Wałbrzych: Bezrobotni znajdą pracę w Victorii

Artur Szałkowski
Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria
Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Wałbrzyszanie z zawodem handlowca lub pokrewnym są obecnie najpilniej poszukiwaną grupą na lokalnym rynku pracy. Największy wpływ na taką sytuację ma bez wątpienia wybudowanie pierwszej w mieście galerii handlowej Victoria. Jej otwarcie odbędzie się 16 października.

- Według naszych szacunków, w galerii Victoria zatrudnionych będzie około 1300 osób - mówi Paul Kuśmierz, pełnomocnik inwestora. - Najwięcej znajdzie pracę bezpośrednio w branży handlowej. Będzie tu około 130 sklepów i hipermarkety.

Zatrudnione zostaną również osoby do obsługi ulokowanego w galerii kina z siedmioma salami projekcyjnymi na około 1800 miejsc oraz do sprzątania i ochrony obiektu. Pojawienie się na lokalnym rynku tak dużego pracodawcy ma już odzwierciedlenie w spadku stopy bezrobocia.

- Na koniec czerwca stopa bezrobocia wynosiła w powiecie wałbrzyskim 17,7 procent. Bez pracy pozostawało około 12 tysięcy osób - wyjaśnia Jolanta Glapiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. - Tymczasem, według danych z końca sierpnia, w powiecie ubyło ponad 500 bezrobotnych.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu podkreślają, że wpływ na spadek bezrobocia ma bez wątpienia tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze handlu i usług. Dlatego dla osób zarejestrowanych w wałbrzyskim pośredniaku organizowane są regularnie kursy i szkolenia związane z tą branżą.

- Chcemy, by osoby poszukujące pracy, posiadały jak najwyższe kwalifikacje - tłumaczy Renata Wierzbicka, zastępca naczelnika wydziału pośrednictwa pracy w PUP w Wałbrzychu. - Dlatego w trakcie jednego szkolenia jego uczestnik może ukończyć równocześnie np. kurs obsługi kas fiskalnych, magazyniera i przedstawiciela handlowego.

W wałbrzyskim pośredniaku jest obecnie około 60 ofert pracy dla handlowców oraz pracowników pokrewnych branż. Wobec blisko 900 osób szukających pracy w tym sektorze, to na razie niewiele. Ale liczba ofert pracy dla handlowców powinna systematycznie rosnąć. O tym, ile znajdzie się miejsc, mamy się przekonać na koniec września. Lepiej płatne etaty w galerii Victoria skusiły bowiem wielu pracowników działających już w mieście hipermarketów. Systematycznie zaczynają one już przekazywać do Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu zapotrzebowania na konkretne stanowiska pracy. Zazwyczaj chodzi o specjalistów, np. z działów mięsno-wędliniarskich.

Galeria Victoria rozpocznie działalność 16 października. Dlatego większość działających w niej punktów handlowych lub usługowych podpisze umowy ze swoimi pracownikami dopiero z początkiem miesiąca. Z tego powodu, dopiero pod koniec września będzie wiadomo, ile dokładnie miejsc pracy zyskał Wałbrzych w sektorze handlu i usług.

Wówczas okaże się również, ilu bezrobotnych wyrejestrowało się z urzędu pracy, oraz ile wakatów pozostało do zagospodarowania w wałbrzyskich hipermarketach.

Ludzie znajdują etaty w coraz liczniejszych sklepach

Symptomy końca spowolnienia gospodarczego zaczęły być odczuwalne w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park". W porównaniu z ubiegłym rokiem, w WSSE odnotowano wzrost wydatków inwestycyjnych. W pierwszym półroczu wyniosły o ponad 652 mln zł więcej niż przed rokiem. Na samym terenie Wałbrzycha przedsiębiorcy zainwestowali blisko 32 mln zł. W fabrykach działających na terenie 40 podstref Invest-Parku powstało 1,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Z tego 90 osób znalazło zatrudnienie w wałbrzyskich fabrykach. Wydanych zostało również 20 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności w WSSE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie