Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Szkoły walczą już o uczniów

Elżbieta Węgrzyn
Trzecioklasiści z Zespołu Szkół Integracyjnych wymyślili komiks o rekrutacji do szkoły
Trzecioklasiści z Zespołu Szkół Integracyjnych wymyślili komiks o rekrutacji do szkoły fot. dariusz gdesz
Zamiast nudnych informatorów z zasadami rekrutacji, Zespół Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu wydał komiks: młodzi ludzie w luźnym dialogu opowiadają, co jest brane pod uwagę podczas rekrutacji. W ten sposób ma nadzieję szybciej i efektywniej dotrzeć do młodych ludzi.

Stworzenie komiksu zaproponowali sami uczniowie - trzecioklasiści z gimnazjum. Postacie komiksu tłumaczą m.in., jak składać dokumenty do szkoły średniej - mówi Barbara Malinowska, doradca zawodowy w Zespole Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.

Komiks dostępny jest na stronie internetowej ZSI i każdy może go w każdej chwili zobaczyć. Nad całością czuwali gimnazjaliści, więc można być pewnym, że zadbali o to, by "nie było obciachu", a ich rówieśnikom odpowiadał język.

Ale w ZSI kandydatom pomaga nie tylko komiks. Mogą liczyć na spotkanie z profesjonalistą Barbarą Malinowską, doradcą zawodowym. - Pomaga świadomie wybrać drogę kształcenia, np. odpowiednie liceum czy inną szkołę - mówi Jolanta Znamirowska, dyrektor ZSI.

Gimnazjaliści mogą też korzystać z aktualizowanej strony internetowej i wycieczek, podczas których poznają różne zawody. - Organizujemy też targi zawodów, warsztaty i konkursy, skłaniamy też młodzież do uczestnictwa w dniach otwartych lokalnych szkół średnich - dodaje doradca.
W atrakcyjny sposób o uczniów zabiegają jednak wszystkie szkoły. Zmusza do tego sytuacja. Ocenia się, że liczba uczniów będzie spadać do 2014 roku. W samym powiecie wałbrzyskim z roku na rok liczba absolwentów gimnazjum maleje o około sto osób. Wałbrzyskie licea prześcigają się więc w pomysłach na nowe kierunki. - Na uczelniach trwa boom na kierunki ścisłe oraz biologię. Dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć nowy kierunek matematyczno-chemiczny. Myślimy o jednej klasie, ale jeśli będzie zapotrzebowanie, to dwie - wylicza Robert Wróbel, dyrektor II LO w Wałbrzychu.
Szkoła utrzymuje również ścisły kontakt z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem w Poznaniu. Zdecydowano się też na warsztaty robotyki, naukę języka japońskiego oraz kierunki humanistyczne.
- Proponujemy uczniom rozwijające zajęcia artystyczne, dziennikarskie i edukacji społeczno-prawnej - dodaje Wróbel.

Szkoły prześcigają się w pomysłach. Dla uczniów płyną z tego korzyści

Szkoły, które wcześniej wprowadziły zmiany, nie mają problemu z naborem. - Kierunki: logistyk i mechatronik są od lat popularne w naszym technikum oraz w szkole policealnej. Młodzież wybiera też specjalność: technik pojazdów samochodowych - mówi Iwona Hnatiuk, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.

W powiecie dzierżoniowskim postawili za to na sport. Tam ruszają właśnie klasy sportowe. Coś odpowiedniego znajdą dla siebie również ci, którzy chcieliby pracować w kuchni i restauracji. Otwierane są bowiem kierunki gastronomiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska