Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu robot diagnozuje padaczkę i podpowiada lekarzom jak leczyć. Pierwszy taki na świecie

Monika Fajge
Monika Fajge
Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest dr n. med. Piotr Zwoliński.
Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest dr n. med. Piotr Zwoliński. Centrum Neurosphera
W Polsce powstał pierwszy na świecie robot, który w innowacyjny sposób diagnozuje padaczkę. Podpowiada też lekarzom, jak leczyć pacjenta. Korzystają z niego specjaliści z Wrocławia.

Robot Ictal, bo o nim mowa, działa w Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera przy ul. Podwale. Jest “mózgiem” systemu komputerowego (Neuroterminala) do opieki nad chorym, na który składa się terminal pacjenta i terminal lekarza – zintegrowane i połączone ze sobą.

Robot, to jak czytamy na stronie internetowej placówki, “doświadczony wirtualny konsultant, z którego wsparcia bezpośrednio korzysta każdy lekarz”.

Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest dr n. med. Piotr Zwoliński. Za programowanie i wdrażanie systemu odpowiedzialny jest z kolei cybernetyk płk dr inż. Mariusz Chmielewski.

– Stały kontakt z pacjentami podczas blisko 30-letniej praktyki lekarskiej utwierdza mnie w przekonaniu, że cybermedycyna to przyszłość. Dlatego postanowiłem zainicjować powstanie technologii, której celem jest poprawa skuteczności leczenia i wspieranie lekarzy w prowadzeniu osób chorujących na padaczkę – mówi dr n. med. Piotr Zwoliński, partner medyczny we wrocławskim centrum, w którym robot jest wykorzystywany i rozwijany.

Jak działa robot?

Do pamięci komputera trzeba wprowadzić dane pacjenta oraz informacje na temat używanych leków. Komputer porównuje je z opisanymi przypadkami oraz światowymi zaleceniami terapeutycznymi. Następnie stawia diagnozę i proponuje stosowne leczenie.

– Technologia opiera się na opisaniu każdego pacjenta w formie wektora, czyli ciągu cyfr w określonym układzie – wyjaśnia dr n. med. Piotr Zwoliński. – Lekarz przeprowadza z pacjentem specjalny wywiad, tzw. ankietę Zero. Składa się ona z 5 obszarów tematycznych i 96 pytań. W trakcie tego procesu Neuroterminal zdobywa informacje między innymi o przebiegu choroby, stosowanych lekach, aktualnym stanie psychofizycznym czy chorobach współistniejących u pacjenta – dodaje specjalista.

Cybermedycyna to przyszłość

Cybermedycyna to szansa na skuteczniejszą i bardziej trafioną terapię, szczególnie najtrudniejszych przypadków epilepsji. Bo komputer może przeanalizować milion różnych cech u milionów chorych na raz.

“Żaden zespól badawczy nie jest w stanie pracować na tylu przypadkach jednocześnie. Robot Ictal jest w stanie prowadzić diagnostykę porównawczą w czasie rzeczywistym” – informuje wrocławski ośrodek.

Cały system funkcjonuje od ponad roku, a w jego bazie jest już ponad 2600 pacjentów.

Usługa dla pacjentów jest na razie odpłatna.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska