MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu pierwsza komunia już w przedszkolu. To decyzja arcybiskupa

Robert Migdał, Malwina Gadawa
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski fot. Tomasz Hołod
Nie w drugiej lub trzeciej klasie podstawówki, ale już w wieku pięciu lat - w przedszkolu - mali wrocławianie będą mogli przystąpić do pierwszej komunii świętej. To decyzja ks. Józefa Kupnego, nowego arcybiskupa, metropolity wrocławskiego. Jej ogłoszenie zapowiedział w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

Pierwsza komunia w wieku pięciu lat nie będzie obowiązkiem, a prawem z którego będą mogli skorzystać rodzice. - Jeśli rodzice dziecka będą sobie tego życzyli, to ich dziecko po wcześniejszym przygotowaniu będzie mogło przystąpić do pierwszej komunii wcześniej aniżeli w drugiej czy obecnie trzeciej klasie szkoły podstawowej. Takie tradycje są w innych regionach Polski, tutaj tego nie było. Dopuszczone do komunii zostaną dzieci między piątym a siódmym rokiem życia - zapowiada abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski zastrzega jednak, że warunkiem wcześniejszego przystąpienia do pierwszej komunii będzie dobre przygotowanie do niej dziecka. - To nakłada na rodziców dodatkowe obowiązki.Ale są tacy rodzice, zwykle członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, którzy mnie o możliwość wcześniejszego posłania swojego dziecka do komunii prosili i którzy zobowiązali się do troski o dobre przygotowanie swojego dziecka - tłumaczy arcybiskup.

Metropolita nie ogłosił jeszcze swej decyzji księżom. Wielu może być nią jednak zaskoczonych. Ci, z którymi rozmawialiśmy dzisiaj, byli dotąd raczej zwolennikami pierwszej komunii w późniejszym wieku.

Ksiądz Czesław Majda, proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ulicy Horbaczewskiego we Wrocławiu jest zaskoczony zmianami, które miałyby nastąpić w diecezji. Dodaje jednak, że pomysł nie jest nowy, bo już papież Pius X pozwolił, żeby do I komunii świętej mogły przystępować młodsze dzieci. - Teraz ksiądz również ma prawo dopuścić młodsze dziecko, jeżeli uzna, że jest już gotowe na przyjęcie sakramentu – mówi ksiądz Czesław Majda. Proboszcz przypomina, że teraz do I komunii świętej przystępują uczniowie drugiej klasy, czyli najczęściej ośmioletnie. - Niedługo ma to się jednak zmienić. Jeżeli pierwsza klasa będzie obowiązkowa dla sześciolatków, to do I komunii świętej będą mogli przystąpić uczniowie trzeciej klasy – mówi ksiądz Majda.

Ksiądz Janusz Gorczyca, proboszcz parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie też nie słyszał jeszcze o pomyśle arcybiskupa. Ale przyznaje że raczej do tej pory słyszał dyskusje w kościele, żeby dzieci przystępujące do pierwszej komunii były starsze, a nie młodsze. - Doświadczenia pedagogów mówią, że okres dojrzewania się wydłuża. Choć ktoś, kto przedstawił ten pomysł musi mieć pewnie argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem – mówi ksiądz Janusz Gorczyca. Zauważa jednak, że jeżeli rodzice, będą mieli wybór, to część z nich nie będzie przyjmowała do wiadomości faktu, że ich dziecko jeszcze do pewnych rzeczy nie dojrzało i za wszelką cenę będą chcieli, żeby ich pociecha była pierwsza, także w kwestii przyjęcia sakramentu, a to już nie koniecznie musi być dobre.

Cała rozmowa z metropolitą wrocławskim, arcybiskupem Józefem Kupnym, w piątkowym wydaniu Gazety Wrocławskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: We Wrocławiu pierwsza komunia już w przedszkolu. To decyzja arcybiskupa - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska