Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu rusza obowiązkowa walka ze szczurami. Będzie trwała miesiąc

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Grzegorz Gałasiński
1 marca w mieście rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa miesiąc. Kto musi zająć się likwidacją szalejących po mieście szczurów? Co grozi tym, którzy jej nie przeprowadzą? O szczegółach piszemy poniżej.

- Zgodnie z regulaminem, marzec to czas obowiązkowej deratyzacji na terenie całego Wrocławia. Od tego dnia powinny zostać wyłożone specjalne preparaty do zwalczania gryzoni. Do przeprowadzenia deratyzacji zobowiązani są właściciele i zarządcy nieruchomości. Warto pamiętać, że deratyzację należy przeprowadzić także poza tymi terminami, jeśli tylko stwierdzi się przypadki występowania gryzoni – informuje Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Obowiązkowa deratyzacja na terenie miasta obejmuje m. in. budynki wielorodzinne podpiwniczone, stojące obok nich komórki, lokale handlowe branży spożywczej, lokale gastronomiczne oraz miejsca składowania odpadów. Zajmują się nią właściciele nieruchomości, chociaż to pojęcie jest rozszerzone.

"Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami. Trzeba pamiętać, że deratyzację należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości." - przekazuje Grzegorz Rajter z biura prasowego UM.

Właściciele, którzy nie przeprowadzą deratyzacji mogą dostać mandat.

- Strażnicy miejscy będą przeprowadzać kontrole, a w przypadku ujawnienia niewywiązywania się z tego obowiązku, będą mogli ukarać osobę winną zaniedbań mandatem do 500 zł – ostrzega Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej.

Wrocław interwencyjnie realizuje również usługę kompleksowej deratyzacji gminnych terenów. W bieżącym roku planowane jest objęcie nią nieruchomości na terenie osiedli Przedmieście Świdnickie i Oławskie, Nadodrze oraz Stare Miasto. Właśnie tam w 2021 roku zaobserwowano plagi szczurów.

Szczury we Wrocławiu. Jak im przeciwdziałać?

Często przyczyną występowania szkodliwych gryzoni na wrocławskich ulicach jest łatwa dostępność do pożywienia. Resztki jedzenia wyrzucane bezpośrednio na ziemię lub częste dokarmianie ptaków tylko sprzyjają rozszerzaniu się szczurzej populacji. Podobnie jak nie zamykanie klap w śmietnikach i bałagan w miejscu gromadzenia odpadów lub piwnicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska