Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Bezrobotni znajdą pracę w Victorii

Artur Szałkowski
Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria
Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria Dariusz Gdesz
Wałbrzyszanie z zawodem handlowca lub pokrewnym są obecnie najpilniej poszukiwaną grupą na lokalnym rynku pracy. Największy wpływ na taką sytuację ma bez wątpienia wybudowanie pierwszej w mieście galerii handlowej Victoria. Jej otwarcie odbędzie się 16 października.

- Według naszych szacunków, w galerii Victoria zatrudnionych będzie około 1300 osób - mówi Paul Kuśmierz, pełnomocnik inwestora. - Najwięcej znajdzie pracę bezpośrednio w branży handlowej. Będzie tu około 130 sklepów i hipermarkety.

Zatrudnione zostaną również osoby do obsługi ulokowanego w galerii kina z siedmioma salami projekcyjnymi na około 1800 miejsc oraz do sprzątania i ochrony obiektu. Pojawienie się na lokalnym rynku tak dużego pracodawcy ma już odzwierciedlenie w spadku stopy bezrobocia.

- Na koniec czerwca stopa bezrobocia wynosiła w powiecie wałbrzyskim 17,7 procent. Bez pracy pozostawało około 12 tysięcy osób - wyjaśnia Jolanta Glapiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. - Tymczasem, według danych z końca sierpnia, w powiecie ubyło ponad 500 bezrobotnych.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu podkreślają, że wpływ na spadek bezrobocia ma bez wątpienia tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze handlu i usług. Dlatego dla osób zarejestrowanych w wałbrzyskim pośredniaku organizowane są regularnie kursy i szkolenia związane z tą branżą.

- Chcemy, by osoby poszukujące pracy, posiadały jak najwyższe kwalifikacje - tłumaczy Renata Wierzbicka, zastępca naczelnika wydziału pośrednictwa pracy w PUP w Wałbrzychu. - Dlatego w trakcie jednego szkolenia jego uczestnik może ukończyć równocześnie np. kurs obsługi kas fiskalnych, magazyniera i przedstawiciela handlowego.

W wałbrzyskim pośredniaku jest obecnie około 60 ofert pracy dla handlowców oraz pracowników pokrewnych branż. Wobec blisko 900 osób szukających pracy w tym sektorze, to na razie niewiele. Ale liczba ofert pracy dla handlowców powinna systematycznie rosnąć. O tym, ile znajdzie się miejsc, mamy się przekonać na koniec września. Lepiej płatne etaty w galerii Victoria skusiły bowiem wielu pracowników działających już w mieście hipermarketów. Systematycznie zaczynają one już przekazywać do Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu zapotrzebowania na konkretne stanowiska pracy. Zazwyczaj chodzi o specjalistów, np. z działów mięsno-wędliniarskich.

Galeria Victoria rozpocznie działalność 16 października. Dlatego większość działających w niej punktów handlowych lub usługowych podpisze umowy ze swoimi pracownikami dopiero z początkiem miesiąca. Z tego powodu, dopiero pod koniec września będzie wiadomo, ile dokładnie miejsc pracy zyskał Wałbrzych w sektorze handlu i usług.

Wówczas okaże się również, ilu bezrobotnych wyrejestrowało się z urzędu pracy, oraz ile wakatów pozostało do zagospodarowania w wałbrzyskich hipermarketach.

Ludzie znajdują etaty w coraz liczniejszych sklepach

Symptomy końca spowolnienia gospodarczego zaczęły być odczuwalne w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park". W porównaniu z ubiegłym rokiem, w WSSE odnotowano wzrost wydatków inwestycyjnych. W pierwszym półroczu wyniosły o ponad 652 mln zł więcej niż przed rokiem. Na samym terenie Wałbrzycha przedsiębiorcy zainwestowali blisko 32 mln zł. W fabrykach działających na terenie 40 podstref Invest-Parku powstało 1,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Z tego 90 osób znalazło zatrudnienie w wałbrzyskich fabrykach. Wydanych zostało również 20 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności w WSSE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska