Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Mogą zbadać podziemia Książa

SIYA
Pohitlerowskie sztolnie zamku Książ w Wałbrzychu przestaną być wreszcie niedostępną i pilnie strzeżoną strefą naukowców. Kierownictwo spółki Zamek Książ, która należy do gminy Wałbrzych, oraz Polska Akademia Nauk zawarły porozumienie w sprawie podziemi pod zamkiem.

Projekt o nazwie "Nauka i tajemnice" zakłada wnikliwe zbadanie podziemi, by zweryfikować narosłe wokół nich mity i legendy.

Mówią one między innymi o ukrytych przez hitlerowców skarbach, cudownej broni - wunderwaffe, lub o ważnych dokumentach, np. archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, którego do dziś nie odnaleziono.

Badacze mają sprawdzić, czy w podziemiach są ukryte jakieś pomieszczenia, do których dziś nie ma dostępu. W ramach wspólnego projektu w Książu będzie też realizowany program edukacyjny dla młodzieży szkolnej. Lekcje na zamku będą poświęcone np. wyjaśnianiu zastosowania wyników badań prowadzonych w podziemiach przez instytuty geofizyki oraz badań kosmicznych PAN. Uczniowie dowiedzą się więc, jakie znaczenie ma praca naukowców w Wałbrzychu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska