Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe: już skorzystasz z szybkiej ulgi w spłacie hipoteki [3.08.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zdaniem Jarosława Sadowskiego, Głównego Analityka Expander Advisors ci, którzy dają radę ze spłatą i bez specjalnych wakacji kredytowych, powinni jednak z nowej ulgi skorzystać, a „zawieszone” raty wykorzystać na nadpłacenie rat kapitałowych kredytu pozostałych do spłaty.
Zdaniem Jarosława Sadowskiego, Głównego Analityka Expander Advisors ci, którzy dają radę ze spłatą i bez specjalnych wakacji kredytowych, powinni jednak z nowej ulgi skorzystać, a „zawieszone” raty wykorzystać na nadpłacenie rat kapitałowych kredytu pozostałych do spłaty. Andrzej Banaś / Polska Press
Od 29 lipca osoby spłacające kredyty mieszkaniowe mogą skorzystać z zawieszenia spłaty rat kredytów – w tym dwóch już w III kwartale br. Tysiące kredytobiorców z niecierpliwością czekało więc w nocy z 28 na 29 lipca, by zaraz po północy złożyć do swojego kredytodawcy wniosek o zawieszenie spłaty rat sierpniowej i wrześniowej.

Spis treści

W IV kwartale można znów zawiesić dwie raty miesięczne, a to, w którym miesiącu, zależy wyłącznie od kredytobiorcy. Natomiast w 2023 r., bo nowe przepisy obejmują także rok przyszły, będzie można zawiesić po jednej racie w każdym kwartale – miesiące znów do decyzji kredytobiorcy.

Potrzebna pomoc – i to szybka

Ustawę o wakacjach kredytowych, jak ją powszechnie nazwano, setki tysięcy – a może miliony (okaże się gdy ujawnione zostaną statystyki dotyczące liczby złożonych wniosków) przyjęło z ulgą. Wskutek szybkiego podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, w niespełna rok odsetki od spłacanych kredytów wzrosły tak gwałtownie, że cała miesięczna rata (uwzględniająca część kapitałową niepodlegającą podwyższaniu) bywa dwukrotnie większa od tej z września ubiegłego roku. A przecież powszechnie wiadomo, że raty kredytów hipotecznych to znacząca pozycja w budżecie milionów Polaków – często wręcz wyczerpująca wszelkie rezerwy finansowe.

W tej sytuacji rządowa pomoc o prawie do zawieszenia rat kredytu w okresie wysokich stóp jest dla tych rodzin ratunkiem. Z wakacji kredytowych w tej formie mogą korzystać także osoby o wysokich dochodach, które i bez tej pomocy dałyby radę ze spłatami, wbrew radom wielu ekspertów rząd nie zdecydował bowiem w projektowanej ustawie zastosować kryterium dochodowego. Inaczej być nie mogło: działać trzeba bowiem było szybko i w możliwie najprostszej formule, co wyklucza w praktyce możliwość jakiejkolwiek selekcji.

Prosty wniosek i już!

Zasady są więc najprostsze z możliwych. By skorzystać z prawa do zawieszenia rat kredytu wystarczy złożyć prosty wniosek i już sam ten fakt wstrzymuje obowiązek zapłaty raty kredytowej we wskazanych miesiącach.

Zgodnie z nowymi przepisami konsument składa wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Nie ma ustawowo określonego wzoru takiego wniosku. Przepisy nakazują, by wniosek o zawieszenie spłat rat kredytu hipotecznego zawierał co najmniej:

  • oznaczenie (czyli dane identyfikujące) konsumenta;
  • oznaczenie kredytodawcy;
  • oznaczenie umowy;
  • wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ten ostatni element nie ma charakteru dodatkowego dokumentu, ale jest klauzulą we wniosku. Należy oświadczyć, że składając oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oświadcza się, iż przedmiotowy kredyt (kredyt o zawieszenie spłat, którego się wnioskuje) jest przedmiotem umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Dlaczego trzeba złożyć oświadczenie? Zgodnie z ustawą prawo do zawieszenia rat kredytu ma każdy, kto spłaca kredyt mieszkaniowy przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Ratę można zawiesić tylko przy jednym kredycie i tylko kredycie w PLN. Co oznacza, że jeśli konsument kredytował zakup trzech mieszkań, z czego dwa wynajmuje, to ratę może zawiesić tylko przy 1 kredycie przeznaczonym na zakup mieszkania, w którym mieszka.

Na kredytodawcy, u którego został złożony wniosek, ciąży prawny obowiązek w terminie 21 dni od dnia doręczenia wniosku, potwierdzenia jego otrzymania na trwałym nośniku i przekazania potwierdzenie konsumentowi. Kredytodawca wskazuje w potwierdzeniu okres, na którym została zawieszona spłata kredytu, oraz wysokość opłat z tytułu ubezpieczeń.
Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Przypomnijmy: w okresie zawieszenia spłaty kredytu nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty inne niż ewentualna składka na ubezpieczenie kredytu. Ponadto zmiana okresu kredytowania w wyniku zawieszenia spłaty kredytu nie wymaga zgody osób, które ustanowiły zabezpieczenie kredytu, ani jej ujawnienia w treści hipoteki stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu.

Zawieszać spłaty czy nie?

– Osobom, którym rata wzrosła nawet dwukrotnie, odroczenie spłaty (pamiętajmy, że wakacje nie są jednoznaczne z umorzeniem), może pomóc finansowo. Raty w przyszłości trzeba będzie spłacić, ale wtedy możemy być w zdecydowanie lepszej sytuacji finansowej. Dlatego moim zdaniem, jeśli naprawdę mamy kłopoty związane ze wzrostem stóp procentowych i podwyżką raty hipoteki, to warto z takiego czasowego zawieszenia spłaty zobowiązania skorzystać. Dodatkowo zwracam uwagę, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wyklucza możliwości uzyskania środków z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, choć obie formy pomocy nie mogą dotyczyć tego samego miesiąca – komentuje Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl.

Jak kredytobiorca może wykorzystać możliwość zawieszenia rat? – Założeniem wprowadzonego wsparcia jest poprawa sytuacji finansowej rodzin mających problem ze spłatą kredytu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie innych należności lub po prostu zaoszczędzenie na kolejne raty – wyjaśnia Jolanta Gajowa, Ekspert finansowy Credipass.

– Można też ze zgromadzonych środków dokonać częściowej nadpłaty kredytu i w ten sposób zmniejszyć przyszłe raty lub skrócić okres kredytowania. To ostatnie rozwiązanie zmniejszy całkowity koszt kredytu - dodaje Jolanta Gajowa.

Zdaniem Jarosława Sadowskiego, Głównego Analityka Expander Advisors ci, którzy dają radę ze spłatą i bez specjalnych wakacji kredytowych, powinni jednak z nowej ulgi skorzystać, a „zawieszone” raty wykorzystać na nadpłacenie rat kapitałowych kredytu pozostałych do spłaty.

– Nadpłata jest dużo korzystniejsza niż zwykła spłata rat. Dla przykładu weźmy pod uwagę kredyt na 300 000 zł na 25 lat udzielony we wrześniu 2021 r. Jego rata przy obecnym poziomie stawki WIBOR (6,99%) wynosi 2 677 zł. W tej kwocie aż 2 420 zł stanowią odsetki, a tylko 257 zł kapitał, który pomniejszy zadłużenie. Spłacając 2 677 zł jako rata, obniżamy zadłużenie zaledwie o 257 zł. Robiąc nadpłatę na kwotę 2 677 zł, obniżamy dług o pełne 2 677 zł, a im niższy dług, tym niższe odsetki już do końca okresu spłaty – wylicza Jarosław Sadowski.

Z analizy BIK wynika, że z wakacji kredytowych w tej formie ma prawo skorzystać blisko 3,5 mln osób, czyli 83,8 proc. kredytobiorców, posiadających kredyty mieszkaniowe. Analitycy szacują, że dla banków wakacje kredytowe w tej formie to koszt na poziomie ok. 20 mld zł. Tyle więc wyniosą korzyści – ulgi w latach 2022-2023 – w spłacie hipotek dla samych kredytodawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje kredytowe: już skorzystasz z szybkiej ulgi w spłacie hipoteki [3.08.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska