie społeczeństwa, jak i tym w cyberprzestrzeni, w środowisku naturalnym, bezpieczeństwie techniczno - strukturalnym czy energetycznym. Nadia Szagdaj
Bezpieczne: przestrzeń cybernetyczna, transport, środowisko i społeczeństwo. Oto zadania jakie stawiają przed sobą firmy i instytucje zrzeszone w projekcie "Makroklaster", który powstał z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej i samorządu województwa dolnośląskiego . Dziś (1 czerwca), na PWR odbyła się uroczysta inauguracja przedsięwzięcia.

Podmioty zrzeszone w "Makroklastrze" podejmą współpracę, mającą na celu ulepszenie technologii, zapewniających szeroko pojęte bezpieczeństwo publiczne. Mowa tu zarówno o bezpieczeństwie społeczeństwa, jak i tym w cyberprzestrzeni, w środowisku naturalnym, bezpieczeństwie techniczno - strukturalnym czy energetycznym.

- "Makroklaster" to forma organizacji zrzeszających inne klastry oraz podmioty gospodarcze, albo też grupa interesariuszy, którzy chcą działać na rzecz bezpieczeństwa publicznego - wyjaśnił inicjator "Makroklastra", Tadeusz Więckowski, były rektor PWR. - Inwestorami są tu członkowie klastra, którzy mogą wdrażać powstałe w ramach inicjatywy projekty w swoich podmiotach gospodarczych.

W projekt zaangażowały się takie instytucje i przedsiębiorstwa jak: IBM, KGHM S.A., PGE, Chemeko – System, Cryptomage, Dynacon, Inseqr sp. z o.o., LTB, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Nexus Nowe Technologie Wrocław S.A. oraz miasta: Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych.

Podczas uroczystego podpisania dokumentu pieczętującego współpracę podmiotów zaangażowanych w "Markoklaster", marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski odniósł się również do wojny na Ukrainie, także tej propagandowej. - Samorządy są odpowiedzialne za to by mieszkańcy mogli żyć bezpiecznie. Zagrożenia płyną jednak nie tylko do osób indywidualnych, ale także do instytucji samorządowych. Bezpieczeństwo publiczne, jak choćby cyberbezpieczeństwo, nabiera zupełnie innego znaczenia, szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie.

- Pozostaje mi cieszyć się, że w stolicy Dolnego Śląska powstaje właśnie taki projekt, przy którym możemy wszyscy wspólnie pracować - stwierdził podczas przemówienia wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. - Bezpieczeństwo publiczne jest niezwykle ważne, zwłaszcza że w naszym regionie mieszka teraz o 300 tysięcy osób więcej.

- Studenci PWR od dawna uczą się o cyberbezpieczeństwie - powiedział Gazecie Wrocławskiej rektor politechniki, prof. Arkadiusz Wójs. - Mimo, że "Makroklaster" nie jest tworzony pod kątem miejsc pracy sądzę, że studenci naszej uczelni są w stanie przyczynić się do rozwoju nowych technologii, które będą wspierać działanie organizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska