reklama

Walka o podwórko. Miasto sprzeda działkę? Mieszkańcy Gajowickiej oburzeni [ZDJĘCIA]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Zaktualizowano 
Gajowicka. Tę działkę miasto chce sprzedać Paweł Relikowski / Polska Press
Miasto rozważa możliwość pozbycia się działki, która teraz funkcjonuje jako podwórko mieszkańców ulicy Gajowickiej 64-70. Mieszkańcy osiedla są oburzeni.

- Otrzymaliśmy z wydziału nabywania i sprzedaży nieruchomości informację, że miasto przystępuje do procedury przygotowywania do sprzedaży działki przy ul. Gajowickiej 62. Tymczasem jest to podwórko, z którego teraz korzystają mieszkańcy bloków 64-70 oraz integralna część jednego z bloków - twierdzi Michał Kwiatkowski, przewodniczący zarządu osiedla i przypomina, że to już drugie podejście miasta do sprzedaży tego terenu.

Pierwszą próbę urzędnicy podjęli w lutym 2018 roku, ale wtedy po interwencji mieszkańców i rozmowach z Jackiem Sutrykiem (wtedy jeszcze dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych) inicjatywę udało się zablokować.

- To skandaliczna próba sprzedaży, tu starsi ludzie wypoczywają na ławeczkach, mając przed blokiem trochę zieleni. Tu też znajduje się ogrzewalnia dla bezdomnych. Fakt, nikt za tą ogrzewalnią płakać nie będzie, ale weźmy pod uwagę aspekt społeczny. W zimie ogrzewalnia może pomóc 130 osobom, bo tyle jest w niej miejsc, ale proszę uwierzyć, czasami mieści około 200 osób. To jedyne takie miejsce w centrum Wrocławia - dodaje Kwiatkowski.

Jest jeszcze jeden problem. Między pasem zieleni a ogrzewalnią dla bezdomnych znajduje się droga dojazdowa.

- Nie widzę możliwości utworzenia drogi dojazdowej w innym miejscu - mówi Michał Kwiatkowski.

Rada osiedla podjęła więc uchwałę w sprawie wstrzymania rozpoczętej już procedury przygotowawczej do sprzedaży. Dokument trafił nie tylko do wydziału nabywania i sprzedaży, lecz także do Biura Rozwoju Wrocławia. Na razie przedstawiciele Urzędu Miejskiego we Wrocławiu nie zdradzają szczegółów co do planów w sprawie tego terenu.

- Plany odnośnie tej działki są przedmiotem analizy - mówi Maja Wysocka z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i przypomina, że działki nie ma na liście nieruchomości przygotowanych do sprzedaży, a więc nic nie jest jeszcze przesądzone. - O ewentualnych zmianach będziemy informować w kolejnych miesiącach - puentuje.

Tylko czy potem nie będzie za późno? Mieszkańcy są załamani. - Jak tu postawią 11-piętrowy budynek, bo o takich pomysłach słyszymy, to tej przestrzeni w ogóle nie będzie. Chyba nas tu zamurują żywcem - mówi mieszkanka Gajowickiej.

Urzędnicy nie chcą komentować, czy brana jest pod uwagę opcja sprzedaży działki deweloperowi, mogącemu postawić tam kilkunastopiętrowy budynek.

Pan Paweł twierdzi, że nigdy w życiu nie kupiłby w tym miejscu mieszkania, gdyby wiedział, że z okien będzie widział inny blok.

- Teraz mam tu przynajmniej trochę zieleni, a jeśli powstałby nowy blok, to nie dość, że to będzie nasz jedyny widok z okien, to jeszcze wiąże się to ze zlikwidowaniem pasa zieleni, drogi dojazdowej, 10 czy 15 miejsc parkingowych - mówi Paweł Klaus i pyta: - Gdzie oni chcą pojemniki na odpady postawić? Już i tak nie jest to zbyt dobrze zagospodarowana przestrzeń. Było kilka drzew, ale je wycięli i postawili trzepak.

Michał Kwiatkowski przypomina, że mieszkańcy nie pragną konfliktu.

- Nie chcemy blokować rozwoju miasta, ale podejmując nowe inicjatywy, miasto powinno przyjrzeć się potrzebom innych mieszkańców - tych, którzy mieszkają tu od lat - podsumowuje.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 100

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-20T11:00:22 02:00, Sutryk ma kota:

Chcieliście kota Sutryka to macie. Tak będzie jeszcze ponad 4 lata. Wrocławianie na złość Kaczyńskiemu, "odmrozili sobie uszy".

2019-07-20T11:29:20 02:00, Dziad:

Najgorsze jest to że Sutryk nie zdaje sobie sprawy z tego iż jego wygrana to sprzeciw mieszkańców przeciw PIS (swoją drogą głupi) a nie tak duże poparcie dla jego osoby. I chodzi koleś z głową w chmurach.

2019-07-20T11:33:45 02:00, Gość:

Głupi to byłby wybór populistów z kaczystowskiej partii.

Najbardziej rozsądne postulaty mieli zieloni, ale gawiedź głosuje wg tego co mówią w tv.

2019-07-20T12:09:19 02:00, M:

Debil , powiedz mi przygłupie czy PO za swoich rządów myślało o Polakach i o tobie???? NIE dla nich zawsze był ważny własny interes!!!!

PO ROZKRADAŁO I SPRZEDAWAŁO WSZYSTKO CO POLSKIE, PRYWATYZOWAŁO NASZE PAŃSTWOWE PODMIOTY!!!!!!NIC POLAKOM NIE DALI ZA SWOJEJ KADENCJI !!!!KOMPLETNIE NIC!!!!ICH DECYZJE I WYSTĘPKI TYLKO NISZCZYŁY POLSKĘ PO KAWAŁKU_KŁAMLIWE I NISZCZYCIELSKIE KONOWAŁY PO!!!!!TAKIE MAM O NICH ZDANIE.

Ale brednie. Państwo nie ma co nic dawać ono na jak najmniej zabieg. Zresztą z czego państwo ma dawać? Przecież samo nie ma żadnych pieniędzy. Wcześniej za PO mieliśmy u władzy ludzi którzy chcieli się nachapać, teraz mamy takich którzy chcą się nachapać i dodatkowo narzucić mi swój styl życia.

G
Gość
2019-07-21T00:30:05 02:00, Gość:

Skoro w ogrzewalni na 133 miejsca zajętych bywa 200, to jak to nikt za tym płakać nie będzie? Cóż za nieliczące się z ludźmi stwierdzenie. Rozwijając je, za ławeczkami też nikt płakać nie będzie. Jak ktoś chce trochę zieleni to może sobie rezydencje powinien kupić? Ta odrobina ciepła dla bezdomnego to taki sam namiastek luksusu jak rezydencja dla osoby korzystającej z ławeczki.

Poza tym popieram protest. To miasto już nie jest w stanie ogarnąć obecnej ilości mieszkańców, a jeszcze się rozbudowuje.

Walą nowe osiedla z jednopasmowym dojazdem. To jakaś masakra.

G
Gość

Nastały złote czasy dzikiego kapitalizmu.

G
Gość
2019-07-20T17:41:47 02:00, KaSANDRA:

Bardzo dobra decyzja. Jeśli nie podoba się mieszkańcom, niech się zrzuca po kilkadziesiąt tysięcy i wykupią może teren. Potem co miesiąc niech składają się na jego utrzymanie. Jak komuś naprawdę zależy na przestrzeni to buduje działkę na za du piu i ma święty spokój. Działke ok 1000m2 na wsi można kupić już za 30 tys zł (do ok 40km od Wrocławia). Niewielki domek można zbudować już za ok 250 tys zł. Ci ludzie mają mieszkania w blokach z czasów PRL o wartości ok 300 tys (za ok 40 M2) więc kalkulacja jest prosta. Ale chciałoby się mieć ściśle centrum i jednocześnie jeszcze przestrzeń wokół bloku. Nie ma tak dobrze!

2019-07-20T20:10:09 02:00, 61:

Bloki to pozostałość po Mieszku I. A poza tym, skoro tak łatwo dawać rady wszystkim to doradź jak spłacić 10 mld złotych długu jaki ma miasto rządzone przez twoich beniaminków.

2019-07-20T20:53:54 02:00, KaSANDRA:

Bardzo chętnie coś doradze i mam nadzieję że ktoś z rządu to przeczyta. Po pierwsze sprywatyzować szkolnictwo - dla wielu gmin to zbyt duży wydatek, a i tak jakosc oświaty nijaka. Po drugie zabrać działki rod. Mogą byc na obrzeżach miasta ale nie w centrum gdzie można sprzedać tereny bogatym deweloperom, a i tak waloru zdrowotne warzyw z centrum miasta średnie. Po 3 sprzedać tereny wokół bloków, pomiędzy powstawać nowe plomby żeby nie marnować wolnej przestrzeni. Po 4 dobrać się do tzw mieszkań komunalnych za grosze w centrum miasta. Owszem one musza być ale na Boga nie w ścisłym centrum gdzie bezrobotna rodzina z 3 ,,Brajanami" biorąc 500 zł w dodatku za każdą pociechę i inne socjale mieszka sobie w 100metrowym mieszkaniu. To tylko kilka pomysłów które przyszły mi na szybko. Mam ich dużo więcej i mogłoby to zdecydowanie podratować budżet Wrocławia i Państwa :)

Proszę nie mylić mieszkań komunalnych z socjalnymi. Czynsze w mieszkaniach komunalnych są wysokie, wiem bo przez lata moja rodzin płaciła gminie za nie robienie niczego. Niektórzy pracują uczciwie, płacą czynsze i nie kwalifikują się do żadnych dopłat - więc proszę nie mierzyć wszystkich jedną miarą. Faktem jest, że w mieszkaniach komunalnych powoli zostają już tylko starsi ludzie, czasem ludzie z długami...a w najgorszej sytuacji są Ci, którzy po prostu chcą normalnie żyć i pracować a nie stać ich na kredyt na 30 lat - a proszę uwierzyć są jeszcze tacy ludzie, nie każdy zarabia po 5 000 miesięcznie. Sporo mieszkań w okolicy Gajowickiej jest wynajmowana, legalnie lub i nie.

k
kierownik

hej ludzie wesmy sie w kupe i wypie -y deweloperow i te mafie urzednicza z ratusza przecie miasto jest nasze a i zamknac ratusz na klucz i wywiesic kartke czynne od czsu do czasy inaczej nad zabetonuja wszystkich troli do roboty FIZYCZNEJ

R
Rafałek koleś Sutryka

Co to za prywata ? Ten teren jest miasta i wara od niego.

G
Gość

"Pan Paweł twierdzi, że nigdy w życiu nie kupiłby w tym miejscu mieszkania, gdyby wiedział, że z okien będzie widział inny blok.

- Teraz mam tu przynajmniej trochę zieleni,..."

... którą rozjeżdżam swoim Passatem TDI. Przestań Paweł pajacować, nawet nie spytałeś o plany zagospodarowania biorąc kredyt na 30 lat.

J
Job

Sprzedać, wyburzyć,wybudować coś nowego,ładnego, pożytecznego -może i poziom patologii tego osiedla się zmniejszy.To centrum miasta powinno wyglądać nowocześnie.

G
Gość

Miasto musi sprzedawać co tylko się da, aby spłacać długi dupkiewicza i utrzymywać takie twory jak stadion i śląscy kopacze.

Kopacze do łopat!

G
Gość

"Fakt, nikt za tą ogrzewalnią płakać nie będzie"

G
Gość
2019-07-20T17:41:47 02:00, KaSANDRA:

Bardzo dobra decyzja. Jeśli nie podoba się mieszkańcom, niech się zrzuca po kilkadziesiąt tysięcy i wykupią może teren. Potem co miesiąc niech składają się na jego utrzymanie. Jak komuś naprawdę zależy na przestrzeni to buduje działkę na za du piu i ma święty spokój. Działke ok 1000m2 na wsi można kupić już za 30 tys zł (do ok 40km od Wrocławia). Niewielki domek można zbudować już za ok 250 tys zł. Ci ludzie mają mieszkania w blokach z czasów PRL o wartości ok 300 tys (za ok 40 M2) więc kalkulacja jest prosta. Ale chciałoby się mieć ściśle centrum i jednocześnie jeszcze przestrzeń wokół bloku. Nie ma tak dobrze!

2019-07-20T20:10:09 02:00, 61:

Bloki to pozostałość po Mieszku I. A poza tym, skoro tak łatwo dawać rady wszystkim to doradź jak spłacić 10 mld złotych długu jaki ma miasto rządzone przez twoich beniaminków.

Bardzo prosto. Wystarczy wrócić do fotoradarów, zlikwidować SM, wwalić wszystkich z wilczym biletem, powołać nową służbę, która będzie się utrzymywać z prowizji od mandatów. Do końca kadencji po długu zostanie wspomnienie.

A
Agap

Nomrzeczywiscie mają tu "zagospodarowane" klepisko chodzi im tylko o miejsca na samochody

G
Gość
2019-07-20T17:41:47 02:00, KaSANDRA:

Bardzo dobra decyzja. Jeśli nie podoba się mieszkańcom, niech się zrzuca po kilkadziesiąt tysięcy i wykupią może teren. Potem co miesiąc niech składają się na jego utrzymanie. Jak komuś naprawdę zależy na przestrzeni to buduje działkę na za du piu i ma święty spokój. Działke ok 1000m2 na wsi można kupić już za 30 tys zł (do ok 40km od Wrocławia). Niewielki domek można zbudować już za ok 250 tys zł. Ci ludzie mają mieszkania w blokach z czasów PRL o wartości ok 300 tys (za ok 40 M2) więc kalkulacja jest prosta. Ale chciałoby się mieć ściśle centrum i jednocześnie jeszcze przestrzeń wokół bloku. Nie ma tak dobrze!

2019-07-20T20:10:09 02:00, 61:

Bloki to pozostałość po Mieszku I. A poza tym, skoro tak łatwo dawać rady wszystkim to doradź jak spłacić 10 mld złotych długu jaki ma miasto rządzone przez twoich beniaminków.

2019-07-20T20:53:54 02:00, KaSANDRA:

Bardzo chętnie coś doradze i mam nadzieję że ktoś z rządu to przeczyta. Po pierwsze sprywatyzować szkolnictwo - dla wielu gmin to zbyt duży wydatek, a i tak jakosc oświaty nijaka. Po drugie zabrać działki rod. Mogą byc na obrzeżach miasta ale nie w centrum gdzie można sprzedać tereny bogatym deweloperom, a i tak waloru zdrowotne warzyw z centrum miasta średnie. Po 3 sprzedać tereny wokół bloków, pomiędzy powstawać nowe plomby żeby nie marnować wolnej przestrzeni. Po 4 dobrać się do tzw mieszkań komunalnych za grosze w centrum miasta. Owszem one musza być ale na Boga nie w ścisłym centrum gdzie bezrobotna rodzina z 3 ,,Brajanami" biorąc 500 zł w dodatku za każdą pociechę i inne socjale mieszka sobie w 100metrowym mieszkaniu. To tylko kilka pomysłów które przyszły mi na szybko. Mam ich dużo więcej i mogłoby to zdecydowanie podratować budżet Wrocławia i Państwa :)

2019-07-20T21:02:52 02:00, jj:

Wiesz, co to jest interpunkcja?

2019-07-20T23:20:59 02:00, Wrocławiak:

I jeszcze jedno zrobić wszędzie bus pasy niech motłoch jeździ na rowerkach.

od kiedy debilu motłoch na rowerakach moze jezdzić buspasem ? Chyba trochę nie doinformowany jesteś kiepie

G
Gość

Skoro w ogrzewalni na 133 miejsca zajętych bywa 200, to jak to nikt za tym płakać nie będzie? Cóż za nieliczące się z ludźmi stwierdzenie. Rozwijając je, za ławeczkami też nikt płakać nie będzie. Jak ktoś chce trochę zieleni to może sobie rezydencje powinien kupić? Ta odrobina ciepła dla bezdomnego to taki sam namiastek luksusu jak rezydencja dla osoby korzystającej z ławeczki.

Poza tym popieram protest. To miasto już nie jest w stanie ogarnąć obecnej ilości mieszkańców, a jeszcze się rozbudowuje.

W
Wrocławiak
2019-07-20T17:41:47 02:00, KaSANDRA:

Bardzo dobra decyzja. Jeśli nie podoba się mieszkańcom, niech się zrzuca po kilkadziesiąt tysięcy i wykupią może teren. Potem co miesiąc niech składają się na jego utrzymanie. Jak komuś naprawdę zależy na przestrzeni to buduje działkę na za du piu i ma święty spokój. Działke ok 1000m2 na wsi można kupić już za 30 tys zł (do ok 40km od Wrocławia). Niewielki domek można zbudować już za ok 250 tys zł. Ci ludzie mają mieszkania w blokach z czasów PRL o wartości ok 300 tys (za ok 40 M2) więc kalkulacja jest prosta. Ale chciałoby się mieć ściśle centrum i jednocześnie jeszcze przestrzeń wokół bloku. Nie ma tak dobrze!

2019-07-20T20:10:09 02:00, 61:

Bloki to pozostałość po Mieszku I. A poza tym, skoro tak łatwo dawać rady wszystkim to doradź jak spłacić 10 mld złotych długu jaki ma miasto rządzone przez twoich beniaminków.

2019-07-20T20:53:54 02:00, KaSANDRA:

Bardzo chętnie coś doradze i mam nadzieję że ktoś z rządu to przeczyta. Po pierwsze sprywatyzować szkolnictwo - dla wielu gmin to zbyt duży wydatek, a i tak jakosc oświaty nijaka. Po drugie zabrać działki rod. Mogą byc na obrzeżach miasta ale nie w centrum gdzie można sprzedać tereny bogatym deweloperom, a i tak waloru zdrowotne warzyw z centrum miasta średnie. Po 3 sprzedać tereny wokół bloków, pomiędzy powstawać nowe plomby żeby nie marnować wolnej przestrzeni. Po 4 dobrać się do tzw mieszkań komunalnych za grosze w centrum miasta. Owszem one musza być ale na Boga nie w ścisłym centrum gdzie bezrobotna rodzina z 3 ,,Brajanami" biorąc 500 zł w dodatku za każdą pociechę i inne socjale mieszka sobie w 100metrowym mieszkaniu. To tylko kilka pomysłów które przyszły mi na szybko. Mam ich dużo więcej i mogłoby to zdecydowanie podratować budżet Wrocławia i Państwa :)

2019-07-20T21:02:52 02:00, jj:

Wiesz, co to jest interpunkcja?

I jeszcze jedno zrobić wszędzie bus pasy niech motłoch jeździ na rowerkach.

Dodaj ogłoszenie