Wałbrzych: Firmy spełnią setki marzeń

Sylwia Królikowska
Łukasz, Katarzyna i Błażej z Wałbrzyskiego Stowarzyszenia zachęcają do udziału w akcji
Łukasz, Katarzyna i Błażej z Wałbrzyskiego Stowarzyszenia zachęcają do udziału w akcji Fot. Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Ewa Matys ma trójkę dzieci. Wychowuje je sama, pracuje, ale przyznaje, że nie może sobie pozwolić na wszystko.

- Wyjazdy do kina czy na wycieczki to dla mnie potężny wydatek. Dlatego, niestety, większość wakacji spędzamy u rodziny, a kino zastępujemy filmami przed telewizorem z samodzielnie uprażoną kukurydzą - mówi pani Ewa.

W Wałbrzychu, jak i wielu innych miastach, jest ogromna grupa mieszkańców, których nie stać na korzystanie z różnych dóbr, dostępnych dla tych, którzy mają grubsze portfele. Niestety, często za tym idzie to, że biedniejsze dzieci nie są posyłane do dobrych szkół, źle się uczą. - Takie podejście skutkuje tym, iż często już kilkunastoletnie dziecko uznaje, że nic w życiu nie osiągnie i zamyka się w sobie. Nie jest otwarte na ludzi - tłumaczy Dorota Podolska, pedagog.

Młodzież z Wałbrzycha chce uświadamiać rówieśnikom, że wcale nie musi tak być i że wiele zależy od nich samych.

W przekonaniu młodych, że tak jest, ma pomóc projekt "Klucz to nie wykluczać" realizowany przez Wałbrzyskie Stowarzyszenie Młodzieży przy współpracy Urzędu Miejskiego i Przedsiębiorstwa Zamek Książ.

Jednak lista partnerów ma się wydłużać. Na to liczy WSM, które realizuje projekt w Wałbrzychu.
- Przygotowania trwały już od kilku miesięcy. Teraz liczymy, że do programu przyłączy się jak najwięcej osób - mówi Łukasz Hoppe ze Stowarzyszenia.

Projekt przewiduje bowiem utworzenie Funduszu Wsparcia, z którego będą mogły korzystać najuboższe dzieci. A pieniądze będą na niego przeznaczać firmy i różne instytucje w regionie.

- Poprosiliśmy dyrektorów szkół, żeby zastanowili się i wybrali po kilkoro uczniów z ich placówek, którzy potrzebują pomocy i dostarczyli nam informację, co jest najbardziej potrzebne - mówi Katarzyna Matuła z WSM. Jak dodaje, lista potrzebujących ma być anonimowa. - Nie chcemy, żeby te dzieci czuły się źle z tym, że znalazły się na takiej liście - wyjaśnia.

Kiedy już powstanie spis potrzeb, firmy, instytucje lub osoby prywatne będą mogły zrealizować konkretne zapotrzebowanie.

- Będziemy sami prosić sponsorów o wsparcie, mamy jednak nadzieję, że z czasem zaczną się zgłaszać do nas - mówią młodzi wałbrzyszanie.

Potrzeby dzieci mogą być różne - korepetycje, komputer, przybory szkolne, ubrania. Najważniejsze, by wybrać to, co rzeczywiście jest potrzebne.

Osoby, które wesprą dzieci, mają szansę na zdobycie tytułu Darczyńcy Roku. Niezależnie od tego każda osoba, która uczestniczyła w programie pomocy, dostanie również pamiątkową tabliczkę i znajdzie się na billboardzie promującym projekt.

Fundusz to jednak tylko jeden z elementów projektu. Bardzo ważne są też warsztaty, jakie będą organizowane we wszystkich szkołach, które przyłączą się do programu.

- Będą dotyczyły wykluczenia i tego, czy rzeczywiście jest taka grupa, która jest na nie skazana - tłumaczy Błażej Puziak ze Stowarzyszenia.

Projekt rusza we wrześniu. Z WSM (plac Kościelny 4/3 w Wałbrzychu) można kontaktować się pod numerem telefonu: 74-844-42-92.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie