Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu rusza budowa pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Gdzie powstanie i czemu tak długo czekaliśmy? [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W BIP pojawiło się właśnie ogłoszenie o zamówieniu na "zagospodarowanie terenu skweru wraz z wykonaniem fundamentu pod Pomnik Żołnierzy Niezłomnych".
W BIP pojawiło się właśnie ogłoszenie o zamówieniu na "zagospodarowanie terenu skweru wraz z wykonaniem fundamentu pod Pomnik Żołnierzy Niezłomnych". fot. fotopolska.eu
Pomnik Żołnierzy Niezłomnych miał pierwotnie nosić nazwę pomnika Żołnierzy Wyklętych. Projekt został wybrany w drodze konkursu. Wyniki były znane już w 2020 roku, ale dopiero w ostatnich dniach magistrat ogłosił przetarg. Na razie tylko na zagospodarowanie terenu. Gdzie i kiedy dokładnie powstanie miejsce pamięci?

Spis treści

Sprawa pomnika wciąż budzi dyskusje

O powstaniu pomnika Żołnierzy Wyklętych głośno było od kilku lat. Wrocław jest jednym z niewielu dużych miast Polski, które nie ma pomnika upamiętniającego bohaterstwo żołnierzy podziemia antykomunistycznego, choć we Wrocławiu także wykonywano na nich wyroki śmierci i więzienia oraz ich tu grzebano.

Środowiska patriotyczne i niektórzy samorządowcy zabiegali o miejsce pamięci. Temat się przeciągał, ale ostatecznie ustalono lokalizację i wybrano projekt. Powołano nawet Społeczny Komitet Budowy Pomnika, w którym znaleźli się w 2017 m.in. Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty, Piotr Maryński, radny Rady Miejskiej Wrocławia i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Mimo to wciąż pojawiają się wątpliwości i słychać głosy sprzeciwu niektórych samorządowców. Pisaliśmy o tym tutaj:

- "Ze względu na trudną sytuację finansową, gmina Wrocław odkłada w czasie budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych" - tak powinna brzmieć odpowiedź na pytanie, które zadałam na ostatniej komisji ds. Polityki Senioralnej, Zdrowia i Bezpieczeństwa. Niestety, rzeczywistość jest inna. W czasie, kiedy prezydent ogłasza szereg cięć i oszczędności, budowa pomnika pozostaje dla niego wciąż priorytetem - mówiła radna Jolanta Niezgodzka z Klubu Nowej Nadziei.

Głos zabrał również Bartłomiej Ciążyński, doradca prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii. Nazwał on pomnik "przeklętym i służącym propagandzie" sugerując, że będą się tam spotykały osoby o poglądach neofaszystowskich.

Radnym odpowiedzieli mieszkańcy Wrocławia, którzy zajmują się historią Żołnierzy Wyklętych.

- Pomniki stawia się bohaterom i również ten pomnik będzie postawiony bohaterom, którzy oddali życie za Polskę. Tu nie ma się co zastanawiać, czy ten pomnik dzieli, czy łączy. Dzieli właśnie udawanie, że walki żołnierzy niezłomnych nie było, że ci ludzie nie istnieli - odpowiadał Ciążyńskiemu Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes stowarzyszenia "Odra-Niemen", ekspert w temacie żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Magistrat ogłosił przetarg

Pomnik stanie zgodnie z planem. W BIP pojawiło się właśnie ogłoszenie o zamówieniu na "zagospodarowanie skweru wraz z wykonaniem fundamentu pod Pomnik Żołnierzy Niezłomnych". Zamawiającym jest Urząd Miejski Wrocławia.

Konstrukcja pojawi się przy zbiegu ulic: Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Jej projekt został wyłoniony już w 2020 roku. Pomnik będzie wyglądał tak:

Wszystkie 5 koncepcji pomnika spełniło oczekiwania zarówno środowisk kombatanckich, jak również 18-osobowego Sądu Konkursowego. W galerii znajdziesz
Wszystkie 5 koncepcji pomnika spełniło oczekiwania zarówno środowisk kombatanckich, jak również 18-osobowego Sądu Konkursowego. W galerii znajdziesz kilka wizualizacji! fot. Archiglass

Koncepcja zakłada użycie szklanych bloków z sylwetkami zastygłych żołnierzy ustawionymi w różnych kierunkach. Na placu pojawi się również maszt flagowy. Autorami projektu są Tomasz i Konrad Urbanowiczowie, specjaliści od rzeźb ze szkła. Ich prace w naszym mieście możemy oglądać na Uniwersytecie Wrocławskim oraz przy ulicy Krawieckiej, gdzie powstała szklana elewacja kamienicy o numerze 1-3.

Przygotowanie skweru pod pomnik ma kosztować ponad 1,6 mln zł brutto. Przedmiot zamówienia obejmuje:

  • wykonanie fundamentów pod pomnik,
  • wykonanie nawierzchni dla pieszych,
  • oświetlenie terenu,
  • montaż sieci kablowej dla potrzeb monitoringu,
  • montaż elementów małej architektury - segmentów pomnika,
  • nasadzenie drzew, krzewów i łąki kwietnej.

Kiedy nastąpi odsłonięcie pomnika?

Termin pierwszej realizacji ma trwać do 6 tygodni od dnia podpisania umowy. Gmina Wrocław zastrzegła, że przygotowanie fundamentów pod pomnik Żołnierzy Niezłomnych ma nastapić przed 10 kwietnia 2023 roku. Wtedy to ma nastąpić jego oficjalne odsłonięcie.

Pomnik znajdzie się tutaj:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: We Wrocławiu rusza budowa pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Gdzie powstanie i czemu tak długo czekaliśmy? [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska