Wałbrzyszanom brakuje obwodnicy

Artur Szałkowski
Budowa obwodnicy w Szczawnie-Zdroju już się rozpoczęła
Budowa obwodnicy w Szczawnie-Zdroju już się rozpoczęła Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za cztery lata większe miasta w regionie wałbrzyskim ciężarówki będą omijać, więc zmniejszą się korki. Na dobre ruszyły już bowiem przygotowania lub budowy obwodnic. Od dawna czekają na nie mieszkańcy.

Na stronie internetowej walbrzych.naszemiasto.pl zapytaliśmy internautów, czego najbardziej brakuje im w Wałbrzychu. Aż 58 proc. osób zaznaczyło obwodnicę miejską. Głosującym dużo bardziej zależy na realizacji tej inwestycji niż na budowie w Wałbrzychu kina, basenu czy restauracji.

Na razie trwają prace nad dokumentacją techniczną upragnionej przez wałbrzyszan inwestycji. - Dokumentacja będzie obejmowała projekt budowlany i wykonawczy oraz materiały niezbędne do uzyskania decyzji administracyjnych, w tym zgodę na realizację inwestycji - wyjaśnia Joanna Wąsiel, rzeczniczka prasowa wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dokumentacja ma być opracowana do marca 2011 roku. Natomiast jeszcze w tym roku wrocławski oddział GDDKiA zapowiada złożenie wniosku o pieniądze na realizację tej inwestycji. Decyzja o ich przyznaniu (lub odmowie) ma być znana wiosną przyszłego roku. Jeśli będzie pozytywna, budowa drogi miałaby się rozpocząć w 2011 roku.

- Obwodnica musi zostać w końcu wybudowana, bo Wałbrzych ma tylko jeden główny ciąg komunikacyjny - mówi Piotr Michalski, kierowca z Wałbrzycha. - Wrocławska i Armii Krajowej są dziurawe i regularnie zakorkowane, a to nie ułatwia przejazdu przez miasto.

Kilka dni temu wrocławski oddział GDDKiA podpisał również umowę na opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Kłodzka. Ma ona połączyć drogi krajowe nr 8, 33 i 46. Obwodnica będzie poprowadzona po zachodniej stronie miasta. Natomiast po wschodniej powstanie łącznik z drogą krajową nr 46. Projekt obwodnicy Kłodzka będzie gotowy za 21 miesięcy. Natomiast rozpoczęcie jej budowy zaplanowano na pierwsze półrocze 2012 roku.

Bardziej zaawansowane są prace przy budowie obwodnicy Świdnicy. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła już przetarg na studium wykonalności. Droga będzie zaczynać się przed Słotwiną, na drodze krajowej nr 35, a kończyć już na budowanym łączniku Świdnicy z autostradą A4, za osiedlem Zawiszów. Jeszcze w tym roku ma zostać podpisany przetarg na budowę. Kierowcy pojadą obwodnicą już w przyszłym roku.

Również w 2011 roku gotowy ma być łącznik Świdnicy z autostradą A4. Odcinek dwupasmowej drogi połączy strefy ekonomiczne w Żarowie oraz w Świdnicy i poprzez drogę krajową nr 5 i węzeł Kostomłoty będzie prowadził do autostrady.

Na razie najbardziej cieszą się jednak mieszkańcy Szczawna-Zdroju. Tam budowa obwodnicy już trwa.

- Koszt inwestycji wynosi niespełna 29 mln zł - tłumaczy Beata Pelc z biura prasowego DSDiK. - Prace budowlane potrwają do końca listopada 2012 roku.

Współpraca MM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prawda
obszarów miejskich - we wrocławiu traktory, fadromy i inne maszyny samobieżne też są plagą i dopiero wybudowanie AOW wyeliminuje je z centrum
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie