MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu otwierają się nowe kierunki studiów. Trwa rekrutacja na wrocławskie uczelnie

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Uczelnie wyższe co roku zmieniają swoją ofertę. Głównie poprzez otwieranie nowych kierunków. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki
Uczelnie wyższe co roku zmieniają swoją ofertę. Głównie poprzez otwieranie nowych kierunków. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki Piotr Krzyżanowski / Polska Pres
Uczelnie wyższe co roku zmieniają swoją ofertę. Głównie poprzez otwieranie nowych kierunków. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki. Ale będą także zmiany organizacyjne na uczelniach. m.in. nowe wydziały i budynki. O szczegółach piszemy dla Was poniżej.

Rekrutacja na uczelnie wyższe trwa w najlepsze. Zwykle kończy się w połowie lipca, choć mowa tutaj o pierwszym etapie, który dotyczy studiów dziennych, licencjackich i jednolitych. Na studia zaoczne lub magisterskie, na wielu naszych uczelniach, rekrutacja może trwać nawet do września. Tak, aby od października studenci mogli zacząć edukację.

Jakie kierunki przyciągają studentów do Wrocławia?

Choć rekrutacja jest w trakcie, to niektóre uczelnie już poinformowały o najchętniej wybieranych przez studentów kierunkach. Tradycyjnie już, jeśli chodzi o przedmioty humanistyczne, rekordy bije:

  • psychologia,
  • koreanistyka,
  • prawo i dziennikarstwo.

W katalogu nauk ścisłych kandydaci najchętniej wybierają kierunki lekarskie - w tym fizjoterapię. Poza tym dużym zainteresowaniem cieszy się matematyczna analiza danych i ogólnie pojęta informatyka.

Jednak nie wszystkie uczelnie podają dokładne dane o rekrutacji. Jak przyznają pracownicy uniwersytetów, wszystko w rankingu kierunków, może się jeszcze zmienić. A to ze względu, że największy ruch w systemach rekrutacyjnych jest po ogłoszeniu wyników matur.

- Rekrutacja na Uniwersytecie Przyrodniczym trwa do 16 lipca, a maturzyści dopiero za dwa tygodnie odbiorą świadectwa maturalne, w związku z tym nie jesteśmy jeszcze nawet na półmetku naszej rekrutacji – mówi Małgorzata Moczulska, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

1 października to także zmiany organizacyjne na uczelniach

Na Uniwersytecie WSB Merito od nowego roku akademickiego studenci będą mogli skorzystać z nowego budynku. Zakończyła się jego rozbudowa i znajdą się tam specjalistyczne laboratoria i pracownie. Nowością jest laboratorium chemii, biochemii i mikrobiologii, laboratorium cyberbezpieczeństwa czy laboratorium kreatywnych konstrukcji.

Co ciekawe, to ostatnie zostało wyposażone w specjalistyczne elementy z klocków LEGO i oprogramowanie do budowy zaawansowanych konstrukcji automatyki. Na Uniwersytecie Medycznym będą nowe wydziały:

  • fizjoterapii,
  • nauk o zdrowiu,
  • pielęgniarstwa i położnictwa z katedrą ratownictwa.

Zmiany wydziałowe szykują się także na Uniwersytecie Wrocławskim. Wydział Filologiczny, który jest wielkości Uniwersytetu Opolskiego, zostanie podzielony na trzy wydziały:

  • filologiczny (będzie składać się z instytutów filologii polskiej i germańskiej) ,
  • neofilologiczny (będzie składać się z instytutów filologii angielskiej, romańskiej, słowiańskiej i studiów klasycznych, śródziemnomorskich i orientalnych oraz katedr filologii niderlandzkiej i judaistyki),
  • komunikacji i mediów (będzie składać się z instytutów dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz nauk o informacji i mediach)

- Wydział Filologiczny na naszym uniwersytecie był zdecydowanie największym wydziałem - 5,5 tysiąca studentów (około 27 proc. wszystkich studentów UWr) i ponad 450 pracowników badawczo-dydaktycznych (25 proc. kadry UWr). Wraz z pracownikami administracyjnymi to ponad 500 osób. Dodatkowym argumentem przemawiającym za podziałem Wydziału Filologicznego było jego zróżnicowanie tematyczne – mówi Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, rzecznik UWr.

Co ciekawe Wydział Komunikacji i Mediów będzie jednym z mniejszych wydziałów, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych. Będzie ich około 80, za to pod względem liczby studentów będzie czwartym największym wydziałem na UWr. Naukę pobierać będzie na nim około 2 000 osób.

– Wierzę, że nowa forma strukturalna powstała na skutek podziału, pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie, wyzwolenie potencjału naukowego i dydaktycznego oraz będzie impulsem dla rozwoju nowych jednostek – dodaje prof. Arkadiusz Lewicki, dziekan Wydziału Filologicznego, a od września prorektor UWr.

Nowe kierunki studiów we Wrocławiu

Absolwenci szkół średnich często zastanawiają się na jakie studia iść. To co wybierają zależy od ich pasji czy zainteresowań. Jednak ostatecznie, głównym determinantem będą wyniki matur. Oferta wrocławskich uczelni jest zróżnicowana. I stale powiększa się o nowe kierunki, tak aby odpowiadało to potrzebom społecznym i rynku pracy. Zobacz nowości w galerii!

Uczelnie wyższe co roku zmieniają swoją ofertę. Głównie poprzez otwieranie nowych kierunków. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki

We Wrocławiu otwierają się nowe kierunki studiów. Trwa rekru...

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska