Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstanie nowy komisariat policji. Ma zastąpić ten na Trzemeskiej

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Budynek komisariatu policji Wrocław - Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12. Prawdopodobnie za 2 lata zastąpi go nowy
Budynek komisariatu policji Wrocław - Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12. Prawdopodobnie za 2 lata zastąpi go nowy Jarosław Jakubczak / Polska Press
Przy ul. Trzemeskiej planowana jest budowa nowego komisariatu wrocławskiej policji. Będzie to największa jednostka we Wrocławiu i zastąpi działanie istniejącej, obejmującej zasięgiem Stare Miasto. O tym jak ma wyglądać budynek oraz kiedy powstanie rozmawialiśmy z aspirantem sztabowym Łukaszem Dutkowiakiem, rzecznikiem dolnośląskiej policji.

Jakie są główne powody decyzji o budowie nowego komisariatu na Starym Mieście? Wrocławska policja potrzebuje rozwoju?

- Muszę przede wszystkim zwrócić uwagę na znaczący rozwój wrocławskiej aglomeracji miejskiej i fakt, że w ostatnich latach właśnie w tym obszarze, zwiększyła się liczba zarówno zabudowy mieszkaniowej, jak i usługowej. Sytuacja ta powoduje także konieczność intensyfikacji działań prowadzonych przez policjantów na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i zwiększenia dostępności do różnego rodzaju usług świadczonych na co dzień przez policjantów. Dostępność to nie tylko kwestie kontaktu z funkcjonariuszami z różnych pionów bez barier architektonicznych, co jest oczywiście niezmiernie ważne, ale także szereg informacji, które można uzyskać korzystając z rozwiązań online.

Ale nie jest to jedyny czynnik?

- Obecna siedziba Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto znajduje się przy ulicy Trzemeskiej 12 we Wrocławiu i mieści się w obiekcie, który powstał w latach 70. Budynek ten nie był do tej pory gruntownie modernizowany, a jego położenie, konstrukcja i układ architektoniczny pomieszczeń mocno utrudniałby planowaną ewentualną rozbudowę. Także ze względów ekonomicznych, mając na uwadze stan techniczny obiektu oraz założenia planistyczne w aspekcie między innymi istniejących ciągów komunikacyjnych, byłoby to nieuzasadnione. W związku z tym podjęto wstępne rozmowy o budowie całkiem nowego obiektu, który spełniłby wszelkie obowiązujące standardy resortowe i byłby zgodny z przepisami prawa budowlanego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi.

Gdzie dokładnie będzie znajdował się nowy komisariat?

- Budynek administracyjno-biurowy Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto, posiada obecnie 4 kondygnacje nadziemne oraz piwnice wykonane w technologii tradycyjnej i znajduje się w niezadowalającym stanie technicznym, jak na obecne standardy i normy. Pracuje w nim łącznie blisko 200 policjantów i pracowników cywilnych. Jego lokalizacja i znajdująca się obok działka — parking, na którym zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego można wybudować nowy obiekt, wydaje się idealnym miejscem do realizacji tego typu inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

ZOBACZ TAKŻE:

Budynek będzie większy od obecnego?

- Planowana inwestycja ma polegać na wybudowaniu nowej siedziby Komisariatu Policji Wrocław – Stare Miasto w technologii 3D, a jej kubatura w porównaniu do istniejącej siedziby, zwiększy się o około 1800 m kw. i wynosić będzie łącznie ponad 5000 m kw.

Co będzie się w nim znajdować?

- W obiekcie tym oprócz punktu przyjęcia interesantów, pomieszczeń dla służby dyżurnej, dzielnicowych i innych policjantów z wydziału prewencji, kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego oraz kierownictwa, planowane jest też stworzenie specjalnie przystosowanych pomieszczeń dla pracowników i funkcjonariuszy, którzy zajmują się zwalczaniem cyberprzestępczości.

Wobec tego na zatrudnienie w tym miejscu może liczyć więcej funkcjonariuszy?

- W przyszłości planowane jest zwiększenie ilości policyjnych etatów w tej jednostce, co także wiąże się z koniecznością zwiększenia ilości pomieszczeń i infrastruktury technicznej.

Na jakim etapie jest inwestycja? Ile będzie kosztować?

- Aktualnie przedsięwzięcie jest w fazie przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego obiektu tzn. pełnej koncepcji. Szacuje się, że budowa nowego komisariatu może kosztować około 100 milionów złotych, a środki na ten cel pochodzić będą prawdopodobnie z Programu Modernizacji Policji na lata 2022-2025 oraz bezpośrednio ze środków budżetowych.

Co stanie się z istniejącym komisariatem?

- Co do istniejącego obiektu, to będzie pełnił swoją funkcję do czasu zakończenia budowy nowego komisariatu. Później zostaną podjęte dalsze decyzje. Niewykluczone, że zostanie wyburzony.

Kiedy finalnie możemy spodziewać się nowej siedziby policji przy ul. Trzemeskiej?

- Planuje się, że dokumentacja projektowa powstanie w 2022 roku, a prace związane z budową obiektu prawdopodobnie potrwają do roku 2024. Następnie sukcesywnie realizowane będą zakupy wyposażenia w sprzęt kwaterunkowo-biurowy, łączności oraz informatyczny. Budowa nowej siedziby Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie i jedna z priorytetowych policyjnych inwestycji na Dolnym Śląsku. Jest to kolejny krok w staraniach kierownictwa o lepsze warunki pracy dla funkcjonariuszy i pracowników policji, ale przede wszystkim o bardziej efektywny i bezpośredni kontakt mieszkańców z policjantami. Temu ma służyć i sprzyjać nowa siedziba komisariatu, bo jak wszyscy wiemy, bezpieczeństwo jest najważniejszym celem. Niejednokrotnie możliwość szybkiego i osobistego kontaktu z policjantem oraz przedstawienia mu swojej sprawy, przynosi wymierne i bezpośrednie efekty dla samego mieszkańca, a także przekłada się na ilość wykrytych przestępstw oraz zatrzymanych sprawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska