Wakacyjne zwyczaje Polaków

Materiał partnera zewnętrznego
Udostępnij:
Z roku na rok coraz większa grupa naszych rodaków wyjeżdża na wakacje. Jakie miejsca preferują Polacy, ile zamierzają wydać na wakacje w 2017 roku – warto się temu przyjrzeć.

Wakacyjny boom trwa

W ostatnich latach systematycznie rośnie grupa Polaków, która wyjeżdża na wakacje. To spowodowane jest nie tylko rosnącymi zarobkami naszych rodaków i coraz większą mobilnością, ale także coraz większymi możliwościami w tym zakresie. W chwili obecnej nie ma chyba miejsca na świecie, do którego nie można by było wykupić wycieczki w biurze podróży lub nawet pojechać we własnym zakresie. Jednak pomimo zmian społeczno – ekonomicznych, jakie zaszły w Polsce na przełomie wieków, wciąż jest duża rzesza naszych obywateli, która z wielu powodów rezygnuje z jakichkolwiek planów wakacyjnych. Jak wynika z badania firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance 35 procent Polaków, nigdzie nie pojedzie z powodu złej sytuacji finansowej. 27 procent ma inne obowiązki, a 17 procent z powodu choroby musi pozostać w domu. Patrząc na te i podobne badania z lat poprzednich, trzeba stwierdzić, że od lat niezmiennie najwięcej Polaków zostaje w domu z powodów finansowych. Mimo że dzisiaj na wakacje można pojechać na kredyt. Można skorzystać z pożyczki pozabankowej, takiej jak choćby oferuje firma Profi Credit lub po prostu ze sprzedaży ratalnej, którą prowadzi większość biur podróży.

Polacy za granicą

Splot wielu okoliczności, a przede wszystkim spadek cen biletów lotniczych (samolot to po samochodzie ulubiony środek transportu podczas wyjazdów wakacyjnych), sprawił, że coraz większa grupa naszych rodaków spędza wakacje za granicą. Dzisiaj, gdy nie ma żadnych barier politycznych, jesteśmy bardziej skłonni jechać na drugi kontynent niż koniec Polski. Preferencje wakacyjne Polaków, tak jak i wielu obywateli Europy zmieniły się nieco na przestrzeni ostatnich lat. Nie wynika to ze znużenia niektórymi krajami i regionami, ale raczej ze zmian, jakie zaszły w tych miejscach i wynikających z tego zagrożeń. Tak wygląda pierwsza dziesiątka miejsc za granicą, w których Polacy zamierzają odpoczywać w roku 2017:

1. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie (14%)
2. Chorwacja (14%)
3. Grecja (11%)
4. Włochy (11%)
5. Wielka Brytania (5%)
6. Francja (5%)
7. Niemcy (5%)
8. Bułgaria (4%)
9. Węgry (3%)
10. Portugalia (3%)

W porównaniu z rokiem poprzednim w pierwszej dziesiątce nie znalazły się Egipt i Turcja. Strach przed zamachami terrorystycznymi skutecznie odstraszył, nie tylko naszych rodaków, ale także obywateli UE, od wypoczynku w tych krajach.

Finansowe deklaracje Polaków

Mimo rosnący zarobków, Polacy i tak w porównaniu z innymi obywatelami Europy nie dysponują tak dużymi możliwościami finansowymi, jak oni. Największa grupa zagranicznych turystów (18 procent) deklaruje, że wyda na wakacje pomiędzy 2500 – 3000 złotych na osobę. Tylko 5 procent na ten cel planuje przeznaczyć ponad 6500 zł na osobę. Polacy pozostający w kraju najczęściej zmierzają spędzić wakacje za 1000 – 1500 zł na osobę (60 procent). Polacy za wakacje nie lubią przepłacać. Wybierają bardzo często kraje, gdzie koszty życia są tylko nieznacznie większe niż w Polsce. Lubią także wszelkiego rodzaju promocje i wyprzedaże. Wielu chcąc „upolować” jakieś atrakcyjne wakacje w ciepłych krajach, za zakup zabiera się już pod koniec poprzedniego roku. Robi to tak, ponieważ w początkowej fazie sprzedaży biura oferują bardzo atrakcyjne warunki. Im dłużej będziemy czekać, tym więcej zapłacimy. Wczesny zakup wczasów czy wycieczki to oczywiście duża oszczędność, jednak wiąże się to koniecznością posiadania gotówki wiele miesięcy przed wakacjami, praktycznie, wtedy, kiedy dopiero wróciliśmy z poprzedniego urlopu. Jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki w jednej z firm pozabankowych.

Wakacje na kredyt

Banki i firmy pozabankowe w okresie wakacyjnym obserwują nasilone zainteresowanie Polaków kredytami i pożyczkami w związku z chęcią sfinansowania wczasów, nie tylko tych zagranicznych. To dobre i dość atrakcyjne rozwiązanie. Jeśli jednak zdecydujemy się na finansowe wsparcie, to powiniśmy uważać na oprocentowanie, nierzadko jest ono wyższe niż w innych porach roku. Warto skorzystać choćby z pewnych wakacyjnych akcji, jakie organizują firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych. Nawet jeśli taka promocyjna pożyczka będzie wyżej oprocentowana niż tradycyjny kredyt bankowy, to i tak jest to oferta, która ma szansę zyskać większe zainteresowanie na rynku. Wynika to z faktu dostępności. Z tego rodzaju pożyczek mogą skorzystać osoby, które mają już zaciągnięty jakiś kredyt lub posiadają negatywną historię kredytową. Taką pożyczką jest właśnie oferta Rapida Money. Mimo że firma wymaga przy każdej pożyczce poręczyciela, to dostępna jest ona nawet dla osób bezrobotnych. Finansowanie wakacji przy pomocy kredytów i pożyczek to sprawa bardzo popularna i w ostatnim czasie bardzo modna. Tym bardziej, że firmy pozabankowe udzielają pożyczek w kwocie do 25 000 złotych, a maksymalny okres spłaty wynosi 48 miesięcy. To wystarczy, aby pojechać na koniec świata.

Podsumowanie

Preferencje wakacyjne Polaków ulegają zmianom. Coraz większa grupa osób planuje skorzystać z pomocy biura podróży i planuje wyjazd za granicę. Choć na razie nie dysponujemy jeszcze tak dużymi możliwościami finansowymi, jak inni Europejczycy, to nie chcemy pozostawać na wakacje w Polsce i coraz częściej sięgamy po pożyczki pozabankowe w tym celu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska