Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walne w KGHM już 18 stycznia. Jakie zmiany czekają spółkę?

Ewa Chojna
Zmiany w KGHM już wkrótce
Zmiany w KGHM już wkrótce Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Jedyną sprawą, jaką zajmą się akcjonariusze 18 stycznia, będą zmiany w radzie nadzorczej miedziowego holdingu. Tak przynajmniej wynika z przygotowanych projektów uchwał.

Obecnie rada nadzorcza KGHM składa się z dziewięciu osób. Przewodniczącym jest Marcin Moryń, jego zastępcą Tomasz Cyran. Funkcję sekretarza pełni Bogusław Szarek, jeden z trzech członków rady nadzorczej wybranych przez załogę. Dwaj pozostali to Józef Czyczerski i Leszek Hajdacki. Oprócz nich członkami rady są również: Bogusław Fiedor, Andrzej Kidyba, Jacek Poświata i Barbara Weterlecka-Kwater.

O swoje stanowiska raczej mogą być spokojni Hajdacki, Czyczerski i Szarek. Najprawdopodobniej zmiany dotyczyć będą przedstawicieli Skarbu Państwa: Marcina Morynia i Barbary Weterleckiej-Kwater.

Nikt nie ma również wątpliwości, że za zmianami w radzie nadzorczej pójdą kolejne - między innymi zmiany w zarządzie miedziowego potentata.

Możliwe, że niebawem poznamy nazwisko nowego prezesa KGHM. Kto zastąpi na tym stanowisku Herberta Wirtha? Od momentu wyborów parlamentarnych wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość w kuluarach sejmowych powtarza się jedno nazwisko: Krzysztof Skóra. Choć to nadal niepotwierdzone oficjalnie informacje, Skóra jest najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko. Zna KGHM, ponieważ kierował już spółką w latach 2006-2008, kiedy rządził PiS. Krzysztof Skóra cieszy się również dużym poparciem Adama Lipińskiego, jednego z czołowych polityków partii rządzącej. Jest aktywnym działaczem PiS, a obecnie pełni mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego.

Po zmianach rządów, po opuszczeniu KGHM, Skóra przez cztery lata pracował na stanowisku wiceprezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie. Obecnie zatrudniony jest w spółce Elporem i Elpoautomatyka w Połańcu w Świętokrzyskiem.

Mimo że Skóra to przysłowiowy pewniak, na pewno nie on jeden chciałby wrócić na fotel prezesa Polskiej Miedzi. Kolejne nazwisko, jakie w międzyczasie pojawiło się w sejmowych kuluarach, to Robert Pietryszyn. To od lat związany z PiS były prezes klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin - obecnie szefuje spółce Wrocław 2012.

Trzecim kandydatem, choć najmniej prawdopodobnym, jest Michał Jezioro, który obecnie kieruje spółką należącą do Grupy KGHM - KGHM Shanghai Copper Trading, ktorej głównym zadaniem jest sprzedaż miedzi na chińskich rynkach zbytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska