Walcz z całym światem...

  Walcz z całym światem

  Materiał informacyjny

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Walcz z całym światem
  Gry sieciowe nie są wynalazkiem nowym – pierwowzory tego typu rozrywki powstawały już pod koniec lat siedemdziesiątych, na prywatnych serwerach, na długo przed powstaniem znanego nam Internetu. Mimo to producenci kładą na nie nacisk od niewielu lat.
  Walcz z całym światem

  Jeszcze kilkanaście lat temu najważniejszym trybem w grach był „tryb solowy”, dla pojedynczego gracza. Czasami – jeśli rodzaj rozgrywki na to pozwalał – wspólna gra przed jednym monitorem była możliwa za sprawą dzielonego ekranu lub systemu „gorących krzeseł” (ang. hot seats), w którym gracze zmieniali się co turę. Możliwości oferowane przez rozwój szerokopasmowego internetu miały dopiero nadejść.


  Gry – dziełem sztuki


  Początki wirtualnej rozgrywki charakteryzowały się tym, że studia tworzące gry były stosunkowo niewielkie; niektóre tytuły były wręcz pisane przez pojedynczych twórców. Dziś stworzenie gry spełniającej obecne standardy jest w pojedynkę niemożliwe – całe sztaby specjalistów pracują nad grafiką, muzyką, sztuczną inteligencją, fizyką i innymi elementami sprawiającymi, że z wirtualnej rozrywki jesteśmy w stanie czerpać pełnię przyjemności. Tym samym za wspaniałymi historiami idzie wyborna warstwa wizualna i niezwykłe udźwiękowienie. A może to za mało?


  Największym problemem, przed którym wciąż stają twórcy i gracze, jest problem sztucznej inteligencji, z którą możemy mierzyć się (lub wręcz przeciwnie: współpracować) w grach. Niestety, rozwój rynku gier nie spowodował jeszcze stworzenia takiej jednostki sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie skutecznie zastąpić prawdziwego gracza. Człowiek nadal bije na głowę wirtualnych przeciwników, a jeśli jest na odwrót, to najczęściej wynika to z „dopakowania” komputerowego oponenta i nie ma to wiele wspólnego z uczciwym pojedynkowaniem się.


  Sieciowe społeczności


  Zjawisko to zostało przez twórców zauważony dawno temu. Współcześnie obserwujemy coraz wyraźniejszy trend poświęcania uwagi głównie trybom sieciowym, te solowe traktując często po macoszemu (lub w ogóle usuwając je z gier, od samego początku kładąc nacisk na rozgrywki sieciowe). Gra najwyraźniej jest warta świeczki: producent kart graficznych (czyli jednego z najważniejszych akcesoriów gracza), firma Sapphire Technology, przeprowadził w 2015 roku badania, z których wynikało, że w Polsce gra około 13 milionów osób. To około 1/3 populacji kraju! Nietrudno wyobrazić sobie, jak rozległe mogą być społeczności zbudowane wokół sieciowych tytułów. Polska nie jest zresztą tak imponująca liczbowo jak azjatyckie społeczeństwa – tam niektóre gry stały się już obiektami kultu, a w Korei Południowej jedna z najsłynniejszych strategii czasu rzeczywistego, „StarCraft”, jest wręcz oficjalnym sportem narodowym. U nas s roku na rok sytuacja poprawia się także za sprawą dużych imprez branżowych, takich jak Game Arena w Poznaniu.


  Nietrudno domyślić się, że najważniejszym elementem wyposażenia każdego gracza pozostaje stabilne i szybkie łącze internetowe – każda gra sieciowa ze słabym łączem będzie prawdziwą udręką, gdy świetnie idący mecz lub pojedynek jest przerwany przez całkowity zanik połączenia. W tej sytuacji dobrze rozejrzeć się za najbardziej optymalną ofertą. Warto przemyśleć wybór najlepszej opcji internetu we Wrocławiu czyli światłowodu, który dziś oferowany jest – na przykład przez Orange – w cenach, w jakich jeszcze kilka lat temu mogliśmy otrzymać niezbyt szybkie połączenie po kablach telefonicznych.


  Pamiętajmy, że gry sieciowe wiążą się z uczestniczeniem w – mniej lub bardziej – rozbudowanej sieciowej społeczności. Pozwala to na wymianę interesujących materiałów lub poznanie ciekawych ludzi – w każdym z tych przypadków szybkie i dobre połączenie internetowe tylko umili nam wymianę poglądów z innymi graczami. A gry łączą ludzi – niemało jest historii małżeństw, które poznały się chociażby na… czatach popularnych sieciówek.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo