Wagony Świdnica SA wyprodukuje cysterny dla Arabii...

  Wagony Świdnica SA wyprodukuje cysterny dla Arabii Saudyjskiej

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wagony Świdnica są dziś największym pracodawcą w mieście i firmą znaną na świecie
  1/5
  przejdź do galerii

  Wagony Świdnica są dziś największym pracodawcą w mieście i firmą znaną na świecie ©Wagony Świdnica S.A.

  Świdnicka fabryka Wagony ma za sobą kolejny bardzo dobry rok! Zatrudnia już 948 ludzi i przygotowuje się do realizacji kontraktu na dostawę cystern dla operatora kolejowego z Arabii Saudyjskiej, a jej produkty służą dziś do przewozu samochodów takich marek, jak: Skoda, Opel, BMW, Volswagen, Mercedes, czy Ford. Amerykanie zainwestowali i to się opłaciło.
  Wagony Świdnica SA przygotowują się do realizacji kontraktu na dostawę cystern dla operatora kolejowego z Arabii Saudyjskiej. Umowa dotyczy dostarczenia 1200 cystern w okresie od drugiej połowy 2016 do końca 2018 roku.

  - Jednocześnie realizujemy kontrakty na dostawę wagonów towarowych dla operatorów kolejowych i firm leasingowych z Niemiec, Francji i Szwajcarii - mówi Elżbieta Borowiak ze świdnickiej fabryki. Dodaje, że w minionym roku finansowym 2015 (który zakończył się 31.08.2015) spółka dostarczyła do swoich klientów aż 1295 wagonów towarowych, a wartość sprzedaży wyniosła 491 mln zł.

  Dobre czasy, mnóstwo pracy
  Fabryka jest obecnie w bardzo dobrej kondycji i jest największym pracodawcą w Świdnicy. W firmie pracuje 948 pracowników, a dodatkowe 300 osób to pracowników z firm zewnętrznych. O dobrej kondycji firmy świadczy też fakt, że została w tym roku wyróżniona Diamentami Forbesa dla najszybciej rozwijających się firm w Polsce. Wśród firm największych (o przychodach przekraczających 250 mln zł) Wagony były na Dolnym Śląsku bezkonkurencyjne. W 2014 roku uzyskały bowiem 460 mln zł przychodu i wypracowały ponad 36 mln zysku!

  Amerykanie zainwestowali i to się opłaciło
  Od połowy lat 90-tych fabryka należy do koncernu Greenbrier (to dziś trzeci na świecie producent wagonów). Amerykanie kupili świdnicką fabrykę w 1998 roku. Była to firma z 60-letnią tradycją i ugruntowaną pozycją na rynku. Mimo to postawili na jej rozwój i inwestycje. Zainwestowali w zakład blisko sto milionów złotych! Dzięki temu Wagony słyną dziś z innowacji i realizowania zamówień dla wymagających klientów.

  Ten i ubiegły rok nie były pierwszymi tak dobrymi dla świdnickiej fabryki. Od 2011 roku Wagony systematycznie podwyższają sprzedaż i zysk. Firma wyszła też z kryzysu obronną ręką, bo gdy tąpnęło na rynkach Wagony Świdnica miały mnóstwo zamówień (w 2009 roku wyprodukowano tu np. 1000 wagonów). Najgorzej było w 2010 roku, gdy z fabryki wyjechało zaledwie 580 wagonów. To wtedy zatrudnienie spadło o blisko 200 osób. Rok później m.in. dzięki dużemu zamówieniu (350 wagonów) dla międzynarodowej firmy logistycznej BLG Logistics znów przyjmowała do pracy. Wagony dla BLG Logistics służą dziś do przewozu samochodów takich marek, jak: Skoda, Opel, BMW, Volswagen, Mercedes, czy Ford.

  Głównymi odbiorcami są Francja i Niemcy. Co ciekawe tylko raz, i to zupełnie przez przypadek, fabryka wyprodukowała wagony dla polskiego przewoźnika. Było to 100 sztuk węglarek dla PKP Cargo. - W ciągu ostatnich kilku lat Wagony Świdnica dokonały akwizycji dwóch spółek polskich: Zakładu Naprawczego Taboru Kolejowego „Oława” oraz Zakładu Taboru Kolejowego „SIARKOPOL”. W ten sposób firma poszerzyła zakres swojej działalności o naprawy i leasing taboru kolejowego - tłumaczy Borowiak.

  W ubiegłym roku w firmie gościła wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Przyjechała, by wręczyć firmie wyróżnienie przyznane przez Ministra Gospodarki za wysokie standardy bezpieczeństwa.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego

  w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  tym pojebanym kraju opłaca się produkować tylko firmą zachodnim, amerykanie zainwestowali i mają dobre zyski, a jak płacą swoim pracownikom i gdzie trafiają zarobione pieniądze??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BP

  Dotacje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na pewno w zmian za inwestycje 10 lat nie płacili podatków, Państwo dopłacilo kilka grubych MLN.Od 2004 kilka projektów unijnych z dopłata 70%.Nastepnie zwiększenie wydajności pracownikow 3x (Pan...rozwiń całość

  Na pewno w zmian za inwestycje 10 lat nie płacili podatków, Państwo dopłacilo kilka grubych MLN.Od 2004 kilka projektów unijnych z dopłata 70%.Nastepnie zwiększenie wydajności pracownikow 3x (Pan Czesiek i Pan Janek nie robi juz o 7:15 0,5 L czystej).I wszyscy zapierd....bo pewnie za wyrobienie normy dostają premie 100zl brutto do najniższej krajowej .PROSTE!!! Polskiemu inwestorowi sie nie opłaca WIADOMO bo nie dostanie żadnego wsparcia.Chyba,ze kupić za jakies 20% wartości ,a po roku sprzedać ziemie,masyny :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niemożliwe!

  straSzydło (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Przecież Polska jest w ruinie!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amerykanom się opłaca

  Grzegorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Trzeba się cieszyć że firma się rozwija a ludzie mają pracę.
  Ale jednocześnie nasuwa się smutne pytanie. Jak to jest że Amerykanom, Niemcom, Francuzom, Hiszpanom, Włochom, Anglikom itd. opłaca się...rozwiń całość

  Trzeba się cieszyć że firma się rozwija a ludzie mają pracę.
  Ale jednocześnie nasuwa się smutne pytanie. Jak to jest że Amerykanom, Niemcom, Francuzom, Hiszpanom, Włochom, Anglikom itd. opłaca się w Polsce produkować a polskim przedsiębiorcą nic się nie opłaca. Bo gdyby było inaczej to tak dużo firm nie byłoby w obcych rękach i zyski przez nie wypracowane nie płynęłyby na Zachód czy nawet do USA.
  Moim zdaniem wynika to przede wszystkim z pazerności polskich "byznesmenów" którzy chcą się jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem dorobić.
  Tymczasem zagraniczny właściciel wie to co wie każdy rolnik a czego nie wie większość polskich "byznesmenów" czyli że żeby zbierać to trzeba najpierw zasiać (zainwestować) i poczekać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polakom też...

  Aleks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Uwielbiam ignorantów, używających określenia "byznesmen". Masz rację, jest w Polsce wielu co może szybciej od innych chcą się dorobić, ale coraz bardziej stanowią oni margines. Wyobraź sobie...rozwiń całość

  Uwielbiam ignorantów, używających określenia "byznesmen". Masz rację, jest w Polsce wielu co może szybciej od innych chcą się dorobić, ale coraz bardziej stanowią oni margines. Wyobraź sobie kolego, że ta firma z USA, DE, FR istnieje na rynku kilkadziesiąt, a nawet kilkaset (!) lat. Pomyśl ile kapitału, wiedzy, doświadczenia zgromadziła przez ten czas? A teraz pomyśl o tym, że najstarsze polskie firmy mają lat 25. Teraz już rozumiesz różnicę? Często jesteśmy lepsi niż firmy z zachodu, bardziej pracowici, sprytniejsi, bardziej pomysłowi, zorganizowani - ale nic nie zastąpi czasu jaki oni mieli na rozwój, a my nie. 45 lat ruskiej okupacji robi swoje - ale dla Ciebie winni są oczywiście "byznesmeni"... tyle w temacie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rosjanie to nie sowieci

  M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kolego nie Ruskiej a sowieckiej. sowieci to nie Rosjanie i odwrotnie. Teraz Rosyjskim godłem jest dwugłowy orzeł a nie sierp i młot...
  Tak samo jak Niemcy już od dawna nie są tymi samymi nazistami...rozwiń całość

  Kolego nie Ruskiej a sowieckiej. sowieci to nie Rosjanie i odwrotnie. Teraz Rosyjskim godłem jest dwugłowy orzeł a nie sierp i młot...
  Tak samo jak Niemcy już od dawna nie są tymi samymi nazistami co za wojny.
  Tylko jakoś z Rosjanami ludzie mają problem i nie potrafią tego rozgraniczyć...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie sztuka wyprodukować

  ot i co (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Sztuka to dobra jakość, marka i marketing.
  Jak masz pomysł i chęć do roboty też możesz założyć firmę, może za kilkadziesiąt też będziesz potentatem jakiejś branży.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amerykanom się opłaca bo doją naszą tanią siłę roboczą i są zwolnieni z podatków!

  zed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A Polski przedsiębiorca w swoim kraju ma najgorzej!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo