Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna choroba. Bakterie salmonelli i gronkowca atakują latem

Bogumiła Nehrebecka
123rf
Zamiast odpoczywać i cieszyć się słońcem, wielu z nas właśnie w czasie wakacji przesiaduje w ...toalecie. Wymioty i biegunka to objawy zatrucia pokarmowego. Wywołują je bakterie, które do życia potrzebują wysokiej temperatury. Zaczynają nas masowo atakować w maju, a kończą natarcie w październiku.

Kiedy jedna potrawa zaszkodzi co najmniej trzem osobom mamy do czynienia z tzw. ogniskiem zatrucia. Do zbiorowych zachorowań dochodzi najczęściej w domach, a nie w cukierniach, stołówkach czy szpitalach. To przede wszystkim efekt domowych komunijnych przyjęć i innych rodzinnych uroczystości oraz niedzielnych obiadów. W zestawie podawanych na stół potraw były prawdopodobnie te, które szczególnie „upodobały sobie” groźne pałeczki salmonelli: ciasta z kremami, lody, naleśniki, sałatki jarzynowe z majonezem własnego wyrobu, pasty z serów lub jaj, wędliny, kaszanki, pasztety, drobiowe galaretki, tatar, metka. Już po ośmiu godzinach albo po dwóch dobach zatrutych biesiadników zaczyna boleć brzuch i głowa, następuje ostry nieżyt żołądka i jelit, której efektem jest biegunka i wymioty, a potem odwodnienie organizmu i ogólne osłabienie.

Myj ręce!

Podobne objawy towarzyszą zatruciu gronkowcem –bóle brzucha, biegunka, wymioty, bóle mięśniowo-stawowe i w tym przypadku bardzo wysoka gorączka. Przyczyną zatrucia gronkowcem są przede wszystkim skażone surowce (mięso, mleko). Gronkowca może nam przekazać także ktoś, kto jest jego nosicielem (cierpiący na nieżyt gardła, nosa, ropne zmiany na skórze lub błonach śluzowych). Bakteria przenosi się na pokarmie, z którym styka się chora osoba. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk, kuchennych sprzętów, blatów itp. Gronkowiec jest bardzo groźny zwłaszcza dla dzieci, osób osłabionych i starszych. Może bowiem doprowadzić do tragicznego spadku ciśnienia i stanów zapaści.

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała dekalog, zwany dziesięcioma złotymi regułami, których przestrzeganie chroni nas przed zatruciami pokarmowymi.

1. Wybieramy potrawy poddawane bezpiecznej obróbce ( a nie spożywane na surowo tak jak np. tatar, oraz kupujemy np., mięso nie na targowiskach a w sklepach, a lody czy hamburgery nie na ulicznych stoiskach i w budkach tylko w cukierniach lub restauracjach)
2. Dokładnie gotujemy i smażymy.
3. Spożywamy posiłki bezpośrednio po ugotowaniu.
4. Zachowujemy ostrożność w przechowywaniu potraw (nie w szafce a w lodówce).
5. Dokładnie ponownie podgrzewamy i zagotowujemy potrawy, które zostały przygotowane dzień wcześniej ( nie zamrażamy ponownie już odmrożonych potraw)
6. Unikamy kontaktu surowców z gotowanymi produktami (w lodówce - surowe mięso nie może być położone na salaterce z sałatką jarzynową)
7. Bardzo często myjemy ręce.
8. Bardzo często myjemy wszelkie powierzchnie w kuchni i sprzęt kuchenny ( np. deskę do krojenia).
9. Chronimy żywność przed owadami, gryzoniami i innymi zwierzętami.
10.Używamy tylko bezpiecznej wody ( a nie np. z płytkiej studni).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska