We Wrocławiu powstanie potężne osiedle (WIZUALIZACJE)

  We Wrocławiu powstanie potężne osiedle (WIZUALIZACJE)

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak ma wyglądać fragment olbrzymiego osiedla Olimpia Port. Budowa pierwszego etapu rusza już w lipcu tego roku. Cały kompleks ma być gotowy za około
  1/6
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać fragment olbrzymiego osiedla Olimpia Port. Budowa pierwszego etapu rusza już w lipcu tego roku. Cały kompleks ma być gotowy za około 10 lat ©wizualizacja inwestora

  Na Swojczycach przy ul. Betonowej, Swojczyckiej i Kanale Żeglugowym, powstanie wielkie osiedle Olimpia Port. Będzie tam w sumie pięć tysięcy mieszkań, dla ponad 10 tysięcy mieszkańców (dla porównania, Nowy Dwór ma 18 tys. mieszkańców). Zostanie zlokalizowane na 80 hektarach powierzchni. Koszt inwestycji: ponad miliard złotych.
  - W lipcu startujemy z budową - zapowiada Kazimierz Śródka, szef Archicomu, który jest inwestorem całego przedsięwzięcia. Śródka mówi, że kompleks ma spełniać wszelkie możliwe funkcje. - Nie używałbym określenia "osiedle". Nasz kompleks będzie o wiele większy. To prędzej nowa dzielnica - mówi. W efekcie ma więc powstać niemal miasto w mieście.

  - Będą tam aleje ze sklepami, bankami i restauracjami. Chcemy zagospodarować istniejący park i stworzyć bulwar spacerowy nad Kanałem Żeglugowym. I wykorzystać wodę: zarówno do rekreacji, ale też do komunikacji - dodaje Śródka.

  Zobacz więcej wizualizacji osiedla

  W planach Archicomu są również place. Duże, wielkości pl. Solnego. Na jednym z nich ma stać... kościół. We Wrocławiu nie było jeszcze przypadku, aby świątynię budował deweloper. - Zastanawiamy się, czy zbudujemy go sami, czy może sprowadzimy jakąś starą świątynię, taką z duszą, np. z Rumunii - mówi Śródka. - Do budowy chcemy wykorzystać tory kolejowe, które są na naszym terenie - mówi Śródka. Nie ma jeszcze dokładnie sprecyzowanego planu, jak. Ale na pewno będzie jeździł po nich... pociąg. Najprawdopodobniej jedynie w celach rekreacyjnych.

  To nie wszystkie atrakcje, które zostaną zapewnione mieszkańcom dzielnicy (ale też wszystkim wrocławianom, bo Olimpia Port nie będzie zamkniętym terenem). Zaplanowano bulwar spacerowy nad kanałem żeglugowym, przy którym powstanie wiele barów i restauracji. Wykorzystana zostanie też woda. W Archicomie zamierzają wybudować przystań dla jachtów i żaglówek. Mieszkańcy mogliby pływać nimi po wodach kanału.

  Największym minusem dzielnicy jest jej położenie. Nie chodzi nawet o to, że Swojczyce leżą daleko od centrum, a o to, że jest tam kiepski dojazd. - Ale to ma się zmienić - zapewnia Śródka. - Można podciągnąć linię tramwajową z Kowal, uruchomić dodatkowe autobusy.

  A samochody? Od strony centrum można tam dojechać jedynie dwiema drogami. Śródka mówi, że w planach magistratu jest budowa tzw. arterii olimpijskiej. Droga ma prowadzić z okolic stadionu Olimpijskiego, przez Swojczyce, w stronę granic Wrocławia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (27)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jest marzec 2019...

  rafał z wroc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam, wpadłem na ten artykuł przypadkiem. Osiedle mnie zainteresowało jako miejsce wypadów rowerowych z Borka. Nawet nie zwróciłem uwagi wcześniej, że takie osiedle powstało. No i mamy wiosnę...rozwiń całość

  Witam, wpadłem na ten artykuł przypadkiem. Osiedle mnie zainteresowało jako miejsce wypadów rowerowych z Borka. Nawet nie zwróciłem uwagi wcześniej, że takie osiedle powstało. No i mamy wiosnę 2019, tramwaju jak nie było tak nie ma i nie będzie. Taksówki wodne to mrzonki, pociąg rekreacyjny - bez komentarza. Samo osiedle ładne, graniczy z kanałem - ryzyko oczywiste (powodzie, brzeg niebezpieczny dla dzieci). Po 8 latach od tego artykułu osiedle stoi, podobne do innych chociaż z bajerami, al szału nie ma i nie będzie. Znów wygrali malkontenci, bo cóż polskie realia to katastrofa.
  Pozdrawiam. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do rzeczy

  Realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 60

  Wizja jest ciekawa. Jestem z tego rejonu więc byłbym takim osiedlem, czy zagospodarowaniem odry zachwycony.

  Realnie:

  : żegluga : ciekawy pomysł zwłaszcza dla żaglówek. Płynięcie pod prąd...rozwiń całość

  Wizja jest ciekawa. Jestem z tego rejonu więc byłbym takim osiedlem, czy zagospodarowaniem odry zachwycony.

  Realnie:

  : żegluga : ciekawy pomysł zwłaszcza dla żaglówek. Płynięcie pod prąd odry około 10km z wiatrem zachodnim...powodzenia. Dla motorówek oki, tylko na wizkach też widzę żaglówki w dodatku kecze dwmumasztowe, uśmiałem się. Proszę pamiętać, że to szlak żeglowny na którym królują barki z węglem. Przystanie żaglowe Harcerskie czy AZS ma łącznie około 30-40 żaglówek i łodzi. To niewiele jak na 700 tyś. miasto. Po prostu niema tradycji.

  : droga : Tramwaj czy droga jest w tym rejonie nierealna. Co to jest Tramwaj z Kowal? Chyba przedłużyć od pętli na Mickiewicza. Tylko że należałoby wąski most Swojczycki (Most Chrobrego) poszerzyć czyli wybudować drugi. Po Euro 2012 kasa miasta będzie tak zadłużona, że inwestycje drogowe ustaną. Nie mówiąc o mostach. Dobrze, jeżeli będą łatać dziury.

  Od realizacji osiedla 4 Pór Roku - na Jagodnie Archicomu w 2003 roku minęło 8 lat. Osiedle nie doczekało się drogi, tramwaju czy kanalizacji, więc o czym myślimy w rejonie Swojczyc? Rejon Jagodna też ma olbrzymie tereny pod inwestycje, ronda, drogi i galerie handlowe. Widać je w... miejscowym planie.

  Tradycyjnie developer ma nadzieję że sprzeda mieszkania na tanio kupionym terenie, a mieszkańcy - klienci zwabieni obietnicą mariny, tramwaju czy trzypasmowej drogi będą się męczyć w otoczeniu wiecznego placu budowy przez 10-15 lat? Budowa krótkiego odcinka obwodnicy śródmiejskiej od Armii Krajowej w kierunku ul. 9 Maja i dalej al. Paderewskiego czyli tzw. Aleja Wielkiej Wyspy ciągnie się jak makaron. Jest to rejon miasta zamieszkany przez zasłużonych wrocławian z kontaktami, posadami w urzędach i możliwościami finansowo-prawnymi zdolnymi przeforsować wiele i zablokować wszystko.

  Chyba bardziej się uśmiałem.

  Mimo wszystko życzę powodzenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  otoJa..brawo za cięty i rzeczowy komentarz

  ja to ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 54

  ... zgadzam się z tobą w 100%. Kto jest kumay, ma otwarte oczy i potrwafi słuchać ze zrozumieniem nie raz widział realizacje pięknych projektów. Bawią mnie i to tak strasznie jak niegdyś Monty...rozwiń całość

  ... zgadzam się z tobą w 100%. Kto jest kumay, ma otwarte oczy i potrwafi słuchać ze zrozumieniem nie raz widział realizacje pięknych projektów. Bawią mnie i to tak strasznie jak niegdyś Monty słowa o podprowadzeniu linii tramwajowej czy też o pociągu rekraacyjnym (jak pociąg może słuzyć w takim miejscu do rekreacji..??) czy transporcie wodnym do miasta. Plany sa oczywiście super jestem za. Ja nawet pokusiłbym się nawet o jeszce kilka typu np. stanowisko do lądowania helikoptera m.in. ratunkowego w centrum osiedla ;)))))) Jeśli z tego co w artykule będzie zrealizowane 10% to będzie sukces!!! Nie jestem malkontentem ale realistą, który otarł się otego typu projekty. Ciekawe np. jak będą wyglądały przystanie dla jachtów przy realizowanym projekcie na Traugutta ;))))
  marija209... My Wrocławianie poprostu mamy troszkę dosyć wciskania nam takiej ciemnoty. Masz rację ja na pewno tam mieszkania nie kupię bo znam Wroclaw. Ale może taki komentarz pozwoli komuś zrozumieć, że papier wszystko przyjmie, p***** napisze i rozreklamuje (artykuł sponsorowany) a późniejszy właściciel kupi co kupi...... mam nadzieję, że rozumiesz o czym piszę ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  otoJa..brawo za cięty i rzeczowy komentarz

  ja to ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 40

  ... zgadzam się z tobą w 100%. Kto jest kumay, ma otwarte oczy i potrwafi słuchać ze zrozumieniem nie raz widział realizacje pięknych projektów. Bawią mnie i to tak strasznie jak niegdyś Monty...rozwiń całość

  ... zgadzam się z tobą w 100%. Kto jest kumay, ma otwarte oczy i potrwafi słuchać ze zrozumieniem nie raz widział realizacje pięknych projektów. Bawią mnie i to tak strasznie jak niegdyś Monty słowa o podprowadzeniu linii tramwajowej czy też o pociągu rekraacyjnym (jak pociąg może słuzyć w takim miejscu do rekreacji..??) czy transporcie wodnym do miasta. Plany sa oczywiście super jestem za. Ja nawet pokusiłbym się nawet o jeszce kilka typu np. stanowisko do lądowania helikoptera m.in. ratunkowego w centrum osiedla ;)))))) Jeśli z tego co w artykule będzie zrealizowane 10% to będzie sukces!!! Nie jestem malkontentem ale realistą, który otarł się otego typu projekty. Ciekawe np. jak będą wyglądały przystanie dla jachtów przy realizowanym projekcie na Traugutta ;))))zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fajny projekt

  Krysia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 56

  Mi sie podoba... Andrzej, a co to za droga, o ktorej wspomniales: "Będzie budowana nowa droga na Psie Pole z mostu na Obwodnicy Śródmiejskiej" ??? o ktory most Ci chodzi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smród

  e95 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 56

  ciekawe czy w takim razie baze paliwową zamkną. nie ma to jak woń etyliny o zmieszchu :DD
  proponuję tam zajechac jak przelewaja z wagonów :DD

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam nadzieję ,

  czarownica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 70 / 78

  przyjdzie powódź i zaleje, tylko idiota buduje się na takich terenach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Współczuję

  marja209 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 86 / 82

  Prywatna firma ma działkę. Chce zainwestować swoje prywatne pieniądze. Chce wybudować super fajne osiedle. A tu - same negatywne komentarze. Same narzekania. Same złośliwości i wymądrzenia....rozwiń całość

  Prywatna firma ma działkę. Chce zainwestować swoje prywatne pieniądze. Chce wybudować super fajne osiedle. A tu - same negatywne komentarze. Same narzekania. Same złośliwości i wymądrzenia.

  Przecież nie ma przymusu kupować tam mieszkań. Nikt nie musi nawet tam zaglądać. Można omijać wielki łukiem.

  No ale jednak fajnie jest ponarzekać i komuś przywalić.

  Współczuję sfrustrowanym mieszkańcom Wrocławia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wizja WIZJA wizja

  otoJA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 74

  Do "a" Andrzej - Szanowny Panie - podobnie jak Pan Śródka nie ma Szanowny Pan ZIELONEGO POJĘCIA jakie to TOTALNE GÓWNO JEST MEDIALNIE SPRZEDAWANE JAKO SENSACJA. !!! Pańskie opisy na temat...rozwiń całość

  Do "a" Andrzej - Szanowny Panie - podobnie jak Pan Śródka nie ma Szanowny Pan ZIELONEGO POJĘCIA jakie to TOTALNE GÓWNO JEST MEDIALNIE SPRZEDAWANE JAKO SENSACJA. !!! Pańskie opisy na temat możliwości wyzwolenia tej części Wrocławia z totalnego nieładu komunikacyjnego raczej pasują do kolejnej serii ŚWIAT WEDŁUG KIEPSKICH - a Pan Ferdek i Pan Boczek mogą wystąpić jako specjalisci od ILUZJI !!!
  Pod warunkiem ,że znajdzie się darmowe pół litra ku pokrzepieniu serc - ale biznesmen Pan Paździoch wie
  jak nawet na majtkach można zarobić. BRAWO !!! Cała ta wizja jest NIEDORZECZNA - mnie najbardziej się podoba opinia jednego z poprzenich komentatorów o widoku przez okno lawety do jachtu lub łodzi. No to jest nadzieja,że totalni idoci i ich sprzymierzeńcy nie mający nawet predyspozycji do odróżnienia GÓWNA od ZŁOTA / jak grudki to kolor podobny / nie odniosą sukcesów - a jak mają wizje to polecam na uzdrowienie kolejne odcinki SPIDER-MAN .
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 70 / 54

  Cytat:
  fatalny dojazd,
  a kto wydaje pozwolenia na budowe bez oceny oddziaływania takiego wielkiego osiedla na środowisko:
  ruch samochodów,ruch samochodów,ruch samochodów....


  Przecież idzie...rozwiń całość

  Cytat:
  fatalny dojazd,
  a kto wydaje pozwolenia na budowe bez oceny oddziaływania takiego wielkiego osiedla na środowisko:
  ruch samochodów,ruch samochodów,ruch samochodów....


  Przecież idzie tam obwodnica wschodnia , będzie bydowany drugi most Swojszycki. Będzie budowana nowa droga na Psie Pole z mostu na Obwodnicy Śródmiejskiej, no i sama Obwodnica Śródmiejska pod stadion Olimpijski a stamtąd kilkaset metrów do nadbrzeża .Mickiewicza też przebudują na nowy most.Z czasem przedłużą OŚ i niedaleko mostów Jagielońskich postanie nowy na przedłużeniu ul.Paderewskiego.
  Mało ci ?
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo