Ważna zmiana dla starających się o 500 plus na dzieci. Od dziś wnioski przyjmowane są nie tylko w sieci

Andrzej Zwoliński
02.08.2018 krakow  urzad miasta krakowa ulica powstania warszawskiego stanowisko wniosek 500 plus fot. anna kaczmarz  / dziennik polski / polska press
02.08.2018 krakow urzad miasta krakowa ulica powstania warszawskiego stanowisko wniosek 500 plus fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Świadczenie obejmuje teraz wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziców czy prawnych opiekunów. Zobacz, jak i gdzie można teraz złożyć odpowiednie dokumenty we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że od lipca program Rodzina 500+ objął wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Dzięki tym zmianom ze świadczenia 500+ skorzysta każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, czyli około 6,8 mln osób w całym kraju. To prawie dwa razy więcej niż było do tej pory. Od dziś można składać wnioski o świadczenie na papierze. Do tej pory nowe wnioski – w sieci – złożyło już ponad 200 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska, w tym 56 tysięcy wrocławian. Jak szacują przedstawiciele wrocławskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w naszym mieście wpłynie jeszcze drugie tyle dokumentów.

Jak i do kiedy trzeba złożyć wniosek, by dostać 500+ na nowych zasadach?

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach w formie papierowej, można składać od dziś, czyli od 1 sierpnia w urzędach gminy lub w jego oddziałach. Trzeba wypełnić specjalny formularz, który można pobrać ze strony swojego urzędu, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej albo na końcu tekstu.

Zniesiono kryterium dochodowe, a to oznacza, że rodzice nie muszą już dokumentować swoich zarobków. Formularz wniosku został więc znacznie uproszczony i skrócony do dwóch stron. To nie koniec uproszczeń. Prawo do świadczenia wychowawczego nie jest już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez samotnych rodziców. Odpada więc czasochłonna procedura wymogu ustalenia alimentów na dziecko. Wypłaty przyznanych świadczeń odbywać się mają szybciej, gdyż zlikwidowany został obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej. Teraz wydawana jest mniej pracochłonna informacja o przyznaniu świadczenia. Właściwy organ wysyła wnioskodawcy na wskazany adres (także na e-maila) informację potwierdzającą przyznanie świadczenia. Jest to rozwiązanie, które funkcjonowało już w programie „Dobry start”.

Klikając tutaj znajdziesz instrukcję, jak wypełnić formularz wniosku. (dodany w załączonych dokumentach)

Adresy punktów we Wrocławiu, w których można otrzymać formularz lub gdzie przyjmowane będą wypełnione wnioski o świadczenie 500 + na nowych zasadach:

Główna siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Strzegomskiej 6. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.

Działy Świadczeń MOPS przy ulicach Namysłowskiej 8. Do 31 października BOK przy Namysłowskiej będzie przyjmował wnioski od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 17.00.

  • Działy Świadczeń MOPS przy ulicy Hubskiej 30/32. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.
  • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 1 ul. Braniborska 6/8. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.
  • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2ul. Średzka 42. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.
  • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3 ul. Nowowiejska 102. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.
  • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej Nr 4 ul. Oficerska 9A. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.
  • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 5 ul. Kniaziewicza 29. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.
  • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6 ul. Krzywoustego 296. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.
  • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 7 pl. Św. Macieja 4, pok. 1. Czynny jest codziennie w godzinach 7.30 -15.00.

W internecie można wnioskować już od miesiąca

Wnioski o przyznanie świadczenia od miesiąca można też składać online poprzez kanały: bankowości elektronicznej, portal [email protected] lub portal PUE ZUS. Ewentualnie wniosek można też złożyć listownie – pocztą. Listę placówek w których otrzymamy formularze i nadamy wypełnione wnioski można znaleźć na stronie Poczty Polskiej.

By złożyć wniosek w sieci, wcale nie trzeba korzystać z urzędowych portali [email protected] czy PUE ZUS, można to zrobić, klikając w specjalną zakładkę na swoim profilu banku, w którym mamy konto. Takie wnioski wyślemy korzystając z usług poniższych banków:
Alior Bank SA,
Bank BGŻ BNP Paribas SA,
Bank Handlowy w Warszawie SA (przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS),
Bank Millennium SA,
Bank Ochrony Środowiska SA (przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS),
Bank Pekao SA,
Bank Pocztowy SA,
Bank Polskiej Spółdzielczości SA,
Bank Zachodni WBK SA,
Credit Agricole Bank Polska SA,
Euro Bank SA,
Getin Noble Bank SA,
ING Bank Śląski SA,
mBank SA,
Nest Bank S.A.,
PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo),
Plus Bank SA,
Raiffeisen Bank Polska SA,
SGB-Bank SA.

Z wnioskiem warto się pospieszyć. Pieniądze wpłyną szybciej i będzie ich więcej

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach naliczane już od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek do 30 września. Istotne jest też, jak szybko złożymy papiery. Złożenie wniosku do końca sierpnia, oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do końca listopada 2019. Złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do końca grudnia. Złożenie wniosku dopiero w listopadzie oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do końca stycznia 2020 roku. Złożenie wniosku po 1 grudnia do końca stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku. Ci, którzy złożą wnioski na początku lipca, mogą liczyć na wypłaty na nowych zasadach nawet jeszcze w wakacje.

Co z tymi, którzy dostają już pieniądze na drugie i kolejne dziecko?

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, a chcą otrzymać pieniądze również na pierwszą latorośl, muszą do 30 września złożyć jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października na pozostałe dzieci (na które mieli już przyznane świadczenia przed rokiem). Uwaga, rodzice ci muszą pamiętać, aby złożyć wniosek do 30 września jeśli chcą otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca.

Jaki termin na złożenie wniosku mają świeżo upieczeni rodzice?

Teraz świadczenie wychowawcze przysługuje, co do zasady, od miesiąca złożenia wniosku. Brak złożenia wniosku w miesiącu, w którym dziecko się urodziło, oznaczało brak prawa do pieniędzy za ten miesiąc. Teraz rodzice mają aż 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku. Oczywiście świadczenie 500+ otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Trzeba pamiętać, że powyższe rozwiązanie dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca.

Co w przypadku śmierci jednego z rodziców?

W przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem właśnie złożonego wniosku, wprowadzona zostaje ciągłość świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że rodzic, który został z dzieckiem, nie traci automatycznie prawa do przyznanego świadczenia na dziecko. Aby zachować ciągłość świadczenia rodzic, który został z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica. W tym przypadku istotne jest, że powyższe rozwiązanie ma zastosowanie do spraw w których śmierć rodzica nastąpiła po 30 czerwca.

Zmiany dotyczące rodzin zastępczych

Dotychczas świadczenia z programu „Rodzina 500+” otrzymywały dzieci w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz w placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Od 1 lipca prawo do świadczenia mają również dzieci umieszczone w pozostałych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych. Program obejmuje także dzieci umieszczone w domach pomocy społecznej. W sumie to blisko 14 tys. nowych dzieci ze świadczeniem 500+.

Co gdy zrobimy błąd lub zapomnimy o wymaganych dokumentach?

W przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku, zostaniemy wezwani pisemnie przez odpowiednią instytucję, do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia. W przypadku gdy wniosek złożymy bez wymaganych dokumentów, zostanie on przyjęty, ale wyznaczony też zostanie termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących papierów. W tym przypadku niezastosowanie się do wezwania również skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie przepadają z wypełnianiem i wysyłaniem wniosków. W związku z przesunięciem okresu świadczeniowego od 2021r. ustawa przewiduje, że przyznanie świadczenia wychowawczego dotyczy teraz wydłużonego okresu.

Gmina ustala prawo do świadczenia wychowawczego aż do 31 maja 2021 roku (23 miesiące w przypadku nowych dzieci i 20 miesięcy w przypadku dzieci korzystających już ze świadczenia 500+).

Tym samym rodzice nie muszą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze latem i jesienią 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

OnePlus

OnePlus 10T 5G 16/256GB Czarny

3 381,33 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 12 Pro 128GB Grafitowy Graphite

4 149,00 zł

kup najtaniej

Xiaomi

Xiaomi 12 5G 8/128GB Szary

2 499,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Mocny Grafit

5 569,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Mini 128GB Alpejska zieleń

3 290,00 zł

kup najtaniej

Motorola

Motorola G62 4/128GB Szary

895,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kapral
500 we wszystkich krajach UE a nawet na Białorusi a co niektórym zwieracze puszczają,że i w Polsce to w końcu jest.
G
Gość
2019-08-01T21:56:03 02:00, Q:

Dwóch już mamy, troli, albo rzeczywistych Januszy - no "należy mi się" :) nieroby, ja płacę na Was. Dobrze zarabiam, ale szkoda mi Waszej słabości życiowej. Zalać formę każdy może, a dalej tylko łapy jak cygan w przód.

Jakby nie było to ja się cieszę, że mam za swoją pracę wynagrodzenie, a nie za to.

Nie odnoszę się do osób uprawionych jak normalnie pracujących ludzi z dziećmi w wieku kwalifikujących do dopłaty.

Pajacu,najłatwiej to jest zatrudnić się w zjebanej korporacji i spłacać kredyciki przyglupie!!!!

G
Gość
2019-08-01T15:30:05 02:00, Gość:

Czekam na gównoburzę w komentarzach :D

Również czekam

Q
Q
Dwóch już mamy, troli, albo rzeczywistych Januszy - no "należy mi się" :) nieroby, ja płacę na Was. Dobrze zarabiam, ale szkoda mi Waszej słabości życiowej. Zalać formę każdy może, a dalej tylko łapy jak cygan w przód.

Jakby nie było to ja się cieszę, że mam za swoją pracę wynagrodzenie, a nie za to.

Nie odnoszę się do osób uprawionych jak normalnie pracujących ludzi z dziećmi w wieku kwalifikujących do dopłaty.
G
Gość
a czy ktos moze pogonic nierobow od kordynacji swiadczen? zeby pol roku czekac az jakis nierob wyda decyzje? za to powinni karac
J
Janusz
ja sie pytam gdzie jest kasa za lipiec? naleza mi sie jakies odsetki
G
Gość
Czekam na gównoburzę w komentarzach :D
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie