Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje program Czyste Powietrze Plus. Od 15 lipca będzie można wcześniej dostać pieniądze na remont i wymianę pieca

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę „kopciucha” oraz termomodernizację otrzymają z NFOSiGW przedpłaty w ramach programu Czyste Powietrze+.
Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę „kopciucha” oraz termomodernizację otrzymają z NFOSiGW przedpłaty w ramach programu Czyste Powietrze+. pixabay.com
Wypłata pieniędzy przed rozpoczęciem inwestycji – to najnowsza zmiana, która zostanie wprowadzona w lipcu 2022 r. w programie Czyste Powietrze w wersji Czyste Powietrze Plus. „Pozwoli to niezamożnym osobom na zakup niezbędnych materiałów do wykonania inwestycji”, wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z wersji Plus. Do 1 lipca do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiło ponad 463 tys. wniosków.

Smog to problem nie tylko miast. Polska wieś w większości ogrzewa swoje domy węglem. Do niekorzystnego oddziaływanie na środowisko ludzi dołącza jeszcze kwestia ekonomiczna. W nadchodzącym sezonie ogrzewanie węglem będzie kosztownym rozwiązaniem za sprawą wysokich cen opału.

Od 15 lipca 2022 roku Czyste Powietrze+ ma ułatwić korzystanie z dotacji na wymianę źródła ogrzewania czy ocieplenie budynku.

Czyste Powietrze Plus z wypłatą części pieniędzy przed rozpoczęciem inwestycji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło zmiany w programie Czyste Powietrze, który jest realizowany od 2018 roku. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu, zapowiada resort.

Będzie można dostać przedpłatę wsparcia w wysokości do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.

- Ogłaszamy dzisiaj nowy, ogólnopolski program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy wciąż mają stare piece węglowe. Jest to program Czyste Powietrze Plus - mówiła 2 lipca Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Dalej wyjaśniała, na czym będzie polegał:

Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków.

Budżet na takie działanie wynosi 1,8 miliarda złotych. M to przyspieszyć remonty w polskich domach. - Szacujemy, że ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów - podawała Anna Moskwa.

Czyste Powietrze 2022. Nie wszyscy dostaną przedpłatę na wymianę pieca

Nowe rozwiązanie jest skierowane do beneficjentów 2. i 3. części programu „Czyste Powietrze” i będzie dostępne tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie. Część pierwsza programu uprawnia do podstawowego poziomu dofinansowania. Nie skorzystają zatem beneficjenci o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwotę 100 000 zł.

Warunkiem wypłaty prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Prefinansowanie w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy, będzie wypłacane bezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu.

Prefinansowanie w programie „Czyste Powietrze” to kolejny krok w szeregu działań, których skutkiem ma być skuteczna eliminacja największego źródła smogu w Polsce, jakim są piece na paliwa stałe oraz idąca z tym parze zdecydowana poprawa stanu powietrza w naszym kraju, zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak długo trzeba będzie czekać na przedpłatę z Czyste Powietrze Plus?

  • Rozpatrzenie wniosku zainteresowanej osoby powinno trwać do 14 dni.
  • Następnie w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia.
  • Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego złoży końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego przez beneficjanta.
  • Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu przez beneficjenta.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Startuje program Czyste Powietrze Plus. Od 15 lipca będzie można wcześniej dostać pieniądze na remont i wymianę pieca - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska