MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać ze świadczenia? Sprawdzamy, na jakich zasadach firma dopłaca do wakacji

Justyna Madan
Justyna Madan
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wczasy pod gruszą to świadczenie pieniężne, które mogą otrzymać pracownicy firmy, w której funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Z założenia chodzi o to, żeby wykorzystać te środki na urlop, w rzeczywistości wpływają one już po odbytych wakacjach i nikt nie kontroluje na co są przeznaczone. Kto może otrzymać pieniądze na Wczasy pod gruszą i jaka to jest kwota w 2024 roku?

Spis treści

- Wczasy pod gruszą to świadczenie wypłacane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Fundusz ten tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jeśli firma zatrudnia mniej niż 50 pracowników, ZFŚS jest tworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Nie każdy pracodawca musi więc wypłacać wczasy pod gruszą – wyjaśnia Poradnik Przedsiębiorcy.

Kto może ubiegać się o wczasy pod gruszą?

Wiele warunków otrzymania wczasów pod gruszą określa sam pracodawca, ale trzeba pamiętać, że na kwotę dofinansowania nie ma wpływu staż pracy czy nasze kwalifikacje. Wystarczy być pracownikiem dużej firmy, zatrudniającej minimum 50 pracowników (lub co najmniej 20 jeśli w zakładzie istnieje organizacja związkowa), w danym roku skorzystać z urlopu wypoczynkowego przez co najmniej 10, a czasami 14 dni oraz złożyć u pracodawcy wniosek o przyznanie świadczenia — często pracodawca wymaga tego już po odbyciu urlopu.

Pracownik musi także złożyć oświadczenie o dochodach w gospodarstwie domowym. Jakie kryteria dochodowe obowiązują w twojej firmie? To powinien określać regulamin ZFŚS. W regulaminie powinny znaleźć się m.in. te informacje:

 • wymagana długość urlopu,
 • konieczność i forma złożenia wniosku,
 • termin złożenia wniosku,
 • lista osób uprawnionych do korzystania z funduszu,
 • warunki korzystania z funduszu,
 • częstotliwość wypłat.

Świadczenie przyznawane jest więc według kryterium dochodowego, co oznacza, że znaczenie ma to, ile zarabiasz ty i twój małżonek/małżonka. Dlatego wysokość wsparcia różni się w tej samej firmie, nawet jeśli pracownicy zarabiają tyle samo, wszystko zależy od tego, jaki jest łączny przychód gospodarstwa domowego.

Wczasy pod gruszą 2024 – o jakich kwotach mowa?

Ile dostaniesz za wczasy pod gruszą? Konkretna kwota nigdy nie jest określana i zależy w dużej mierze od dochodu na osobę w rodzinie. Jednak średnio w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wypłacane jest w Polsce od 200 do 1000 zł.

Nie trzeba w żaden sposób dokumentować otrzymanych pieniędzy. Ponadto, jeśli nie jest to więcej niż 1000 zł, są zwolnione z podatku dochodowego i ze składek ZUS.

Wczasy pod gruszą 2024:

 • osoby zatrudnione w zwykłych warunkach otrzymają od 415 zł do 1663 zł,
 • zatrudnieni w szczególnie uciążliwych warunkach pracy mogą liczyć na od 600 zł do 2500 zł,
 • zatrudnieni w urzędzie miasta - 1000 - 1500 zł,
 • nauczyciele – 1000 zł,
 • pracownicy młodociani – 200-400 zł,
 • firmy prywatne oferują od 500 do 2000 zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać ze świadczenia? Sprawdzamy, na jakich zasadach firma dopłaca do wakacji - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska