We Wrocławiu powstał Komitet Wsparcia Ukrainy. Zobacz, jak można pomóc

BJO
fot. Polskapresse
Udostępnij:
- Z inicjatywy członków rady Kolegium Europy Wschodniej i prezydenta Rafała Dutkiewicza powstał ogólnopolski Komitet Wsparcia Ukrainy - poinformował Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta.

Oto apel o pomoc Ukrainie, podpisany przez inicjatorów powołania Komitetu Wsparcia Ukrainy:

Kijowska ulica po raz kolejny w ciągu kilku tygodni spłynęła krwią. W ukraińskiej stolicy faktycznie wprowadzono stan wojenny. Kolejne szturmy milicji na Majdan przyniosły jak dotąd kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i setki rannych. Stanowczo sprzeciwiamy się stosowaniu przez władzę przemocy wobec własnych obywateli, solidaryzujemy się z rodzinami zabitych i rannych.
W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami powołujemy Komitet Wsparcia Ukrainy. Naszym celem jest udzielenie wszelkiej pomocy poszkodowanym w wyniku brutalnej akcji sił specjalnych na Ukrainie, w tym zwłaszcza wsparcia medycznego oraz prawnego.
Apelujemy do Unii Europejskiej o jak najszybsze wysłanie misji obserwacyjnej na Ukrainę. Europa jest to winna Ukrainie. Nie możemy po raz kolejny „wyrażać zaniepokojenia”, winniśmy działać. Apelujemy do przywódców państw demokratycznej Europy o wspólne wystąpienie przeciwko stosowaniu przemocy i udział zewnętrznych obserwatorów w kontrolowaniu działań ukraińskich władz.
Komitet Wsparcia Ukrainy będzie blisko współpracował ze wszystkimi instytucjami, które już działają na rzecz Ukrainy, w tym zwłaszcza z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą.
Komitet Wsparcia Ukrainy ma charakter apolityczny.
Apelujemy do wszystkich, którym bliski jest los Ukrainy, o wsparcie działań Komitetu.

Chcesz podpisać się pod listem? Można to zrobić tutaj (kliknij)

Oto, jak można pomóc Ukrainie:

Zbiórka publiczna

Zbiórkę prowadzi Fundacja Edukacja dla Demokracji:
nr konta: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813
tytuł: "Pomoc dla Ukrainy"
Nr pozwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej: 41/2014

Zebrane pieniądze przekazane zostaną na pomoc mieszkańcom Ukrainy rannym podczas wydarzeń w Kijowie i innych miastach Ukrainy, związanych z prodemokratycznymi manifestacjami (tzw. EuroMajdan) - w tym koszty leków, środków opatrunkowych, kosztów leczenia, żywności do szpitali.

Środki te przekazane zostaną również na wsparcie osób represjonowanych za działalność na rzecz demokratycznych przemian na Ukrainie, których przejawem są manifestacje organizowane od 22 listopada 2013 na Majdanie w Kijowie oraz w innych miastach Ukrainy.

Krótkie pobyty w polskich domach dla represjonowanych

Komitet Wsparcia Ukrainy zwraca się do mieszkańców Wrocławia o deklarowanie zaproszeń do swoich domów osób represjonowanych, które wychodzą z polskich szpitali lub muszą wyjechać z Ukrainy, a które nie powinny lub nie mogą wrócić na Ukrainę. Będą to osoby w różnym wieku, których stan zdrowia pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie. Osobom takim trzeba zapewnić zakwaterowanie oraz całodzienne wyżywienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 120

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cezary Wrocław
Przypomnijmy sobie naszą historię najświeższą.Niewiele brakowało a mielibyśmy podobne problemy jak Ukraina.Uratowaliśmy sie min.dzięki wsparciu i pomocy Zachodu.W naszym interesie jest mieć na wschodniej
granicy wolnego niepodległego proeuropejskiego sąsiada.Jak najdalej od Rosji,byłem tam i widziałem jak ludzie żyją i co myślą jak sa otumanieni.Tylko tam się mówi o faszystowskiej Europie z Polską na czele,wielkim Stalinie a teraz Putinie, nie wie o pakcie Ribbentrop - Mołotow.Niech się wolna Europa broni.Pomóżmy Ukrainie nawet kosztem swoich wyżeczen aby zapewnić sobie i naszym dzieciom bezpiecznego i stabilnego sąsiada ze wschodu.Tak jak bezpośrednia bliskość Niemiec i stosunki z nimi pozytywnie wpłyneły na naszą gospodarkę i standarty, tak i Polska powinna pomóc zagrożonej Urainie.
D
Dolnoślonzok
Ludzie ! 70 lat po wojnie wyciągacie przeszłe historie. Jak nie Niemcy, Ruscy to Ukraińcy. A Polacy Żydom, o czym nie lubimy pamiętać. Polska polonizowała przez wieki ludność Kresów, czyli Rusinów, stąd ich niechęć. Uzasadniona. Odpowiadam Kamilowi, który pisze, ze w roku 981 Grody Czerwieńskie odebrano Lachom. Z historii wiadomo, że z Rusią sąsiadowało plemię Lędzian, które ciążyło ku Rusi. Ono zajęli te ziemie, nie Mieszko. Śląsk jest ziemią, którą można uznać za przynależną Słowianom Zachodnim, czyli późniejszym Polakom. Kresy to była zawsze Ruś, gdzie żyli Rusini ( Litwini, Ukraińcy, Białorusini ), nie Polacy. Komentarze tu zamieszczane atakujące Ukraińców są obrzydliwe.
A
Ada
Nie wierzę dutkiewiczowi- zdradził Polskę,Wrocław-niech spada i zajmie się baumanem.Młodzi patrioci szykanowani przez tego śmiecia.
D
Daniel. Wrocław - Smolec
Nauczcie się trochę historii, poczytajcie trochę na temat przeszłości Polsko – Ukraińskiej , dowiecie się miedzy innymi w jaki sposób i jakim wielkim upodobaniem i sposobami Ukraińcy mordowali Polaków. Dowiecie się co to było UPA, kto to był Bandera, kto to był Enej itd. Nie mogę zrozumieć nagłej , wielkiej miłości wzajemnej Polsko – Ukraińskiej.
Dlaczego Polacy czekają w tak ogromnych kolejkach do lekarzy a tu nagle okazuje się że dla „braci” Ukraińców wszystko jest za darmo i bez kolejki. Jestem święcie przekonany że ta nienawiść do Polaków w Ukraińcach dalej siedzi i kwitnie i tylko czekają żeby „ryzać” Polaków jak za dawnych czasów.
L
Ludwik
Wręcz przeciwnie. Gloryfikują bandy UPA, SS Galizien,Banderę i innych zbrodniarzy.
Nic nie zrozumieli z dokonanego ludobójstwa. Aktualnie wnoszą pretensje do 17 powiatów leżących w Polsce.
j
jum
naucz sie czytac ze zrozumieniem zanim podejmujesz jakiekolwiek dyskusje. nikogo nie potrzebuje roztrzeliwac ale tez nie bede udawal ze nic sie nie stalo a wszyscy polscy komunisci którzy odpowiadają za zabijanie polskich bohaterow stawiam w jednym szeregu z banderowcami. jestes ograniczony!!!

ja nie przedstawialem swojej opini tylko historyczne fakty o ktorych nie masz zielonego pojecia.
b
bubu
Historia to jedno, stosunek do niej to już jest inna sprawa. Ukraińcy do tej pory nie zrewidowali swoich poglądów w sprawie ludobójstwa, które to urządzili Polakom i Żydom w latach 41-44. Co gorsza wciąż apoteozują przywódców czystek i stekiem plugawych kłamstw torpedują jakąkolwiek próbę rozsądnej rozmowy o Kresach. teraz już kumasz, że dla części POlaków jest ogromna różnica chocby pomiedzy współczesnymi Niemcami a Ukrainą?
b
bubu
Historia to jedno, stosunek do niej to już jest inna sprawa. Ukraińcy do tej pory nie zrewidowali swoich poglądów w sprawie ludobójstwa, które to urządzili Polakom i Żydom w latach 41-44. Co gorsza wciąż apoteozują przywódców czystek i stekiem plugawych kłamstw torpedują jakąkolwiek próbę rozsądnej rozmowy o Kresach. teraz już kumasz, że dla części POlaków jest ogromna różnica chocby pomiedzy współczesnymi Niemcami a Ukrainą?
h
historia
Historia tu się nie liczy!! Minęło 70 lat!
b
bielecki
i powtarzasz brednie. Obudź się i zanim zaczniesz rozstrzeliwać wnuki banderowców za 150tys. zabitych polaków rozlicz swojego krasnoarmiejca- pułkownika z kgb za ich dziesiątki milionów niewinnych ofiar.
e
emeryt
lub mają około 90 i więcej lat. Nie sądzę aby byli na Majdanie.
j
jum
to naród z takimi podziałami wewnętrznymi o ktorym w Polsce nie mamy pojęcia tam relacje jak u nas Tusk-Kaczyński to prawie koleżeństwo:)

tam politycy idą na nożem nienawidza sie jak psy.

gdzie ta silna wspolnota, gdzie te wartości????? oni zawsze byli tak podzieleni ze nigdy wlasnego pańwta miec nie mogli zawsze do Rosji Lub Polski należeli.

na majdanie nic sie nie rodzi poprostu manifestacja opozycji wymknela się ich przywodcom z rąk, giną ludzie i ktoś za to odpowie i napewno nie biedzie to janukowycz bo on władzy nie odda a demonstranci koktailami molotowa wojny nie wygraja, nie maja armii nie dadza rady przejac wladzy.

i jeszcze wartości:
to Polska jest krajem która wznieciła trzy wielkie powstania przewciw okupantom to Polska jest krajem w którym podczas 2 wojny istnialo najwieksze na swiecie konspiracyjne panstwo podziemne, to polska jest krajem ktora jako pierwsze wyszla z kajdan komunizmu i moskwy pisanie ze Polacy maja mniej wartosci wspolnotowych jest arogancją i banderowskim zakłamaniem. ukraińcy mogą i powinni się od Polaków uczyć wspolnoty i walki o wolność ale oni wola zakłamanie tak jak na euro strona lwowska opowiadała historie miasta przedstawiajac ze lwow byl pod okupacja polski wiele lat az ministerstwo s/z musialo reagowac a ukraincy zmieniac tresc. Lwow był przez większosc tysiąclecia polsim miastem ale dla ukraincow to byla okupacja:) smiech na sali fałsz jakich malo:)
K
Kamil
Pierwsza historyczna wzmianka o ziemi południowokresowej pochodzi z 981 roku,a znajduje się w najstarszej kronice kijowskiej pisanej w 1039 roku przez Nestora. Mówi ona, że wielki
książę kijowski Włodzimierz /zwierzchnik ówczesnej Rusi/ "najechał Lachów i zajął ich
grody Przemyśl, Czerwień i inne". W 981 roku straciło więc państwo Mieszka I ziemie czerwieńską, przemyską i inne. Ziemia Czerwieńska to obszar na którym znajduje się
między innymi Lwów.
j
jum
wiesz nienawisc rodzi nienawisc na tym forum widać awersje nie do zwykłych ukraińców a do banderowców którzy dla Polaków są bandytami. krzywdzące jest to ze oficjalne władze ukrainy negują zbrodnie wołyńską a zwykli ukraińcy są temu przychylni wywyższając bandere na "hieroja"
nie mozna na kłamstwie budować dobro-sąsiedzkich relacji
być może inne państwa więcej zlego narobiły jednak przynajmniej nie udają że tego nie zrobiły.
niemcy przeprosili za swoje grzechy, wielu polakow dostaje odszkodowania, nawet ruscy przyznali się do katynia a zaczeło się od jelcyna który przekazał wałęsie dokumenty i przeprosił. nie zmienia to faktu ze polacy maja dystans do tych nacji, ale wcale tam nie jezdza za praca a polacy w niemczech to glownie polacy z migracji lat '80 i '90 bo kto teraz tam do pracy jezdzi mało kto.
na dolnymsląsku mamy duża mniejszość ukraińska, po akcji wisła '47 duzo ukraińców zostało tu przesiedlonych i wiem ze dziś ci młodzi ukraińcy niby zasymilowani z polską i polakami wcale tego kraju nie szanują. znam te srodowisko i wiele zlego i widzialem i slyszałem. pod legnicą znałem dziewczyne ukrainke ktora zaszla w ciąze z polakiem jak inni ukraincy sie o tym dowiedzieli jeden z nich na zabawie uderzyl mocno w brzuch i poronila. to sie dzieje teraz a nie podczas wojny, ci ukraincy tu mieszkaja a tak nienawidza polski polakow dla mnie to nie do pomyslenia to jest dopiero fałsz, dlaczego nie wracają na ukraine- bo im tu lepiej.

ja nie mam osobiscie nic do ukrainy i ukraińcow i zycze im jak najlepszego zycia, wiem tez ze to kraj z wielkimi wewnetrzymi podzialami i wątpie czy im się uda nic dziwnego ze większość swojej historii spedzili albo pod moskalem albo pod rzeczypospolitą.
mam problem tylko do banderowcow ktorzy walczyli nie z armią polska o swoja wolnosc tylko z chlopstwem zabijajac kazdego jak leciało. Zdaje sobie sprawe że na ukrainie brak wam bohaterow ale jak sie na sile ich szuka to jest jak jest.

p.s.
rumunia jest w unii brakuje wam do niej przynajmniej 6-10 lat
b
bielecki
i myślę, że Ukraińcy w przeciwieństwie do Polaków mają w sobie te wartości, które tworzyły I RP. Majdan łączy różnych ludzi w jednym celu, którego politycy europejscy i Polacy nie zdają się nie dostrzegać- to prawdziwa, silna wspólnota interesów, tam naprawdę się coś rodzi się coś całkiem nowego i wyjątkowego.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie