Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstanie nowy, duży szpital

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Na początku 2018 roku ma ruszyć budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Powstanie przy Alei Stabłowickiej (której budowa ruszy również w 2018 roku) przy skrzyżowaniu z ulicą Kosmonautów, czyli naprzeciwko istniejącego nowego szpitala wojewódzkiego im. Marciniaka. Będzie od niego dwa razy większy.

Do nowego szpitala przeniesie się Dolnośląskie Centrum Onkologii z pl. Hirszfelda i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z ul. Grabiszyńskiej.

Zdaniem Jarosława Maroszka, dyrektora departamentu zdrowia w urzędzie marszałkowskim, powstanie nowego szpitala onkologicznego jest konieczne. - Jest to odpowiedź zarówno na wyzwania epidemiologiczne, bo nowotwory stanowią drugą pod względem liczby przyczynę zgonów mieszkańców Dolnego Śląska, jak i infrastrukturalne, bo baza diagnostyczno – terapeutyczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc jest praktycznie całkowicie zdekapitalizowana - tłumaczy Maroszek.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dodaje, że obecnie przy pl. Hirszfelda jest po prostu za ciasno. - Pacjenci leżą na kilkuosobowych salach z sanitariatami na korytarzu. Ciasno jest również w poczekalni do poradni, a także na chemioterapii, gdzie do ambulatorium czekają pacjenci naprawdę osłabieni - przyznaje dr Adam Maciejczyk, dyrektor placówki.

W planach budowa nowego szpitala ma ruszyć w 2018 roku, a zakończy się w 2026 roku. Szpital będzie otwierany etapowo - po ukończeniu każdego modułu pacjenci będą przyjmowani w nowym miejscu.

Zobacz też: Lekarka pogotowia nie rozpoznała zawału? Pacjent nie żyje
- Nowy szpital będzie spełniał wszystkie standardy. Chorzy będą leżeć w dwu - i trzyosobowych salach z własnymi łazienkami. Zwiększy się również przestrzeń przeznaczona na poradnię - zapowiada dyrektor DCO i dodaje, że po przeprowadzce do dyspozycji pacjentów będzie duży parking.
- Chcemy, by w nowym szpitalu leczone były także nowotwory urologiczne czy nowotwory głowy oraz szyi - deklaruje dr Maciejczyk.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 440 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska