Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjni przemytnicy. Nie uwierzycie, co turyści potrafią mieć w swoich bagażach [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Co potrafią przywieźć turyści z podróży? Kliknij w zdjęcie i zobacz w galerii - posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej.
Co potrafią przywieźć turyści z podróży? Kliknij w zdjęcie i zobacz w galerii - posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej. Krajowa Administracja Skarbowa
Wiele osób w okresie ferii zimowych decyduje się na chwilę odpoczynku i relaksu za granicą. Niestety, część z podróżników czeka niemiłe zaskoczenie podczas granicznej kontroli. Jakich pamiątek nie można przywozić z zagranicy? Zobaczcie w naszej galerii, co przemycają mniej lub bardziej świadomi turyści. Oto najciekawsze rzeczy zatrzymane w ostatnim czasie przez Krajową Administrację Skarbową.

Wystarczy, że zabierzemy ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszelkę chronionego gatunku i po urlopie zamiast do pracy, możemy trafić do więzienia. Nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Mówi o tym Konwencja Waszyngtońska (w skrócie CITES). Została sporządzona w 3 marca 1973 r. w Waszyngtonie i jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Ochrona odbywa się poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu egzotycznymi okazami.

Jak informuje nas dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa, zajmująca się m.in. kontrolą przejść granicznych, takich przypadków rocznie potrafi być dziesiątki tysięcy. Tylko w 2021 r. KAS w całej Polsce zatrzymała 20,9 tys. okazów CITES. W tym 1572 żywe zwierzęta i 18,5 tys. medykamentów medycyny azjatyckiej.

- W walizkach turystów można znaleźć skóry ze zwierząt, kość słoniową, koralowce, muszle, ale również różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Często wśród przejętych pamiątek są wypchane zwierzęta, takie jak duże koty lub krokodyle. Czasami można znaleźć rzadkie okazy typu kolce jeżozwierza, zęby z aligatorów, czy też zęby hipopotamów. Kupowanie takich pamiątek z chronionych zwierząt i roślin, to nie tylko przykładanie ręki do ich cierpienia i wymierania całych gatunków. To również przestępstwo, za które grozi nam wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata okazu – tłumaczy Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Turyści mogą być nieświadomi, że robią coś nielegalnie, bo chronionych gatunków zwierząt i roślin jest kilkadziesiąt tysięcy.

- Przed wyjazdem za granicę sprawdźmy, na jakie kłopotliwe pamiątki warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie podatki.gov.pl oraz stronach ambasad poszczególnych krajów. Jednak najlepiej będzie, jeśli zrezygnujemy z zakupu przedmiotów wykonanych ze zwierząt – radzi Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Oprócz wysokich kar, przewożenie nielegalnych pamiątek stwarza potężne zagrożenie dla środowiska i warunki do rozwoju nielegalnego handlu. Przykładowo rafa w Morzu Śródziemnym już teraz jest zdewastowana, a chronione zwierzęta poławiane, aby pozyskać z nich modne muszle.

Co ciekawego zatrzymali na granicy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej? To m.in. skóry aligatorów, żywe papugi czy nawet… czaszka pawiana! Zobacz w galerii przechwycone rzeczy, klikając przycisk poniżej. Pod każdym ze zdjęć znajdziesz krótki opis, w jakiej sytuacji doszło do zarekwirowania nielegalnych „pamiątek”.

POLECAMY TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska