Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż za mało zbieramy selektywnie

km
Zbieramy coraz więcej odpadów posegregowanych, lecz to wciąż za mało. Niestety, duża ilość surowców trafia dalej na składowiska. WPO Alba nieustannie pracuje nad tym, aby odbierać coraz więcej surowców, które można poddać recyklingowi.

Trendy w selektywnej zbiórce odpadów pokazują, że do recyklingu trafia coraz więcej surowców wtórnych. Z roku na rok zwiększa się ilość odbieranych tworzyw sztucznych, papieru oraz szkła. We Wrocławiu znaczący wzrost udaje się osiągnąć w pierwszym przypadku, nieco mniejszy w drugim, ale już ilość segregowanego szkła rośnie nieznacznie.

- Największe trendy wzrostowe w ilości odbieranych surowców obserwowaliśmy zaraz po 1 lipca 2013 r. Dynamicznie zwiększała się ilości papieru i tworzyw sztucznych, a wzrost utrzymywał się jeszcze do końca 2014 r., obecnie sytuacja uległa stabilizacji _– mówi Aleksandra Brzoza z WPO Alba. – _Należy podjąć nowe wielopłaszczyznowe działania, aby osiągnąć we Wrocławiu 50% recyklingu (przy dzisiejszych 25%), takie działania to nie tylko dalsze doskonalenie aktualnego systemu zbiórki, intensywna edukacja, ale też opracowanie sposobów efektywnej kontroli selektywnego zbierania przez mieszkańców.

Gminy przed Wrocławiem

W wielu gminach WPO Alba osiąga znacznie większe poziomy recyklingu niż we Wrocławiu. Absolutnym liderem jest gmina Wisznia Mała, która osiągnęła w roku 2014 prawie 50% wymaganego recyklingu. Różnice pomiędzy gminami a Wrocławiem wynikają m.in. z tego, że selektywna zbiórka wygląda w tych miejscach nieco inaczej.

- W małych gminach większość gospodarstw to domy jednorodzinne. Mieszkańcy skutecznie dbają w nich o porządek i selektywną zbiórkę odpadów. To jest trudniejsze w zwartej zabudowie miasta, szczególnie w sektorach Stare Miasto i Śródmieście – mówi Aleksandra Brzoza. – Ale mieszkańcom należy ułatwiać segregowanie odpadów i inspirować ich do tego.

Niemniej w porównaniu do największych miast w Polsce Wrocław nie wypada źle pod względem poziomu recyklingu. Na 10 metropolii zajmuje czwarte miejsce, ustępując Katowicom, Poznaniowi i Lublinowi, który jest w tym zestawieniu liderem.

- To oczywiście nie znaczy, że nie może i nie powinno być lepiej. Przepisy będą wymagały od nas coraz wyższych poziomów recyklingu, więc pracujmy nad tym, aby je spełniać – mówi Aleksandra Brzoza.

Portfel z kartonu po mleku

Co robi WPO Alba, aby zwiększać ilości odbieranych surowców? Edukuje, inspiruje, a także upomina, ale z przymrużeniem oka. Spółka organizuje spotkania i bierze udział w piknikach edukacyjnych, rozdaje ulotki i wywiesza tablice informacyjne, zaprasza uczniów do swojego Centrum Recyklingu albo organizuje zajęcia i konkursy w szkołach. Tam na przykład uczy, jak ze zużytego kartonu po mleku zrobić portfel. W ten prosty sposób uczniowie dowiadują się, że odpad jest materiałem, który można powtórnie wykorzystać. Co więcej, zatrudnia pracowników, którzy pomagają w prawidłowym segregowaniu odpadów.

Takimi pracownikami są EkoDozorcy. W Polsce można ich spotkać tylko we Wrocławiu. Ten pilotażowy program rozpoczął się ponad półtora roku temu właśnie w stolicy Dolnego Śląska i przynosi znakomite efekty. EkoDozorcy działają na Starym Mieście oraz w Śródmieściu, gdzie pomagają mieszkańcom w prowadzeniu właściwej selektywnej zbiórki odpadów. Patrolują podwórza i boksy śmietnikowe niwelując niewłaściwe wrzuty mieszkańców. Dzięki nim udało się optymalnie dopasować liczbę pojemników na odpady i częstotliwość ich odbierania. W efekcie z terenów, na których pracują EkoDozorcy, odbiera się więcej posegregowanych odpadów niż w pozostałych częściach sektorów Stare Miasto i Śródmieście.

WPO Alba we współpracy z gminami przyznaje także „żółte kartki” ze smutną buzią. Otrzymują ją mieszkańcy, w pojemnikach których znalazły się surowce wtórne. - Naklejka z napisem „Popraw swoją segregację” w sympatyczny sposób nawołuje do uważnej selektywnej zbiórki odpadów. Nasza akcja spotyka się z akceptacją i uśmiechem – mówi Aleksandra Brzoza.

Spółka pracuje nad tym, aby Wrocław stał się w Polsce liderem recyklingu. Jednak jest świadoma, że aby tak się stało, potrzebna jest współpraca mieszkańców, którzy regularnie będą segregowali odpady i umieszczali je we właściwych pojemnikach.

Więcej na:

https://www.facebook.com/pages/WPO-ALBA-SA/1423392851315969
http://www.wroclaw.alba.com.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska