Wałbrzych: Mniej chemikaliów wjedzie do Mo-Bruku

Artur Szałkowski
Na składowisko przy ul. Górniczej w Wałbrzychu trafiają m.in. odpady zawierające azbest
Na składowisko przy ul. Górniczej w Wałbrzychu trafiają m.in. odpady zawierające azbest Fot. Dariusz Gdesz
Składowisko niebezpiecznych odpadów w Wałbrzychu nie zostało zamknięte.

Składowisko niebezpiecznych odpadów, gdzie trafia m.in. azbest, pozostanie niemal w centrum Wałbrzycha. Marszałek województwa dolnośląskiego zezwolił na funkcjonowanie składowiska firmy Mo-Bruk przy ul. Górniczej. Nie podoba się to okolicznym mieszkańcom, którzy domagają się zamknięcia placówki.

- Najgorzej jest w upalne dni. Smród, jaki roznosi się ze składowiska, jest wówczas nie do zniesienia - mówi Marek Jagiełło, który mieszka w pobliżu. - Staliśmy się śmietniskiem Europy, zwożone są tu odpady nawet z Anglii i Irlandii. Najgorsze jest jednak to, że mieszkający w pobliżu ludzie coraz częściej cierpią na choroby dróg oddechowych.

Na początku czerwca 2010 r. teren składowiska wizytowali przedstawiciele wydziału środowiska urzędu marszałkowskiego. Właściciel firmy Mo-Bruk zabiegał bowiem o zmianę posiadanego od prawie trzech lat pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie działalności. Wszystko w związku z koniecznością dostosowania się do nowych przepisów Unii Europejskiej w sprawie gospodarowania odpadami.

Urzędnicy nie stwierdzili nieprawidłowości, które kwalifikowałyby składowisko do zamknięcia. Wprowadzili jednak szereg ograniczeń w jego funkcjonowaniu i nie zezwolili na wnioskowane rozszerzenie jego działalności.

- Zmniejszona o 61 pozycji została lista rodzajów odpadów przeznaczonych do składowania - wyjaśnia Piotr Błaszkow, dyrektor wydziału środowiska urzędu marszałkowskiego. - Z 210 tys. ton do 120 tys. ton rocznie zmniejszono również ilość odpadów, które będzie można przetwarzać w zakładzie recyklingu na terenie składowiska.

Na składowisko nie będą mogły już trafiać między innymi: odpady skalne z górnictwa miedzi, cynku i ołowiu, osady z zakładowych oczyszczalni ścieków, odpady zawierające farby drukarskie, zużyte opony, usunięte tynki, tapety i okleiny. Urzędnicy wydziału środowiska urzędu marszałkowskiego nie zezwolili również, by na składowisko trafiły pyły i inne odpady z gazów odlotowych oraz odpady nieulegające biodegradacji.

Urzędnicy odmówili także zatwierdzenia nowej instrukcji eksploatacji składowiska odpadów z wydzieloną w obecnym miejscu kwaterą, przeznaczoną do składowania odpadów z azbestem.
- Nie zgadzam się z tą decyzją i odwołałem się już od niej do Ministerstwa Środowiska - mówi Józef Mokrzycki, właściciel firmy Mo-Bruk.

Władze Wałbrzycha bezradnie rozkładają ręce
Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego stulecia obecny teren składowiska odpadów niebezpiecznych przy ul. Górniczej był obszarem kopalni Wałbrzych. W związku z likwidacją miejscowych zakładów wydobywczych, teren został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy. Ten odsprzedał go właścicielowi firmy Mo-Bruk, który utworzył w tym miejscu składowisko odpadów niebezpiecznych. Jego lokalizacji sprzeciwiają się nie tylko mieszkańcy, ale i władze Wałbrzycha. Jak same przyznają, mają jednak niewielki wpływ na jego funkcjonowanie.

- Właściciel składowiska dysponuje wszystkimi wymaganymi zezwoleniami, nie zalega również z opłatami z tytułu podatków - mówi Ewa Frąckowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Wałbrzycha. - Jedyne, co możemy zrobić, to wnioskować do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o przeprowadzanie regularnych kontroli na terenie składowiska odpadów niebezpiecznych przy ul. Górniczej.

Czy składowiska odpadów powinny działać na obszarach miast? Komentuj!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie