Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne decyzje w sprawie budowy nowej hali sportowej we Wrocławiu

Andrzej Zwoliński
Opuszczone baseny przy ulicy Racławickiej we Wrocławiu.
Opuszczone baseny przy ulicy Racławickiej we Wrocławiu. Gazeta Wrocławska
Dopiero za trzecim podejściem udało się wyłonić firmę, która wybuduje centrum sportowe w miejscu zrujnowanych basenów przy ulicy Racławickiej.

Półtora roku potrwa budowa hali sportów walki i podnoszenia ciężarów przy ulicy Racławickiej.
Wykonawcę udało się wyłonić dopiero w trzecim przetargu. Hala powstanie w miejscu opuszczonych od 30 lat i niszczejących basenów. Jej gospodarzem będzie Śląsk Wrocław.

Pierwsze podejście w poszukiwaniu wykonawcy – jesienią ubiegłego roku – zakończyło się fiaskiem. Miasto oszacowało, że nową halę sportową przy ul. Racławickiej 62 uda się wybudować za maksymalnie 15,4 mln zł. Co prawda w przetargu wystartowały cztery firmy, ale ich oferty wahały się od blisko 22,5 mln do ponad 32,5 mln złotych. Przetarg unieważniono.

Kolejne postępowanie przetargowe ogłoszono na początku stycznia. Zamówienie podzielono na trzy etapy obejmujące opracowanie projektu, roboty budowlano-montażowe i instalacyjne budowy wielofunkcyjnej hali sportowej, a trzeci etap miał objąć zagospodarowanie terenu oraz dostawę sprzętu sportowego i wyposażenia pomieszczeń bufetu. Trzeci etap został objęty prawem opcji, czyli zamawiający będzie miał prawo rozszerzyć przedmiot zamówienia o tę część, o ile pozwolą na to środki finansowe. Tym razem wpłynęła tylko jedna oferta opiewająca na niemal 26,5 mln złotych. Ten przetarg również unieważniono.

Miasto zwiększa budżet i mamy wykonawcę

Trzeci przetarg ogłoszono w lutym. Zadanie podobnie jak w styczniowym podzielono na trzy etapy. Podobnie jak w drugim przetargu zgłosiło jedynie się to samo konsorcjum, co poprzednio - Przedsiębiorstwo Inżynieryjne ERA i ISB Budownictwo. Tym razem zaproponowało cenę sięgającą 26 mln złotych. Ostatecznie magistrat zdecydował się zwiększyć budżet tej inwestycji i zaakceptował ofertę.

Nowa hala sportowa będzie dedykowana zapaśnikom, ciężarowcom, bokserom i judokom. Do dyspozycji sportowcy będą mieli 3200 mkw. mieszczących się w dwukondygnacyjnym budynku. Projektant ma uwzględnić trybuny na 600 osób, a w samej hali zaprojektować ścianki działowe pozwalające podzielić ją na mniejsze sale. W obiekcie mają się też znaleźć salki do gry w tenisa stołowego i bilarda, sanitariaty z natryskami, bar, sauna, gabinet pierwszej pomocy oraz biura administracji i pomieszczenia techniczne. W przyszłości przy hali mają powstać: hotel dla sportowców oraz internat dla młodych adeptów sportów walki, które będą miały 110 miejsc noclegowych.

Do budowy nowej hali przymierzano się od sześciu lat. Wpisano ją nawet na listę 45 priorytetowych inwestycji województwa dolnośląskiego. Pierwotnie jej budowę planowano w latach 2015-17. Ostatecznie budowa hali powstającej w miejscu dawnych basenów ma zakończyć się z końcem 2021 roku. Podobnie jak kryte baseny przy ulicy Racławickiej, nowa hala ma być zarządzana przez klub Śląsk Wrocław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska