Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą z próchnicą i otwierają gabinety w szkołach

Małgorzata Moczulska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne SłAwomir Kowalski / Polska Press
Z najnowszych badań wynika, że 90 proc. dolnośląskich siedmiolatków ma próchnicę zębów. Świdnica będzie finansować m.in. badania i lakowanie zębów. - Nie możemy czekać na zapowiadane od lat programy ministerialne. Musimy działać sami - mówi prezydent miasta.

Próchnicę mają dziś niemal wszystkie dzieci (90 proc.) i nie można liczyć na to, że sytuacja się poprawi. Na rozwój choroby ma wpływ bowiem nie tylko zła higiena jamy ustnej, ale przede wszystkim jedzenie cukierków oraz picie gazowanych i słodkich napojów.

- Próchnicę trzeba bezwzględnie leczyć - mówią stomatolodzy. Tłumaczą, że choć mleczaki to zęby, które i tak wypadają, to nieleczona próchnica może się rozprzestrzeniać na stałe zęby, powodować owrzodzenia dziąseł, zaburzenia mowy, a nawet choroby układu nerwowego, alergie, zapalenie opon mózgowych i nerek.

Wiedzą o tym dobrze urzędnicy ze Świdnicy, którzy na program „Świdnica bez próchnicy” chcą wydać 300 tysięcy złotych i objąć nim ponad tysiąc uczniów.

Ciągłe obietnice...

- Dotychczas w naszym mieście nie prowadzono programów zdrowotnych dotyczących próchnicy, a biorąc pod uwagę alarmujące dane statystyczne uznałam, że czas najwyższy na konkretne i zdecydowane działania. Nie możemy czekać na zapowiadane od lat programy ministerialne. Będziemy wdrażać własny program dla dzieci w celu przeciwdziałania próchnicy. Jego działaniami objęte zostaną nie tylko dzieci, ale także ich rodzice i nauczyciele - mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Program obejmie dzieci z grup zerówkowych wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Będzie składał się z kampanii edukacyjnej, spotkań z rodzicami, wyposażenia dzieci w akcesoria (kubek, szczoteczka), badania diagnostyczne i lakowanie zębów.

Wałbrzych ma już efekty

W Wałbrzychu gabinety stomatologiczne wróciły do szkół podstawowych już dwa lata temu i widać tego efekty. Poziom próchnicy u dzieci w szkołach objętych profilaktyką zmniejszył się o kilkadziesiąt procent, podczas gdy wyjściowo miało ją około 95 procent młodych wałbrzyszan. Po uzyskaniu dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia, miasto dopłaca do gabinetów 400 - 550 tysięcy złotych rocznie.

W czerwcu uruchomione zostaną pierwsze gabinety stomatologiczne w szkołach podstawowych we Wrocławiu. Na początek opieką zostanie objętych 3,5 tysiąca uczniów z pięciu wrocławskich podstawówek. Miasto jednak nie kryje, że to dopiero początek i chce do programu włączyć kolejne szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska