Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Gimnastykują się w klasie

Artur Szałkowski
Od miesiąca Mieroszów ma nowoczesny obiekt sportowy
Od miesiąca Mieroszów ma nowoczesny obiekt sportowy Fot. Dariusz Gdesz
W Wałbrzychu dzieci nie mają gdzie ćwiczyć. Okoliczne gminy na potęgę budują sale gimnastyczne.

Gmina Szczawno-Zdrój wyłoniła projektanta nowej siedziby miejscowego gimnazjum, z nowoczesną salą gimnastyczną i basenem. Projekt ma być gotowy do końca września 2011 roku. Wtedy też ruszą pierwsze prace budowlane.

- Wartość inwestycji poznamy po sporządzeniu kosztorysu - mówi Urszula Burek, zastępca burmistrza Szczawna--Zdroju. - Na razie na jej realizację przeznaczyliśmy 7 mln zł z nadwyżki budżetowej.

Nowa siedziba gimnazjum zostanie wybudowana przy ul. Słonecznej, obok modernizowanego właśnie kompleksu piłkarsko-lekkoatletycznego i odkrytego basenu. Budynek szkoły będzie połączony korytarzami z halą sportową i basenem. Ma też posiadać boisko z programu Orlik 2012. Oddanie do użytku zaplanowano na początku 2013 roku.

Wizji komfortowych warunków do nauki i uprawiania sportu mogą szczawieńskim gimnazjalistom tylko pozazdrościć uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałbrzychu, która jest położona w sąsiadującej z uzdrowiskiem dzielnicy Biały Kamień. Tam nie ma nawet sali gimnastycznej. Kiedy jest zimno, lekcje wuefu odbywają się w zaadaptowanych klasach lub niewielkiej sali gimnastycznej położonego kilkaset metrów dalej Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Władze miasta od lat mówią o wybudowaniu szkolnej sali gimnastycznej. Na obietnicach jednak sprawa się kończy...

- Przygotowaliśmy wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Został wysoko oceniony, ale zabrakło funduszy na jego realizację - wyjaśnia Ewa Frąckowiak, rzeczniczka prezydenta Wałbrzycha. - Dlatego zamierzamy przenieść szkołę podstawową do budynku po szkole zawodowej przy ul. Andersa, który ma własną salę gimnastyczną.

Budynek wymaga jednak gruntownego remontu, którego wartość jest szacowana na około 4 mln zł. Na razie gmina dysponuje jedynie dokumentacją inwestycji. Według wstępnych planów remont miałby zostać wykonany w 2011 roku. Miasto planuje pozyskać na ten cel fundusze z zewnątrz.
Jak tego dokonać, pokazują przykłady z mniejszych niż Wałbrzych gmin powiatu wałbrzyskiego. W ubiegłym miesiącu nowoczesne przyszkolne obiekty sportowe oddano do użytku w Walimiu oraz w Mieroszowie. Hala sportowa w Walimiu kosztowała blisko 5,5 mln zł.

Gmina sfinansowała zadanie tylko w 30 proc., pozostałe pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Hala i boiska w Mieroszowie kosztowały prawie 2 mln euro. To 85 proc. inwestycji. Dofinansowanie również zostało pozyskane z funduszy Unii Europejskiej.

Podyskutuj na forum:
Jak oceniasz stan obiektów sportowych położonych na terenie Wałbrzycha?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska