Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waleczny Wiedźmin i zakonnice zombie - "Czas na komiks" w BWA

Marta Wróbel
Krzysztof Gawronkiewicz - "1969"
Krzysztof Gawronkiewicz - "1969" BWA Wrocław
Wydaje się, że od czasu pojawienia się w 1957 r. w "Świecie Młodych" serii "Tytus, Romek i A'tomek" autorstwa Henryka Chmielewskiego minęły lata świetlne. Takie ma się wrażenie, oglądając wystawę "Czas na komiks" we wrocławskiej galerii Studio BWA.

Wystawa jest przeglądem dorobku znanych rodzimych rysowników, którzy działają w obszarze "komiksu realistycznego". Ekspozycja pokazuje prace dziesięciu cenionych artystów, jak Przemysław Truściński, znany też pod pseudonimem "Trust" (tutaj m.in. praca "Wiedźmin"), który publikował w "Machinie", "Newsweeku", jest też kilkakrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi i dyrektorem artystycznym antologii komiksowej "44", opowiadającej o Po-wstaniu Warszawskim.

W ramach wystawy "Czas na komiks" swoje prace prezentuje też kolejny weteran polskiej młodej sceny komiksowej - Krzysztof Gawronkiewicz. Artysta doskonale znany jest fanom komiksu z wielokrotnie nagradzanej serii "Mikropolis", którą stworzył razem z Dennisem Wojdą. W BWA można oglądać m.in. jego pracę "1969" (rok urodzenia Gawronkiewicza), która jest przewrotnym autoportretem. Na wystawie przewrotności jest więcej. Kurator ekspozycji zadbał o różnorodność. Są więc na niej także prace m.in. Olafa Ciszaka, Krzysztofa Ostrowskiego, Adriana Madeja i Benedykta Szneidera. Ten ostatni artysta - 28-latek, obok Jakuba Rebelki ("Zakonnice zombie"), przedstawiciel najmłodszego pokolenia komiksiarzy, pokazuje na wystawie rysunek "Dis-integrator" - nieco nihilistyczną wizję naszej cywilizacji.

Zresztą wszystkie prace artystów komentują, przełamując często język komiksu, przemiany w kulturze masowej. Wystawa "Czas na komiks", która po wizytach w galeriach w Zielonej i Jeleniej Górze kończy swoje tournée we Wrocławiu, pokazuje najważniejszych rysowników współczesnego rodzimego "artystycznego" komiksu.

"Czas na komiks" w Studiu BWA (wt.-sob. godz. 16-19), ul. Ruska 46a.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Wystawa czynna do 5 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska