Kiedy najszybciej może pojawić się szczepionka? - Jeżeli by zaczynać od początku, to jest wiele lat oczekiwania. Ale patrząc na to, że rożne zespoły zaczynały pracę nad tą szczepionką w różnych okresach, może to być szybciej: pół roku, może szybciej. Pamiętajmy, to jest to nowy wirus, musimy mieć nowe podejście - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl profesor Andrzej Gamian, kierownik Zakładu Immunologii Chorób Zakaźnych w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu.
We Wrocławiu również trwają prace nad innowacyjnym środkiem przeciwdziałającym epidemii koronawirusa.
- W Zakładzie Immunologii Chorób Zakaźnych w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu mamy oryginalny pomysł. Już w tym tygodniu składamy wniosek w sprawie szczepionki. Teraz wszystko zależy od tego, czy będzie można przyspieszyć, czy będą na to odpowiednie fundusze oraz ile osób będzie mogło przy tym projekcie pracować - mówi nam profesor Andrzej Gamian.
Co składa się na proces powstawania szczepionki, dlaczego tyle to trwa? - Potrzebnych jest kilka etapów. Proces laboratoryjny, może być stosunkowo krótki. Potem są testy na zwierzętach - trwają najczęściej kilka miesięcy. Na końcu są najdłużej trwające próby kliniczne, półtora roku, do dwóch lub więcej lat - wylicza Andrzej Gamian. - Nawiązując do prac wrocławskiego Zakładu Immunlogii Chorób Zakaźnych możemy śmiało powiedzieć, że ten nasz okres może być bardzo krótki, przez szereg naszych innowacyjnych rozwiązań. Jeszcze na przełomie tego roku moglibyśmy w konsorcjum z Uniwersytetem Medycznym rozpocząć przygotowania do badań klinicznych - zaznacza profesor. Andrzej Gamian zaznacza, że koronawirus może wywoływać powikłania i naukowcy muszą być pewni że szczepionka nie będzie wywoływać skutków ubocznych. - To mamy na szczególnej uwadze przy konstruowaniu naszej szczepionki, efektywnej i bezpiecznej - podkreśla.
Nie przegap tych informacji
- Co wolno od dzisiaj? Tak zmieniły się ograniczenia
- List z SOR: Musimy prosić o wszystko. Jak zająć się chorymi?
- Wrocław: Szukają ozdrowieńców. Ich krew może ratować życie
- Wrocław: Może zabraknąć lekarzy i pielęgniarek
- Ekspert WHO: Druga fala koronawirusa jesienią jest pewna
- Epidemiolog: Jeszcze długo nie wrócimy do normalności
Przeczytaj, to ważne
- Koronawirus we Wrocławiu: Nie żyje 67-latek
- Koronawirus w powiatach Dolnego Śląska [LICZBY - 5.05.2020]
- Koronawirus zaatakował hospicjum. Dziesiątki chorych
- Wrocław: Powstała czerwona strefa dla najciężej chorych
- Dolny Śląsk: W szpitalu zakaźnym skończyły się miejsca
- Do Wrocławia przyleciało 200 Koreańczyków. Bez kwarantanny?
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?